in

Yulaf Samanı Çayının Sağlığa Kattığı İnanılmaz Faydaları

 

Yulaf Samanı Çayının Sağlığa Kattığı İnanılmaz Faydalar

Yulaf bitkisi neredeyse tüm kıtaların ılıman bölgesinde yetişen, ekmekten bira yapımına kadar doğanın insanlığa bir armağanıdır adeta. Yulaf samanı çayı ise çok eskilerden bu yana uzun yaşamın sırrı olarak bilinir. Pek hoş bir lezzete sahip olmasa bile sağladığı faydalar bıraktığı tadın önüne geçmektedir.Yulaf samanı çayı; A, E ve altı farklı B Vitamini,magnezyum,demir,kalsiyum,manganez ve fosfor mineralleri ve içerdiği diğer faydalı bileşenler açısından vücuda doğal bir destek sağlamaktadır.

 

 

Yulaf Samanı Çayının Sağlığa Olumlu Etkileri Nelerdir?

Yulaf samanı bitkisi yaygın olarak kullanılan doğal bir diüretiktir. Yani böbrekler ve idrar yollarını desteklemek veya temizleme sürecine etki eden  çok önemli yardımcı konumundadır.Geleneksel tedavi yöntemlerinde yulaf samanı çayının adet döneminde yaşanan kramp  ve şişkinlik için rahatlatıcı etkiye sahip olduğu gönül rahatlığıyla söylenebilir.

Yulaf samanı  çayı; içeriğinde ki zengin mineral ve vitaminler sayesinde stres, anksiyete ve yorgunluk gibi olumsuz duyguları, vücudu yatıştırarak ve sakinleştirerek inanılmaz   fayda sağlayacaktır.

Bir  başka faydası ile bu çay; tiroid ya da östrojen eksikliğiyle oluşan iştah kaybı gibi bir sorun olduğunda kişinin  iştahının artmasına destekçi olacaktır. Doğanın bir hediyesi olan bu bitkisel ilaç, iştah kaybı için yapılabilecek başarılı bir seçim olacaktır.

Yulaf samanı çayı içmek; enerji içecekleri ya da şekere gerek kalmadan vücuda enerji desteği sağlayarak, daha zinde hissetmek ayrıca beyin ve kan damarları akışını artırmak için oldukça iyi faydalı bir yoldur.

Evde pratik olarak hazırlanan yulaf samanı çayı soğutulduğunda hem kuru ciltleri hem de hafif egzama gibi durumları iyi edebilmektedir. Aynı zamanda içerdiği yüksek miktarda ki silis nedeniyle, saçların durulanmasında kullanıldığında saçlara inanılmaz bir yumuşaklık ve parlaklık kazandıracaktır.

Yulaf Samanı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Müthiş etkilere sahip olan bu çayı hazırlamak için; 1 bardak kaynar suya 1-3 çay kaşığı kurutulmuş yulaf samanı eklenir. Fincanın kapağı kapatılarak, 15 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Hazırlanan  bu çay günde 3 kez rahatlıkla tüketilebilir. Çayın fazla tüketilmesi durumunda baş ağrısı, uykusuzluk ve ishal gibi yan etkiler yaşanabileceğinden aşırıya kaçmamakta fayda olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Karanfil Kürü İle Saç Bakım Yöntemleri

Acı Çehre Çayının Bilinmeyen Faydaları