in

Dolven Cold ve Flu Tablet

DOLVEN COLD VE FLU TABLET

Dolven Cold ve Flu Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Dolven cold ve flu tablet içerisinde ibuprofen ve psödoefedrin etken maddeleri ve ayrıca laktoz monohidrat, silikon dioksit, magnezyum stearat, makrogol 400 ve tatanyum dioksit yardımcı maddeleri içeren bir ilaç grubuna ait bir ilaçtır. Ancak bu etken ve yardımcı maddelere hassasiyetiniz ya da alerjiniz söz konusu ise kesinlikle doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz. Eğer ki ilacı kullandıktan sonra vücudunuz da her hangi bir anormal durum söz konusu olmuş ise en yakın hastanenin acil bölümüne başvurmalı ve doktorunuzu bu konuda bilgilendirmelisiniz.

Dolven cold ve flu tablet 10,20 ve 30 tablet şeklindeki kutular içerisinde beyaz renkli ve ilacın bir yüzünde üçgen şeklindeki bir geometrik kabartma bulunan reçete ile satışa sunulan ilaçtır. Dolven cold ve flu tablet içerisinde bulunan ibuprofen etken maddesi sayesinde ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğe sahip olan bir ilaçtır. Ayrıca diğer etken ve yardımcı maddeler sayesinde burun ve burun boşluklarında yani sinüslerde oluşan dolgunluk durumunu giderme ve tedavi etmede kullanılan etkili bir ilaçtır. Dolven cold ve flu tablet genel anlamıyla ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici etkileri sayesinde grip, soğuk algınlığı, soğuk algınlığına bağlı oluşan halsizlik, sinüzit, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, vücut ısısının artış göstermesi, vücut ağrıları ve diğer ağrıların giderilmesi ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Özellikle kış aylarında oluşan bakterilerin vücutta grip ya da soğuk algınlığının oluşmasına neden olması ve vücutta bu nedenlere bağlı olarak oluşan rahatsızlıkların giderilmesi için oldukça etkili bir ilaçtır. Sizleri ya da yakınlarınızın da bu tarz şikayetleri mevcut ise doktorunuza ya da eczacınıza danışarak bu ilacı kullanabilirsiniz.

 

 

 

Dolven Cold ve Flu Tableti Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dolven cold ve flu tabletin içerisinde bulunan NSAİİ maddeleri kalp krizi ve inme riski durumlarını tetikleyebilir. Bundan dolayı kalp damar hastalığı bulunan ya da kalp damar hastalığı riski olan hastaların kesinlikle Dolven cold ve flu tableti kullanmaması gerekir. Çünkü böyle bir durumda bu ilacı kullandığınızda kalp damar hastalığınızı tetikleme durumu ortaya çıkabilir.

Dolven cold ve flu tablet koroner arter bypaa cerrahisi öncesi ağrı tedavisinde kullanılmamalıdır.

NSAİİ’ler kanama, yara oluşması, mide ya da bağırsak delinmesi gibi ölümcül sonuçlara neden açacağından. Böyle sorunları olan ya da olma riski yüksek olan özellikle yaşlı hastalarda kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği ya da rahatsızlığınız var ise,

Aspirin ya da nonsterid antiinflamatuar ilaçları kullanımı sırasında astım, ürtiker ya da alerjik türde reaksiyonlarla karşılaştıysanız bu ilacı kullanırken çok dikkat etmeli ve ilacı kullanmayı derhal bırakmalısınız ve bu durumdan doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

İltihaplı bağırsak rahatsızlığınız var ise,

Hamileliğinizin . ay ve daha sonrası durumunda iseniz,

Yüksek tansiyon ya da kalbi besleyen damar yollarında tıkanma ve daralma probleminiz var ise,

12 Yaş altındaki çocuklarda ve kalp yetmezliği rahatsızlığı olan hastalarda kullanımı yapılmamalı ve tüm bu durumları doktorunuza söylemelisiniz.

Dolven Cold ve Flu Tablet Nasıl Kullanılmalı? Günlük Kullanım Dozu Nasıl Olmalı?

12 yaş altındaki çocuklarda kullanımı yapılmamalı. 12 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde günde sabah ve akşam olacak şekilde en fazla 2 doz şeklinde alınmalıdır. Ağız yoluyla bol su ile tüketilmelidir.

Dolven Cold ve Flu Tabletin Olası Yan Etkileri?

Sinirlilik, Uykusuzluk, Baş Dönmesi, Sersemlik, Ağız Kuruluğu, Mide Bulantısı, Kusma durumları en sık görülen yan etkiler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

En Etkili ve En İyi Sivilce Kremi Markaları

En Etkili ve En İyi Sivilce Kremi Markaları

Bağırsakları çalıştıran: Dulcolax Yumuşak Jelatin Kapsül