in

TRANKO-BUSKAS NE İÇİN KULLANILIR?

TRANKO-BUSKAS
20 ya da 40 drajelik ambalajlar halinde satılan, turuncu renge sahip kokusuz bir ilaçtır. İlacın içerisinde medazepam ve hiyosin-N-butilbromid bulunmaktadır.
TRANKO-BUSKAS NE İÇİN KULLANILIR?
İlaç genel olarak asabiyet ve ruhsal gerginliklerden dolayı oluşan karın bölgesinde rahatsızlık meydana getiren spazmlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Mide yanması, mide krampları, gerginliğe bağlı safra yollarında şişkinlik oluşması, krampı ağrıları, ağrılı adet görme durumu, rahim spazmı, kadın üreme organlarının işlevlerinde bozukluk olduğu durumlar, gerginliğe bağlı olarak bağırsaklardaki kas spazmı ve hıçkırık gibi durumlarda tedavi amaçlı olarak kullanılan bir ilaçtır.

 

 


TRANKO-BUSKAS NASIL KULLANILMAKTADIR?
İlacı nasıl kullanılacağı ve hangi dozda kullanılacağı hastalığın şiddetine göre ve hastaya göre değişkenlik göstermektedir. Size en uygun olan kullanım şekline doktorunuz size önerecektir. İlaç gün içerisinde 10 ila 20 miligram arasında bir dozda kullanılabilir. Bu doz ise günde üçe bölünmüş halde üç parça halinde alınmalıdır. İlaç ağız yoluyla yutularak alınmalıdır. İlacı susuz yutmayınız. Bol su ile tüketmeye çalışmalısınız. Bebeklerde ve çocuklarda kullanımı uygun bulunmamaktadır. Eğer ilacınızı gerekli olan zamanda almayı unuttuysanız bile bir sonraki ilaç zamanında çift doz almayınız. Gerekli olan doz miktarı kadar ilaç kullanınız. Karaciğer yetersizliği ve böbrek yetersizliği gibi hastalıklardan şikayetleriniz bulunuyor ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 65 yaş üzerinde iseniz yine bu ilacı doktor kontrolünde kullanmanız gerekmektedir.
TRANKO-BUSKAS’IN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
İlacın yan etkileri kişiye göre farklılık göstermektedir. Kalp ritminde bozukluk, idrar yaparken güçlük çekme, intihar düşünceleri, uyku bozuklukları, sinir ve öfke seyrek olarak görülen yan etkilerdir. Nöbet benzeri kas kasılmalara, gözbebeklerinde titreme ve görme bozuklukları, karaciğer enzimlerinde yükselme ve karaciğer işlevlerinde bozulma ve deri renginde oluşan sararma gibi yan etkiler çok seyrek olarak görülmektedir.
TRANKO-BUSKAS KULLANMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığınız bulunuyor ise, göz tansiyonunuz yüksekse, anormal derecede kas güçsüzlüğü yaşıyorsanız ve kalın bağırsaklarda genişleme durumu söz konusu ise bu ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Hamileler ve yeni doğanlar için bu inancın kullanımı önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Sivex Losyon Nedir? Ne İçin Kullanılır?

MİDE BULANTISI İÇİN EN SIK TERCİH EDİLEN ÇÖZÜM; EMEDUR 200 mg TABLET