in

Sumak Bitkisinin Daha Önce Bilinmeyen Faydaları

 

Sumak Bitkisinin Daha Önce Bilinmeyen Faydaları

Sumak; Türk, Arap ve Orta Doğu mutfağında geniş bir yer edinen, özellikle et ve sebze yemeklerinde limonumsu ekşi lezzetiyle mutfaklara zenginlik ve sağlık  katan bir bitkidir. Özellikle salatalara harika bir ekşi lezzet katan sumak, dünyanın pek çok yerinde kök salmış, sıcak ya da soğuk olarak şurubu ve çayı hazırlanıp tüketilen çok güçlü bir antioksidandır.

Sumağın Sağlığa İnanılmaz Faydaları Nelerdir?

Yıllardır yapılan araştırmalar, sumağın etkili bir  antifungal etkiye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle de bir patojeni olan  Aspergillus flavus mantarına karşı inanılmaz  bir mücadele yeteneğine sahiptir. Aspergillus flavus akciğer enfeksiyonu, kalp, böbrek ve beyin dahil olmak üzere vücuttaki pek çok organı olumsuz yönde etkilemektedir. AIDS ve kanser tedavisindeki kemoterapi hastalarının ise  bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır.

 

 

Sumak; sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı mücadele edebilen güçlü antioksidanlarla doludur. Antioksidanlar kalp hastalıklarından erken yaşlanmaya kadar birçok olumsuz durumdan sorumlu olan serbest radikallerle savaşacağından, yeterli dozda alınacak olan sumak antioksidan aktivitesiyle şifalı etkiler yaratacaktır.

Sumak ve sumak özü çok iyi bir anti inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu  nedenle sumak artrit, bronşit, soğuk algınlığı, deri iltihabı ve solunum problemleri için oldukça isabetli bir seçenektir. Sumakla hazırlanmış lapalar, cilt üzerine uygulandığında ciltteki döküntüleri tedavi eder. Bunun yanında ateş, boğaz ağrısı ya da iltihaplı diş etleri ve boğazlar için de oldukça faydalı bir çözüm olacaktır.

Sumak bitkisi çeşitli mikroplara karşı da harika bir savunma kalkanı oluşturarak, bilhassa kekik yağı ile bir araya geldiğinde mikroplar üzerinde inanılmaz bir temizleme görevi yaratırlar.

Sumak; yüksek kolesterol içinde oldukça faydalıdır. İyi kolesterol seviyelerini artırarak, kötü kolesterol seviyelerinin azaltılmasına yardım eder. İçerdiği yüksek oranda ki antioksidan ile, kardiyovasküler sisteme iyi gelerek, damar sertliğini devre dışı bırakmaya yardımcı olacaktır.

Halk hekimliğinde sumak bitkisinin meyveleri, yüksek ateşi olan hastalarda sıcaklığı düşürmek için, sumak suyu şeklinde hazırlanır. Hem öksürük hem de ateş için bir şurup niteliği taşır.Lezzetin artırılması amacıyla şurubun içerisine bal da ilave edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Güneş Yanığını Tedavi Etmenin Doğal Yöntemleri

Pirinç Unu Maskesi İle Cilde Kazandırılan Şifalar