in

Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?
Farklı nedenlere bağlı olarak, karaciğerin yapısının bozulması sonucu bu oranda yer alan hücrelerin görevini idame etme yeteneğini yitirmesi durumu siroz olarak adlandırılmaktadır. Karaciğerin vücudun en önemli organları arasında yer alması hasebiyle siroz da ciddiye alınması gereken önemli mir hastalıktır. Peki siroza neden olan durumlar ve belirtileri nelerdir? Siroz hastalığı nasıl tedavi edilir? Tüm bunların yanıtını yazımızın devamında bulacağız.
Siroz Nedir?
Karaciğerin işlevini yitirmesine kadar ciddi sonuçlar doğurabilen, bu oranda yer alan işlevsel birimlerin sertleşme sonucu geri dönüşümüz olarak patolojik duruma gelmesi, siroz hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Kısacası karaciğer iltihaplanması için siroz terimi kullanılmaktadır. Ölümcül hastalıklar arasında olan son derece ciddi bir hastalıktır. Son derece önemli bir organizasyon  olan karaciğer, vücudun kimya fabrikası niteliğine sahip olduğundan ötürü burada karaciğer yağlanması ve hepatit de dahil olmak üzere meydana gelebilecek tüm hastalıklara karşı ciddi tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Siroza Neden Olan Durumlar Nelerdir? 
Siroz, ölüme yol açan ilk on hastalık arasında yer alan önemli bir rahatsızlıktır. Temel sebebi alkol olduğundan dolayı, alkol kullanımının çok yaygın olduğu bölgelerde sirozun yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Zira günlük alkol alımının 60 gramın üzerinde olması siroz riskinin de arttığını ortaya koymaktadır. Kısacası siroza sebebiyet veren en önemli etken alkoldür. Siroza yol açan diğer sebepler ise hepatit B, C ve D hastalıklardır. Hepatit hastalıklarına ait olan mikroorganizmalar karaciğerin yağlanmasına yol açmaktadır.
Siroza sebep olan bir diğer durum ise kalp yetmezliğinden. Bilinçsizce uzun bir süre boyunca tüketilen ağrı kesiciler ve ağır kimyasal teması da siroz oluşumuna yol açabilmektedir.
Belirtileri 
Siroz, belirtileri yönünden ele alındığında iki ayrı grupta değerlendirilebilmektedir. Sirozun başlangıç aşamasında kendini gösteren belirtiler ile iletilir aşamasındaki belirtiler birbirinden farklılık göstermektedir. İlk dönem belirtileri olarak yorgunluk, iştah kaybı, mide bulantısı, kaşıntı ve bağırsak gazı olarak sıralanabilir. Saydığımız tüm bu belirtiler pek çok hastalıkta da kendini gösterdiğinden dolayı ilk aşamada sirozun tespit edilmesi bir hayli zor olacaktır. Zira ilk aşamada sirozun başka hastalıklarla da karıştırılması söz konusu olabilmektedir.
Hastalığın ilerlemesi ile belirtiler bir hayli şiddetlenir ve teşhis koymak da artık daha kolay bir hale gelir. Hasta, ciddi bir kilo kaybına uğrar. İştahsızlık had safhaya ulaşır, bacaklarda incelme gözlenir. Ayrıca karında büyük bir şişlik ortaya çıkar ki bu da sirozun en önemli belirtisidir. Yemeknvorısında yer alan damarlarda patlama söz konusu olabileceğinden ötürü hastada iç kanama ihtimali de söz konusudur. Karaciğer görevini yerine getiremediğinden ötürü artık zehirli maddeleri süzemez ve bu da hücrelerin tahrip olmasına yol açabilir. Hastanın beyin hücreleri hasar görür ve bu da kendini sersem gibi hissetmesine neden olabilir. Bulantı ve kusmalar artık daha şiddetli bir boyuta ulaşmıştır. Damarlar genişlemeye başlar ve meydana gelen hormonal dengesizlikler tüylerin dökülmesine yol açar.
Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? 
Eğer siroz, alkol sebebiyle oluşmuşsa ne yazık ki tedavi mümkün olmayacaktır. Ancak erken teşhis edilmesi durumunda belirtilerinin hafifletilmesi ve şiddetinin minimum düzeye indirilmesi mümkündür. Hepatit dolayısıyla oluşum gösteren siroza, virüslerin çoğalmasının önüne geçmeye çalışılır. Hastaya tedavi sürecinde eksik vitaminlerin takviyesinin yapılması gerekmektedir. Bununla birliktedrar söktürücü ilaçlar yardımı ile katındaki şişliğin giderilmesi üzerinde durulur. Doktorun bilgisi ve izni olmadan ilaç, bitki, kür gibi hiçbir şey kesinlikle kullanılmamalıdır. Tedavi süresince beslenmeye büyük bir titizlikle dikkat edilmeli, fazla yağlı gıdalardan mutlak surette uzak durulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Lupus Hastalığı ve Belirtileri

Graves Hastalığı ve Tedavisi