in

Zona Ağrısı Nasıl Geçer, İyileşme Sürecü Kaç Gündür ?

Zona ağrısı nasıl geçer ve sağlıklı bir yaşam standartlarına kolayca ulaşabiliriz sorusunun yanıtını arıyorsanız yazımızın tamamını okumanızda fayda var.Zona hastalığı tam anlamıyla viral bir sinir enfeksiyonundan ileri gelmektedir. Özel bir virüs sonucu ortaya çıkan zona,  bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde baş göstermektedir. Bunun yanı sıra elli yaş üzeri kişilerde zona hastalığına yakalanma riski daha fazla olmaktadır.

zona-hastaligi

Zona ağrısı nasıl geçer sorusuna en özel yanıtı alabilmek için en başta hastalığı iyi tanımak şarttır. Bunun sonucu hastalığa ilişkin en doğal tedavileri uygulayarak zona ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Kırmızı renkli ve adeta işlik şeklideki zona hastalığı azda olsa kaşınmaktadır. Bu kaşınmanın ardından suçiçeği şeklinde kabarcık oluşumları meydana gelmektedir.  Zona, oldukça ağrılı ve yanmalı bir hastalıktır. Zona ağrıları kabuklar dökülüp deri iyileşinceye kadar devam etmektedir.

Zona Ağrısı Nasıl Geçer?

En başta bol kıyafetler giyilmelidir. Dar ve sıkı kıyafet giymekten kaçınmanız gerekmektedir.

Zona ağrılarından kurtulmak için buz torbası kullanmak gerekmektedir.

Zona hastalığının bulunduğu bölgeyi yıkamakta kısa süreli olarak zona ağrısını hafifletmektedir.

Zonalı bölgeye Q tipli bir demir oksit losyonu sürerek zona ağrısını ortadan kaldırabilirsiniz.

Tüm bunların yapmadan önce uzman hekimden bilgi almanızda fayda var.

Zona Sonrası Sinirsel Ağrılar olabileceği konusunda uzmanlar uyarıyor.Zona hastalığı ağrısı nasıldır diye bir soru aklına geliyorsa bu zor ve ağrılı bir rahatsızlıktır.Rahatsılık sonrasında  genel olarak iz bırakabilir.
Zona rahatsızlık yaşayan bir insan tekrarlar mı ? Bir daha yenilenmemesi gerekiyor.Fakat nadir de olsa yaşayanlar bir daha zona rahatsızlığına yakalanabilirler.

Zona en çok sırt kol ve bacak bölgelerinde görülür.Ortalam iyileşme süreci  14 ile 28 gün arasında gerçekleşir.Hastanın durumuna  bağlı olarak 1,5 ay kadar sürdüğüde belirtiliyor.
Zona rahatsızlığı kaşıntı yapmaktadır.Ekstra puder adı verilen toz su baloncuğunun üzerine dökülür. Ayrıca antibiyotik haplar ile ağrıların dindirilmesi sağlanır. Beslenme düzenine koyulması bu safhada hastaya en yardımcı olabilecek katkıdır.B vitamini alımının arttırılması gerekebilir.

Tüm bu tavsiyeleri doktor izni ve kontrolü altında yapmanız gerekiyor.Zona ‘nın teşhisinide bir hekim yapmalı ve ona göre bir tedavi sürecine girilmelidir.Zona en çok 40 ‘lı yaşlardan sonra görülen bir hastalıktır. Zona Hastalığı En Çok Kimlerde Görülür makalemizi okuyarak genel bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Lohusa Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Çalışanlara Altın Öneriler