in

Karanfil Kürü İle Saç Bakım Yöntemleri

 

Karanfil Kürü İle Saç Bakım Yöntemleri

Osmanlı mutfağının vazgeçilmez bir baharatı olan karanfil, müthiş bir antibakteriyel özelliğe sahiptir. Uygulaması zahmetsiz, maliyetsiz ve kısa sürede faydalı sonuçlar göstermesiyle de saç bakımında da oldukça sık tercih edilen bir malzemedir.Evde kolaylıkla hazırlanabilecek karanfil kürü yardımıyla saçlarda mantar oluşumundan uzama  hızına kadar her türlü olumsuzluğa elveda demek oldukça kolaydır.

Karanfil Kürü’nün Hazırlanışı

Şifalı iksiri hazırlamak için; 20 adet karanfil, 1 su bardağı su, boş ve temiz bir sprey şişesi bulundurmak yeterli olacaktır. Haftada 3 defa düzenli olarak uygulanacak kürün yapılışında ise; 1 su bardağı su kaynatıldıktan sonra içine 20 adet karanfil atılıp kapağı kapatılır ve 15 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra karanfil içerisinden alınır ve kapaklı cam bir kavanoza konulup soğuması beklenir. Soğuyan karanfil kürü temiz bir sprey şişesine ilave edilerek, tüm saça uygulayacak şekilde saç köklerine bolca sıktıktan sonra masaj yapılır. Bu aşamadan sonra herhangi bir durulama işlemi yapılmasına da gerek yoktur. Çünkü karanfil kürünün bakım yağlarında olduğu gibi, rahatsız edici bir etkisi olmadığından durulamaya ihtiyaç duymaz. Eğer saçları yıkamak gerekiyorsa kür uygulandıktan minimum 3 saat sonra yıkamak daha doğru olur.

 

 

Karanfil Kürü’nün Faydaları Nelerdir?

Karanfil kürü; karanfilin antibakteriyel özelliği sayesinde yeni saç oluşumu ve kaybedilen saçların yerine gelmesinde kuvvetli bir etki yaratır. Saç kökleri zarar görür ve yıpranırsa yeni saç oluşumunu beklemek pek mümkün olmamaktadır . Ancak karanfil, bakım yaparak saç köklerinin temizlenmesi ve hava almasını sağlar. Bu sayede foliküller (saç kökleri) eski sağlığına kavuşur ve yeni saç oluşumu gerçekleşir.

Bir başka faydası ise; mevsim değişikliği, stres, vitamin eksikliği gibi birçok farklı sebeple yaşanılan saç dökülmesi kabusunu ortadan kaldırmasıdır. Karanfil kürü saç dökülmelerini azaltıp tamamen durdurabilecektir.

Saçları düzenli olarak tarayıp, karanfil küründen faydalanmak, daha sağlıklı  ve parlak saçlara sahip olmayı kolaylaştıracaktır.Saçta ki elektriklenmeyi alıp,saç tellerini pürüzsüzleştirecektir.

Bunların dışında karanfil antibakteriyel özellik taşıdığı için, saç derisini ve saç köklerini dezenfekte ederek mantar oluşumunu tamamen engeller.

Düzenli olarak uygulanan karanfil kürü bakımı; saç diplerinin hava almasını sağlayarak gerekli oksijen ihtiyacını da karşılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Yosun Maskesi İle Mucizevi Cilt Yenileme

Yulaf Samanı Çayının Sağlığa Kattığı İnanılmaz Faydaları