in ,

Acı Çehre Çayının Bilinmeyen Faydaları

 

Acı Çehre Çayının Bilinmeyen Faydaları

Akdiken olarak da bilinen acı çehre bitkisi; mayıs ve haziran ayların da beyaz renkte çiçek açan, eylül ayında ise siyah renkte dut benzeri meyveler yetiştiren ve faydası çok fazla bilinmeyen bir iksirdir. İlkbahar ve yaz aylarında bu bitkinin ağacından kabukları şerit halinde kesilerek kurutulup çay yapılmaktadır.

Acı Çehre Çayının Faydaları Nelerdir?

Acı çehre çayı hızlı kilo vermeye yardımcı olan bir bitki tohumu karışımıdır. Düzenli kullanımının ardından 8-10 kg kadar bir miktarın vücuttan uzaklaştırılabildiği rahatlıkla söylenebilir.  Alternatif tıp alanında da tavsiye edilen acı çehre çayı yalnızca kilo  vermek için değil,aynı zamanda kabızlığa da fayda sağladığı için kullanılmaktadır.Bu amaçla,bağırsak çalışmasını hızlandırarak,gaz oluşumunu azaltır ve bağırsakları temizler.Çayı tüketen kişilerde beliren en ortak özellik sık sık tuvalete çık a belirtisidir.

 

 

Acı çehre bitkisi safra taşı oluşumunun ilk aşamalarında da müdahale edebilmektedir. Safra taşı şikayeti bulunan hastalar, acı çehre kabuğundan hazırlanan çayı, günde 2-3 kere tüketebilirler.Çay,safra salgısını artırarak taşın dışarıya atılmasını sağlayacaktır.

Acı çehre çayı bir başka faydası ile karaciğer sağlığına önemli ölçüde destek olur. Özellikle genişlemiş karaciğer durumunun oluşmasını ve diğer karaciğerde oluşabilecek komplikasyonların engellenmesine destek olabilmektedir.

Eğer herhangi bir uyku problemi yaşanıyorsa acı çehre çayı sinirleri yatıştırmaya, iyi ve rahat bir uykunun sağlanmasına yardımcı olacaktır. Uykusuzluk sorununda mutlaka acı çehre çayı ihmal edilmemelidir.

Problemli olan ciltlere acı çehre ekstrelerinden yapılan soğuk çay ile uygulama yapıldığında cilt kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ayrıca acı çehre bitkisinin kabuğu cilde su sağlanmasına yardımcı olarak, taze ve güzel bir cilt oluşumunu desteklemektedir.

Acı Çehre Çayı Nasıl Hazırlanır?

Müshil etkisi sağlayacak bir acı çehre çayı hazırlamak için, iyice kurutulmuş 1 çay kaşığı alıç kabuğu, 3 bardak kaynar su ile 30 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra ateşten alınarak, oda sıcaklığına gelene kadar bekletilir ve yatmadan önce günde 2 bardak rahatlıkla tüketilebilir.

Acı çehre bitkisi ve çayı, hamile  ve emziren anneler ile çocukların tüketmesi tavsiye edilmemektedir.  Uzun süre bu bitkiden faydalanmak ise, olası faydalar yerine istenmeyen yan etkilerin oluşmasına sebep olabileceğinden aşırı kullanımından kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Yulaf Samanı Çayının Sağlığa Kattığı İnanılmaz Faydaları

Güneş Yanığını Tedavi Etmenin Doğal Yöntemleri