in

Yüz Beyazlatan Doğal Yöntemler

Yüz Beyazlatan Doğal Yöntemler
Cildimiz, bazı faktörlere bağlı olarak zamanla renk değişimine uğrayabilmektedir. Söz konusu bu faktörler; güneş ışınlarına yoğun olarak maruz kalma, kuru cilt yapısı, çevresel faktörler, aşırı kozmetik ürün kullanımı, beslenme bozukluğu ve yoğun stres olarak sıralanabilir.
Özellikle dış faktörlere bağlı olarak cildin zamanla koyulaşması, insanları ciltlerini beyazlaştırmak ve lekelenmeleri gidermek amacı ile çareler aramaya itmiş, günümüzde de bu anlamda son derece büyük bir pazar ortaya çıkmış ve bu amaca yönelik olarak satışa sunulan losyon ve kremler büyük ilgi görmüştür. Ancak içeriğinde kimyasal maddeler barındıran bu ürünlerin kullanımı, cildin zamanla tahriş olmasına yol açabilmektedir. Ve tüm bunlara ihtiyaç duymadan, cildinizi tahriş etmeden yüz beyazlatan doğal yöntemler ile siz de cildinizin beyazlamasını sağlayabilirsiniz. İşte en doğal ve en etkili formüller: 117
1) Cilt Beyazlatmada Yoğurt Mucizesi
Her derde deva olan besin öğesi yoğurdun bileşiminde, cilt için çok besleyici bir özelliğe sahip olan polimer yer almaktadır. Bir kase içerisine almış olduğunuz yoğurdu yüzünüze güzelce sürün ve yaklaşık 2 dakika kadar bekletin. Etkili sonuç alabilmek için bu işlemi 4 hafta boyunca günde bir kez uygulayın. Cildinizde meydana gelen değişimi fark edince siz de çok şaşıracaksınız.
2) Cilt Beyazlatmada Portakal Formülü
Cilt bakımında C vitamini oldukça önemli bir unsur olarak değerlendirilmektedir. Önemli bir C vitamini olan portakal, cildi beyazlatma için de son derece zengin ve etkili içeriklere sahiptir. Bunun için taze portakal kabuğunu toz halinde rendeleyin ve yoğurt ile karıştırarak macun haline getirin. Karışımı 20 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra iyice yıkayıp durulayın. Bu uygulamayı haftada en çok 2 kez gerçekleştirmelisiniz.
3) Nohut Uygulaması
Doğal yöntemlerle cilt beyazlatma için uygulanabilecek en mükemmel formüllerden bir tanesi de nohut unudur. Cilde uygulanan bu maske, aynı zamanda cildin daha sağlıklı bir hale kavuşmasını sağlayacaktır. Maskeyi hazırlamak için nohut unu ile gül suyunu bir kabın içerisinde macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi yüzünüze uygulayın ve kuruduktan sonra su ile durulayarak yüzünüzü temizleyin.

4) Bal Uygulaması

Cilt renginizi açmanıza yardımcı olacak olan bal aynı zamanda cildiniz için bir nemlendirici özelliği de taşımaktadır. Bununla birlikte akne, sivilce gibi problemleri olanlar için de bir antibakteriyel özelliği taşımaktadır. İnce bir tabaka halinde yüzünüze sürdüğünüz halis balı kuruduktan sonra su yardımıyla güzelce yıkayarak akıtın. Böylece cildiniz daha temiz ve parlak bir görünüme kavuşacaktır. 359

5) Aloe Vera

Özellikle son yıllarda ismini çokça duyduğumuz bir bitki olan aloe vera, cildinizdeki koyu pigmentlerin etkisini azaltmaya yardımcı olup cildinizin sahip olduğu gerçek rengini tekrar almasını sağlar. Cildin olduğundan daha koyu bir renge bürünmesine neden olan hiper pigmentlere ters etki geliştiren aloe vera etkisi ile bu sorun çözüme kavuşabilmektedir.

Bitkinin dışında yer alan yapraklardan birini koparın. Yaprağı sıkın ve çıkan suyu cildinize sürdükten sonra yarım saat kadar bekletip güzelce yıkayın. Bu işlemi haftada 2 kez cildinize uygulayın. Şayet aloe vera bitkisine ulaşmanız mümkün değilse bu bitkinin piyasadaki jelini de satın alarak uygulayabilirsiniz.

6) Limon Uygulaması

Sahip olduğu asidik içeriği sayesinde cildin beyazlamasına yardımcı olan limon, aynı zamanda içerdiği C vitamini sayesinde yeni hücrelerin oluşumuna da yardımcı olmaktadır. Bir kaba sıktığınız taze limona pamuğu batırın ve yüzünüze sürün. 1 saat o şekilde bekledikten sonra cildinizi güzelce yıkayın. Her gün uyguladığınız ve son derece basit olan bu işlem cilt renginizi beyazlatmada oldukça etkili bir yöntem olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Gebelikte Pilates Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Gebelikte Pilates Egzersizleri Ne İşe Yarar?

Saç Gürleştiren Doğal Formüller