in

Tiroid Hastalığını Doğal Yoldan İyileştirme Yöntemleri

 

 

Tiroid Hastalığını Doğal Yoldan İyileştirme Yöntemleri

Tiroid bezi boynun önünde boğaz bölgesinde bulunan nispeten küçük ve kelebek şeklinde bir bezidir. Tiroid bezi büyüme süreçleri, hormonal ve metabolik işlevleri düzenlemekle sorumludur. Tiroid sağlığının korunması için ihtiyacımız olan doğal besin maddelerinin kullanılması ve bu konuda her zaman çaba gösterilmesi oldukça önem taşır.

 

Tiroid İyileştirmede Doğal Çözümler

  • İyot eksikliği hipotiroid veya tiroid hormonlarının eksikliğinin en yaygın nedenidir. Vücut tek başına iyot üretemez. Bu nedenle yumurta, kabuklu deniz ürünleri, yağlı balık, peynir ve sofra tuzu iyot bakımından zengin besinler olmakla birlikte mutlaka tüketilmelidir. Sadece sofra tuzunun ılımlı miktarda tüketilmesi, farklı sağlık sorunlarına neden olacağından gereklidir.

 

 

  • Selenyum, tiroid hastalıklarının tedavisinde pozitif etkileyebilecek minerallerden birisidir. Bu element stres yönetimi, hormonal aktiviteyi düzenlemeye ve detoksifikasyona yardımcı olur. Kuruyemişler, keten tohumu ve ay çekirdeği, yumurta, yoğurt ve mantar doğal selenyum kaynaklarıdır.

 

  • Düşük çinko seviyeleri iki ana tiroid meselesinin durumu ile ilgildir. Bu önemli mineral birçok gıdada bulunmakla birlikte yağsız dana, istiridye, domuz, tavuk, ıspanak, çekirdekler ve kuruyemiş, çikolata ve ceviz başlıca çinko kaynakları olarak mutlaka tüketilmelidir.

 

  • Uygun tiroid işlevleri için bir başka unsur ise, emilmesi güç olan, bedensel birçok sistemde rol oynayan magnezyum mineralidir. Vücudun iyotu tiroid hormonlarına dönüştürmesi gerekir. Bu nedenle magnezyum tüketimi her türlü komplikasyondan kaçınmanın püf noktasıdır. Losyon uygulayarak magnezyum absorbe edilebildiği gibi, tatlı mısır, avokado, muz, ıspanak ve kuru üzümde de magnezyum ihtiyacını karşılamak mümkündür.

 

  • Günde 1 veya 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı tüketmek, tiroid işlevini geliştirmeye yardımcı olabilir. Vitamin, mineral ve antioksidan açısından zengin olan Hindistan cevizi, dengesiz bir tiroid etkisini azaltmak için tamamlayıcı bir besindir.

 

Stresli durumlara maruz kalmak tiroid işlevindeki dengesizliklere sebep olan önemli bir faktördür. Önce ruh sağlığı değişiyor gibi görünebilir. Fakat stres, zamanla sağlığı etkileyebilecek bir dizi kimyasal tepkimenin olmasına neden olur.Çünkü kortizol üretimini artırır. Kortizol ise tiroid hormonlarının vücut hücrelerine girmesini önleyen bir maddedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Meyve Ve Sebzeler

Vücutta İstenmeyen Şişliği Azaltacak Doğal Öneriler