in

Bağırsakları çalıştıran: Dulcolax Yumuşak Jelatin Kapsül

DULCOLAX 2.5 MG YUMUŞAK JELATİN KAPSÜL

Dulcolax Yumuşak Jelatin Kapsül Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Dulcolax jelatin kapsül içerisinde sodyum pikosülfat maddesi bulundurmaktadır. Bunun haricinde yardımcı madde olarak ise propilen glikol, makrogol, jelatin, gliserol ve saf su bulundurmaktadır.

Dulcolax ilaç jelatin kapsüller şeklinde küçük yuvarlak biçiminde ve cam şişeler içerisinde satışa sunulmaktadır. Her hangi bir tadı ve kokusu olmayan bir ilaçtır. Dulcolax jelatin kapsül etkin maddesi olan sodyum pikosülfat, triarilmetan adındaki bir ilaç grubuna ait bir ilaçtır. Sodyum pikosülfat lokal etkili yumuşatıcı ve gevşetici bir özelliği olan bir maddedir. Bundan dolayı da etki alanı sadece bağırsaklarda göstermektedir.

Dulcolax jelatin kapsülün en belirgin özelliği bağırsak hareketlerini artırması, bağırsak içinde su ve elektrolit hareketlerini artırmasıdır. Bu sayede bağırsak içerisinde bulunan ve kabızlığa yol açarak hastaya son derece rahatsızlık veren dışkının yumuşayarak dışarı atılımını kolaylaştırır. Dulcolax jelatin kapsül sayesinde bağırsak içinde bulunan dışkının dışarı atılma zamanını hızlandırarak kısa sürede dışarı atılmasını sağlar. Bu ilaç sayesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olan kabızlık ve hazımsızlık sorunlarının giderilmesinde kullanılmaktadır. İçerisindeki etkin maddeler sayesinde bağırsaklarınızı yumuşatarak bozulmasını sağlayarak size rahatlık sağlamaktadır. Dulcolax jelatin kapsül kabızlık hallerinde kendinizi kötü ve rahatsız hissettiğiniz zamanlarda ve dışkılamanın kolaylaştırılması gereken durumlarda kullanılmak için özel olarak üretilmiş olan bir ilaçtır. Bu ilaç size inanılmaz bir rahatlama sunacaktır. Ancak bu ilaç tedavi amaçlı olan bir ilaç değildir. Eğer ki sebepsiz olan bir kabızlık probleminiz var ise nedenini öğrenmek için bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Bu ilaç sadece anlık kabızlıkların giderilmesi için kullanılmaktadır.

 

 

Dulcolax Jelatin Kapsülü Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Hususlar

Dulcolax jelatin kapsülün içindeki etkin ya da yardımcı maddelere hassasiyetiniz ya da alerjiniz var ise,

Bağırsak düğümlenme probleminiz var ise,

Bağırsak sistemlerinizde bir tıkanıklık var ise,

Apandisit gibi karın bölgeniz ile ilgili kuvvetli durumlar var ise,

Akut iltihaplı bağırsak rahatsızlığınız var ise ve bütün bu rahatsızlıkların ortaya çıkarmış olduğu kusma, bulantı, karın ağrısı gibi çeşitli rahatsızlıklar var ise kesinlikle bu ilacı kullanmamalısınız.

Bağırsak yumuşatıcı tüm ilaçlarda olduğu gibi Dulcolax jelatin kapsülü 5 günden fazla kullanmamalısınız. Çünkü uzun süreli kullanımlarda vücutta bulunan su seviyesinde azalmaya, elektrolit dengesizliğine ve kanda bulunan potasyum eksikliğine neden olabilir. Dulcolax jelatin kapsülü alan hastalarda baş dönmesi ve akabinde bayılma durumları gözlemlenmiştir. Çünkü genellikle kabızlığa bağlı olarak ortaya çıkan ıkınma, zorlanma gibi nedenlerden dolayı baygınlık ve şiddetli karın ağrıları meydana gelebilmektedir. Özellikle 10 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde kullanımı uygundur. Ancak 10 yaş altındaki çocuklarda kullanımı kesinlikle doktor gözetiminde yapılmalıdır.

Dulcolax Jelatin Kapsülün Kullanımı? Günlük Kullanım Dozları?

Doktorunuzun sizler için belirlediği bir uygulama dozu bulunuyorsa kesinlikle bu uygulama dozunu kullanmalısınız. Eğer ki yok ise eczacınızdan da bu bilgiyi alabilirsiniz. Doktor tarafından size verilmiş bir kullanım dozu yok ise; 10 yaş ve üzeri çocuklar ve yetişkinlerde 2- 4 kapsül, 4 -10 yaş arasındaki çocuklarda ise 1- 2 kapsül kullanılmalıdır. Kapsüller bol su ile tüketilmeli ve gece yatmadan önce alınmalıdır. Böylece sabah kalktığınızda bağırsaklarınız yumuşamış olacaktır.

Dulcolax Jelatin Kapsülün Olası Yan Etkileri

Cilt üzerinde oluşabilecek reaksiyonlar, Karın ağrısı, Karında meydana gelen huzursuzluk hissi, İshal, Kusma, Mide Bulantısı, Baş dönmesi, Baygınlık, Karın bölgesinde oluşan kramp şeklindeki ağrılar, Yüz, ağız ve boğaz bölgesinde şişmeler, nefes almada zorlanma hissi gibi yan etkiler ciddi yan etkiler olduğundan bunlardan birini hissettiğinizde hemen bir hastanenin acil bölümüne başvurmalısınız.

One Comment

Leave a Reply
  1. Yazı için teşekkürler.Sitede belirtilmiş ama doktor onayı olmadan ilacı kullanmayınız.Çünkü bünyeden bünyeye fark olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Dolven Cold ve Flu Tablet

Soğuk Algınlığı ile Mücadele İçin İliadin Merck