in

Ülser Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle ülser nedir ve ülser neden olur sorularına cevap arayalım. Ülser midenin mukus tabakasında meydana gelen aşınma ve yaralardır. Mukus mideyi kendisinden, daha doğrusu asitli sindirim salgısından korur. Bu yaralı bölge meydana gelince rahatsızlığa dönüşür. Ülser belirtileri genellikle mide yanması, mide bulantısı, göğüs yanması, mide ağrısı şeklinde görülür. Ülser şikayetiniz varsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Ülseri teşhisi konması açısından bazı testlere tabi tutulmadan ülser teşhisini kendinize koymayın. Özellikle kanamalı ülserler ile ilgili tıbbi müdahalenin yapılması gereklidir. Daha hafif durumlarda ülser tedavisi için doktorunuz size anti-asit ilaçları ve antibiyotik önerebilir. Ülseri tetiklemesi açısından sigara kullanımına son vermeniz gerekir. Enfeksiyon ilaçları alanlarda ülser görülme ihtimali daha fazladır.

Sindirim sistemini oluşturan yemek borusunda, mide ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen aşınmalar ve hasarlar sonucu bazı yaralar oluşabilmektedir. Bu yara mide ülseri olarak bilinmektedir. Midenin iç kısmında yer alan mide asidi ile bu yaranın parçalanması ile mide ülserini oluşturmaktadır.

Mide asidi her vücutta farklı oranda oluşmaktadır. Ancak bazı kişilerin midesi gereğinden daha fazla asit üretimi yaptığı için ülser oluşumu görülebilmektedir.

Mide ülserinin en önemli nedeni ise midenin yapısını koruyan ve çeşitli hasarlara karşı kalkan görev gören tabaklanın asit nedeni ile zarar görmesidir. Ülseri tetikleyen en önemli şey düzensiz ve sağlıksız beslenme ve bunların dışında da stres ve sinirdir.

 

Ülser Nasıl Tedavi Edilir?

Ülser tedavisi oldukça kolay bir şekilde yapılmaktadır. Mide ülseri tedavisi için öncelikli olarak hastalığın kesin teşhisi çok önemlidir. Erken teşhis yine tedavinin başarılı olmasında büyük bir önem taşımaktadır. Mide asidini düzene sokmak için kullanılacak olan ilaçlar ülserin tedavisinde de etkili olabilmektedir. Bunun dışında sigara tüketiminden de uzak durulması etkili olacaktır.

Belirtileri

  • Midenin üst bölümünden itibaren yanma, sancı
  • Yanma ve sancı hissi ile birlikte veya ayrı olarak sırt, omuz ağrıları
  • Mide bulantıları, kusma

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülser, yemek borusu, mide veya bağırsaktaki yaralardan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığa sebep olan bakteriler temiz olmayan ortamlarda ve temizliğe dikkat etmeyen kişilerde daha kolay oluşabilir. Bunun yanında aşırı yemekten uzak durmalı, daha az ve daha sık yemek yenmelidir. Aşırı acı yemekler sancı ve yanmaların artmasına neden olabilir. Stresten uzak durulmalıdır.

Tedavi

Mide yanma ve acılarında kullanılan çiğneme tabletleri genellikle doktorların hastalarına önerdikleri ilaç türlerindendir. Ülser için önce doktorunuza başvurmalı ve size tavsiye ettiklerine uymalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Raşitizm Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar Torbası İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?