in

Güneş Yanığını Tedavi Etmenin Doğal Yöntemleri

Güneş Yanığını Tedavi Etmenin Doğal Yöntemleri

Hemen hemen hepimiz deniz sezonunun açılmasıyla birlikte uzun süre  güneşten gelen tehlikeli UV ışınlarına  maruz kalıyoruz. Fakat bu durum ikinci dereceden ağrılı ve tehlikeli güneş yanıklarına  ortam hazırlar. İkinci dereceden yanıklar sonrası  yüzmek,kimyasallar hasarlı cilt katmanına temas edip, iyileşme ile ilgili sorunlara neden olacağından, yanık tamamen iyileşene kadar yüzmekten kaçınmak fayda sağlar.

 

 

Güneş yanığında cilt kırmızıya dönerek acımaya başlar ve yanık şiddetli olduğunda şişmeyle birlikte kabarcıklar meydana gelir. Bu durum, vücutta gribe yakalanmış hissi yaratıp, ateş, titreme, bulantı, baş ağrısı ve güçsüzlük yaşanmasına neden olur.Vücut güneşten zarar gören hücrelerden kurtulmaya çalışırken cilt  soyulmaya ve kaşınmaya başlayacaktır.

Güneş Yanığından Kurtulmak İçin Doğal Reçeteler

Beyaz sirke; kaşıntı ve güneş yanığının iltihaplanmasına neden olabilecek asetik asidi içerir. Kağıt havluları sirke ile ıslatıp,göz çevresinde dikkatli olacak şekilde ağrılı bölgelere kompres gibi uygulayıp kurumaya  bırakılırsa oldukça fayda sağladığı anında fark edilecektir.

Sade ve içerisinde aroma bulunmayan yoğurtta ki enzimler ve probiyotikler doğal  olarak güneş yanığının iyileşmesine yardımcı olur. Yoğurt, doğrudan yanmış bölgelere uygulanarak 5 dakika  bekletilmeli ve ağrı azaldığında da soğuk suyla yıkanmalıdır.

Başka bir yöntemle balın nemlendirici özelliği cildi gençleştirmeye ve güneş yanığına bağlı şişmeyi azaltmaya yardımcı olur. Saf bal tek başına ya da yarım limon suyu ile karıştırılarak iltihaplı bölgeye 7 gün boyunca günde 3 kez tekrarlanacak şekilde uygulanır.

Domates, hızlı bir şekilde güneş yanığına yardımcı olan C Vitamini için zengin bir kaynaktır. Domates dilimlenerek cilde konulur ve her gece tahriş ortadan kaybolana kadar uygulanırsa kesinlikle etkili bir sonuç elde edilecektir.

Çilek meyvesi de içerisinde bulunan taninler yardımıyla güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarı iyileştirir. Bu amaçla, çilekler ezilir ve macun kıvamına getirilerek cilde uygulanır. Birkaç dakika ciltte tutulduktan sonra suyla yıkanır.

Başka bir tedavi yöntemi ise patates. Patates, içeriğinde ki nişasta sayesinde yanıktan kurtulmaya yardımcı olur. Hızlı bir tesir için, cilde patates dilimi sürülmesi yeterlidir.Son olarak evlerde rahatlıkla bulunabilen lavanta yağı da, cildin kaşıntı ve ağrılarının bir kısmını rahatlamaya imkan sağlar.

 

Yaz aylarında güneşlenmenin keyfi bir başkadır. Cildin belirli bir oranda güneş alması özellikle ilerleyen yaşlarda oldukça gereklidir. Ancak aşırıya kaçtığımızda veya güneşlenmeden önce yeterli koruyucu önlemi almadığımızda cildimizde hem rahatsız edici, hem de cilt sorunlarına ve cilt kanserine yol açan bir yanlışa gitmiş oluruz. Güneş yanıkları hemen hemen herkeste acılı bir süreçtir. Biz de siz okuyucularımız için güneş yanıklarını geçirmek için ne yapmalı sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

 

  • Ilık ve soğuk su ile yıkanmak büyük alana yayılmış güneş yanığı sorunu için rahatlatıcı etki yaratır.
  • Güneş yanığına mide bulantısı, kusma veya baş dönmesi gibi sorunlar eşlik ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Güneş yanığı ile gelen vücuttaki su kaybını dengelemek için su içmek çok yararlıdır. Böyle durumlarda çay, kahve veya alkol gibi su kaybettiren içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Yaraya dönüşmemiş ve kuru haldeki küçük yanıklar için nemlendirici kremler kullanılabilir. Yaralı yanıklarda enfeksiyon riski oluşabileceğinden rahatlatmak için hekiminizin önerdiği kremleri kullanmalısınız.
  • Güneş yanığı için farklı krem ve losyon seçenekleri vardır. Bunları almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Acılı yanmalar için yine doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciler dışında bilinçsiz ağrı kesiciler kullanmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Acı Çehre Çayının Bilinmeyen Faydaları

Sumak Bitkisinin Daha Önce Bilinmeyen Faydaları