in

Raşitizm Nasıl Tedavi Edilir?

Raşitizm

Raşitizm genellikle çocuklarda görülen ve kemik zayıflığı olarak adlandırılan bir hastalıktır.

Çocuklarda görülen kemik zayıflığı genellikle kalsiyum eksikliğinden dolayı meydana gelebilmektedir. Kalsiyum depolanmasının vücutta az olmasından dolayı kemik sağlığı olumsuz etkilenmekte ve kemik gelişimi zayıf olmaktadır.

Raşitizm hastalığının en önemli nedenlerinden birisi de D vitamini eksikliğidir. Yetişkinlerde de görülen kemik gelişimi eksikliği de bu grup içinde tanımlanabilmektedir. Ancak süt dönemindeki bebeklerde raşitizm hastalığı daha sık görülebilmektedir.

Raşitizm hastalığının belirtileri her çocukta yaşa göre farklılıklar gösterebilmektedir. Gözle görülecek derecedeki kemik bozuklukları olabilecek ancak bunun yanı sıra en önemli belirtisi de hareketlerdeki kısıtlılıktır.

 

 

Raşitizm Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bununla birlikte erken teşhisin ardından doktor ile birlikte kontrollü bir şekilde tedavi sürecini başlatmak gerekmektedir. Kemik tahlillerinin ardından vitamin eksikliklerine bağlı olarak vitamin depolanması sağlanmaktadır. Gerekli vitamin ve mineral ölçümleri yapılarak eksiklik gösteren durumlarda ilaç yardımı ile vitamin takviyesi yapılmaktadır. İlaç ile tedavisi mümkün olup tedavi süresi çocuğun durumuna ve hastalığın ne zaman teşhis edildiğine göre değişkenlik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

Ülser Nasıl Tedavi Edilir?