in

Lupus Hastalığı ve Belirtileri

Lupus Hastalığı Nedir?
Daha çok kadınlarda ortaya çıkan bir sağlık sorunu olan lupus, aynı zamanda bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Pek çok sebebe bağlı olarak oluşum gösterebilmektedir. Kendini gösteren ilk bulgu ise romatizmal ağrılardır. Belirtiler hafif seyirli olabildiği gibi son derece ağır da olabilmekte, bu nedenle de bu hastalığa karşı muhakkak bir önlem alınmalıdır. Bu yazımızda sizlerle lupus hastalığı nedir? Tedavisi nasıldır? sorularına yanıt arayacağız.
Lupus hastalığının tam adı sistemik eritematoz lupustur. Bağışıklık sisteminin zarar görmesine bağlı olarak gelişmiş olan bir hastalıktır. İlk olarak eklem ağrıları ile kendini göstermeye başlar. Her ne kadar bağışıklık sistemi ile ilgili bir hastalık olduğu bilinse de bu hastalık konusunda gerçekleştirilen araştırmalar, kesin nedenlerini tam anlamı ile saptamış değildir.
Lupus hastalığının teşhis ve tedavisinde geç kalınması halinde insan yaşamını tehdit edici bir boyut kazanabilmekte, bununla birlikte böbreklerde ve kalpte büyük sorunlara neden olabilmektedir. Hastalığın seyri kişinin vücut direncine göre değişebilmekte; ağır olabileceği gibi hafifte seyredebilmektedir. Tedavi sürecinde kullanılan ilaçlar oldukça ağırdır. Bu nedenle yan etkileri de ağır olabilmektedir. İlaçlar ve tedavi, mutlak surette hekim gözetimi altında olmalıdır.
Lupus Hastalığı Nedir? 
Kronik bir sağlık problemi olma özelliğine sahip olan lupus, bağışıklık seninim kendi doku ve organlarına karşı bir tutum içerisinde olmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Genel olarak üreme çağındaki kadınlarda kendini göstermektedir. Lupus hastalığı, kalp, cilt böbrek ve kan hücrelerinin tutulmasına sebep olabilir. Belirtilerinin pek çoğunun başka hastalıklarla benzerlik taşıması, teşhisinin zorlaşmasına yol açabilmektedir. Ancak diğer hastalıklardan kendini ayıran en temel bulgu, cilt yüzeyinde kendini gösteren kızarıklıklardır. Yani ciltte döküntü, ateş ve halsizlik, hastalığın ayırt edici belirtileri arasında yer almaktadır.
Bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan iltihaplar ciltte çeşitli kızarıklık ve halsizliğe yol açmaktadır. Kızartılı lupus hastalığının birçok türü mevcuttur. Bunlardan bir tanesi olarak sözünü edebileceğimiz disk tipi lupus diğerlerine kıyasla en zararsız olanı olarak gösterilebilir. Kişinin güneş ışığına karşı olan hassasiyeti sonucu gelişen disk tipi, güneşten korunmak suretiyle giderilebilmektedir.
Hastalık sonucu meydana gelen kızarıklıklar geçtikten sonra hastada izlet kalabilmektedir. Kimilerinde ise kızarıklık oluşan bölge daha sonra tüysüz kalabilmektedir. Üreme döneminde daha çok rastlanan bir hastalık olan lupusa yakalanan bir annenin bebeğinin de bu hastalığa yakalanarak dünyaya gelmesi gayet mümkündür. Ancak bu hastalık bebeklerde geçici olup 6 aya kadar tamamen kaybolmaktadır.
Belirtileri
Daha önde de belirtmiş olduğumuz gibi lupus hastalığının teşhisi son derece zordur. Çünkü belirtileri diğer pek çok hastalık ile büyük oranda benzerlik taşımaktadır. Saç dökülmesi, halsizlik ve kansızlık gibi belirtilerle de kendini gösterebilen lupus hastalığının sözünü edebileceğimiz en önemli belirtisi ciltte, burundan yanaklara doğru yayılan döküntülerdir. Ağzın iç kısmında kendini gösteren yaralar, eklem ağrıları ve bazı böbrek rahatsızlıkları bu hastalığın teşhisini önemli ölçüde kolaylaştıran bulgular arasında yer almaktadır.
İyi bir vücut direncine sahip olan kişiler bu hastalığı daha hafif atlatırlarken, tam aksine vücut direnci düşük olanlarda ise hastalık felç veya inme gibi durumlarla sonuçlanabilmektedir. Hastada, saç dökülmeleri ile birlikte saçlara derisinde pul pul döküntüler de kendini gösterebilmektedir. Hastalıkta erken teşhis çok önemli olup, kendisinde bu belirtilerden en az birini gören bireylerin mutlaka bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Boyun Düzleşmesi Nedir

Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir