in

Soğuk Algınlığı ile Mücadele İçin İliadin Merck

İLİADİN MERCK

Soğuk algınlığı yaş ya da cinsiyet ayırt etmeden her mevsim kişilerde kendini gösterebilen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlığıyla beraber kişilerde öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve ağrı gibi durumlar görülebilir. Burun tıkanıklığı gibi durumlarda insanın temel ihtiyaçlarından biri olan nefes alışverişi oldukça zor bir hale gelmektedir. Bununla beraber burun tıkalı olduğu için kişiler ağızlarından nefes almaya devam ederler. Ağızlarında nefes aldıklarında ise hava hem sürünmeden vücuda girmiş olurken bir diğer yandan da ağzını boğazda kuruluk yapmaya devam eder. Nefes alışverişinin en sağlıklı olanı burundan alınan havadır. Bunun tıkanıklığında bu durum yapılamadığı için tıkalı olan burna müdahale etmek en doğrusu olacaktır. Burun tıkanıklığını açmak için doktorların hastalarına önerdiği ilaçlardan bir tanesi de iliadin spreydir.

İliadin merck nedir? İliadin merck için kullanılmaktadır?

İliadin merck, bölgesel olarak kullanılan ve işe yarayan soğuk algınlıklarında doktorların hastalarına verdiği bir ilaçtır. İçerisinde oksimetazolin  etkili maddesi bulunmaktadır. Oksimetazolin kan damarlarını büzücü özellikleri taşıyan bir maddedir. Kan damarları büzüldüğün de burun tıkanıklığının açılmasına da yardımcı olmaktadır. Antiviral özellikleri de taşıyan etken madde bu özellikleri ile virüslerin zararlı özelliklerini azaltarak onları ortadan kaldırmaya yaramaktadır. Oksidasyonu engelleyici, bağışıklık sistemini düzenleyici eve ateş düşürücü özellikler taşımaktadır.

 

 

 


Rengi berrak olmaya yakın çok açık sarı bir renktir. Sprey pompası bulunan şişelerde saklanmaktadır.
Soğuk algınlığı, burun ve yüz kemiklerinin içerisinde bulunan hava boşluklar içerisinde oluşmuş olan iltihap tedavisinde, saman nezlesi tedavisinde, diğer alerjik nezle tedavilerinde,  her türlü burun tıkanıklığı tedavilerinde, yüz sinüslerin yani alın burnun arka tarafında ve burnun çevresinde bulunan her iki yandaki boşluklarda oluşmuş hastalığın tedavisinde, orta kulak tedavisinde ve de yüz içerisindeki boşluklar oluşmuş iltihapların boşaltımın da doktorlar tarafından önerilen bir ilaçtır.

İliadin merck nasıl kullanılmaktadır?

İlacın kullanımı için en uygun kullanım doz miktarı doktorunuzun sizler için önermiş olduğu doz miktarıdır. Kullanım şekli her kişiye göre farklılık gösterebilir. İlaç bebeklerin kullanımı için uygun değildir. Altı yaş ve üzerindeki çocuklar ve de yetişkinlerin kullanımı için uygun bir ilaçtır. İlaç üzerinde bulunan sprey pompası yardımı ile burnun içerisine sıkılarak kullanılmaktadır. İlaç uygulanacağı zaman sprey pompası burun deliğinin içerisine doğru getirilir ve bir püskürtme olmak üzere burun deliğine sıkılarak kullanılır. Gün içerisinde iki ya da üç defa olmak üzere ilaç kullanılabilir. Bir gün içerisinde üç kezden fazla kullanıma uygun bulunmamaktadır. Özellikle çocuklar için kullanımı sırasında gün içerisindeki doz miktarlarına dikkat edilmelidir. Aşırı dozda ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Yüksek dozdaki ilaç kullanımı sadece doktorlar önerildiği zaman olmalıdır. Doktorların önerdiği doz miktarı üstüne çıkmak doğru olmamaktadır.
Çocuklar için özel kullanıma altı yaş sınırının bulunmasıdır. Altı yaşının altındaki çocuklar ilacı kullanmamalıdır. Altı yaşının özendeki çocuklar ise doktorlarının önerdiği şekilde ile de kullanmalıdırlar. Yaşlılar için özel bir kullanım şekli bulunmamaktadır. Karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkları bulunan kişiler için özel bir kullanım şekli bulunmamaktadır. Fakat yinede başlamadan önce yine de doktorunuza bu durumlardan bahsetmeniz daha faydalı olacaktır.
İlaç burundan sıkılarak ve de yeterli doz miktarı kadar alınmalıdır. Bu gibi durumların dışında çıkıldığında ise bazı etkiler görülebilir. Bu etkiler bulantı, kusma, ateş, gözbebeklerinin büyümesi, kas ağrıları, akciğer fonksiyonlarında oluşabilecek bozukluklar, akciğer ödeme, kalp ve damar sisteminde bozukluklar kalp fonksiyonlarının azalması ve durması, kan basıncının yükselmesi, ruhsal bozuklukları oluşabilecek etkiler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Bağırsakları çalıştıran: Dulcolax Yumuşak Jelatin Kapsül

Eklem Ağrılarına Çözüm Reparil- Gel N Pomat