in

Yağ Bezesi Nedir,Neden Olur ve Belirtileri Nelerdir

Yağ bezesi nedir ve neden olur ayrıca belirtileri nelerdir gibi aklınızda kalan  soruların cevaplarını bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız.

Yağ Bezesi Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Lipom, yağbezi, iyi huylu yumşak doku uru

Tanı: Ur tıp’ta şişmek ve dokuda yeni oluşum analmına gelir. Bunun iyi huyulumu kötü huylumu olduğu konusunda yapaılan araştırmalarla tesbit edilir, fakat genelikle iyi huyludur. İyi huylu yeni oluşumlar yumşak dokuda oldukca sık görülür. Yağ bezlerinin türleri.
Lipom: derinin altındaki yağ tabakasında oluşur yeni oluşuma lipom denir.
Fibrom: bağdokusundaki iyi huylu yeni oluşuma fibrom denir.
Aterom: Yağ kisti, yağ bezi kanalının tıkanması ile gelişir.
Bunun haricinde çok sayıda ve çeşitli başka yağ bezi türleride vardır.
Yeni-Fibrom: Çevre sinir sisteminin koruyucu hücrelerinde oluşan yeni iyi huylu yağ bezleri
Akantom: teri altındaki sivri hücreler üzerinde oluşan yeni hücreler.
Neurom: iyi huylu sinir urları sinir hücreleri, sinir lifleri ve bağdokusunda oluşur.

Sebepleri: Lipom ve fibromların oluş sebepi, hakkında bugünkü bilgilerle fazla bir şey söylemek mümkün değildir. Bazende irsi olarak lipom oluşması mümkündür. Ter bezelerinin kanalarının tıkanması buradaki salğılar yağbezeleri oluşur. Yağ tabakasındaki iyihuylu oluşumlara lipom, sinir hücrelerindeki yaralanmalar sonucu neurom oluşur. Vücudunda bir tanne yağ bezi olanlar bu yağ bezini aldırdıklarında kısa süre sonra vücutlarında sayısız yağbezleri ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mümkünse amaliyatla aldırmayın.
Belirtileri: Deri altındaki şişkinlik en önmeli belirtisidir. Bu iyi huylu urlar nadiren ağrıya sebep olur, şayet sinir hücrelerine veya damara yakınsa. Lipom yumşak deri dokusu altında düğüm gibi, yumak gibi hemen deri altında ortaya çıkan iyi huylu ur. Urun teşhisi çok kolaydır. Fakat teşhisin kesin olması için yağbezi amaliyatla alınır ve incelenir.

Yağ Bezesi Zararlı Mı?

Yağ bezesi iyi huylu bir kitle olup %99 çoğunlukla kötü huylu bir dokuya dönüşme riski taşımaz. Ancak dış görünüm açısından kişileri rahatsız eder. Bunun haricinde yağ bezelerinin zararları söz konusu değildir. Yağ bezelerinin en fazla göründüğü vücut bölgeleri kollar, bacaklar, kalça ve popo bölgesi sırt, yan karın ve omuzda boyunda alında, şakakta yağ bezesi gibi yağ dokularının yoğunlaştığı bölgelerdir. ANcak yumuşak yağ dokularının oluşturdukları kitleler ve yumrular vücudun hemen her yerinde görülebilir.
Tıp dilinde “Lipom” adı verilen yağ bezelerinin oluşumunun farkında varabilmek için yağ bezesi belirtileri’nin farkında olmak çok önemlidir. İlk dönemlerde belirtileri fazla belirgin olmayan yağ bezesi sadece cilt altında ele gelen sertlik biçiminde belirtiler vermektedir. belirgindir. Cildin hemen altında yarım küre biçiminde toplanan yağ oluşumları çoğunlukla yağ bezesi belirtisidir. Yağ Bezes çoğu zaman kişiler tarafından anlaşılmakta zorluk gösteren bir sorundur. Ancak günümüzde %100 kendisini ispatlamış olan bir takım klinik laboratuar yöntemleri sayesinde ( klinik muayene, ultrasonografi, tomografi, iğne ile biyopsi veya cerrahi biyopsi) gibi teşhis yöntemleri işe yarayabilmektedir.

Yağ Bezesi Ameliyatı

Yağ bezesi aldırmada genelde lokal anestezi tercih edilir. Eğer vücutta çok yaygın sayıda varsa mesela 10un üzerindeyse ve her birine tek tek lokal anestezi yapmak zor ise normal anestezi olarak tam uyutularak çıkartılabilir. Yağ bezesine göre bir yada birden fazla bölgeden local anestezi yapılır. Bir kaç noktadan uyuşturularak tabiki. Sonra yağ bezesinin üstüne ufak bir kesik atılır. O ufak kesilen yerden önce yağ bezesinin çeperi çıkartılır. Daha sonra komple bütün yağ bezesi çıkartılarak oraya gene yağ bezesi büyüklüğünde açılan kesik yere bağlı olarak 2cm’den tutun 5cmye kadar ufak dikişle o bölge kapatılır. Kapattıktan sonra ise normal stabil yara tedavisi uygulanır. Hastaya bir takım anti bakteriyel kremler vererek o bölgeye uygulaması istenir. Eğer yağ beze saysısı fazla ise sağlam bir anti biyotik ile desteklenir.
Yağ bezesi alındıktan sonra hastanın o gün içerisinde ufak ağrıları olabilir. Bu durumda gerekirse hasta ağrı kesici ilaç alabilir. Bir yada iki gün için ağrı kesici alabilir daha sonra ağrı gidecektir. Daha sonra hasta dikişlerini aldırmak için tekrar hastaneye gider ve iki gün mümkün olduğu kadar yara olan bölgeye su temas ettirmemek gerekir yaranın daha çabuk iyileşmesi için. İki gün sonra banyo duş herşey serbesttir. Elinizden geldiği kadar yarayı kuru tutmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

El Bakımı

Prosenin Şampuan Yorumları