in

Graves Hastalığı ve Tedavisi

Graves Hastalığı Nedir?
Bu yazımızda, tiroid bezine bağlı olarak gelişen bir durumdur olan grave hastalığı nedir? Nedenleri ve tedavisi yöntemleri nelerdir? gibi soruların üzerinde duracağız.
Graves Hastalığı Nedir?
Graves Hastalığı, tiroid bezlerinin aşırı düzeyde çalışmasının bir sonucu olarak ortaya çıkan rahatsızlıktır. Otoimmün sürecinde antikorların sağlıklı hücrelerle savaşması sonucu aşırı oranda tiroid salgılanması durumu graves hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Tiroid bezlerinde normalin üzerinde çalışma sorununun saptandığı bireylerin büyük bir kısmında graves hastalığının mevcut olduğu ortaya konmuştur. Hastalığın daha çok ilerlemesi halinde mevcut durumdan çok daha büyük sorunlar kendini gösterebilmektedir. Tespitinin çok geç kalınmadan yapılması ve tedavide süreklilik hastalığın etkilerini minimum düzeye indirecektir.
Graves Hastalığı Nedenleri 
Vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olmasına bağlı olarak ortaya çıkan graves hastalığı, yanlış alarma yol açabilmektedir. Bu hastalığa sebep olan aba etken, tiridine hormonlarında hiçbir problemin bulunmamasına karşın savunma hücrelerinin üretilmeye başlanması olarak ifade edilmektedir. Kesin oluşum sebebi halen kesinleştirilememiş olan graves hastalığında antikorların neden tiroid hormonlarına yöneldiği henüz açıklanamamaktadır. Bu hastalığın genetik olma olasılığı son derece yüksek olmakla birlikte ilk defa başlayan hastalarda bağışıklık sistemi problemi olarak ele alınmaktadır. Her ne kadar hastalığın oluşumuna yol açan temel neden açan olarak bilinmedçse de, bireyin beslenme şekli ile ilişkili olduğu görüşü yaygındır.
Graves hastalığı temelde kalırım yolu ile dağılım gösteren bir hastalıktır. Bundan dolayı aile bireylerinin herhangi birinde graves hastalığı söz konusu olan bireylerin diğerlerine oranla daha riskli durumdadırlar. Aynı zamanda bu hastalık kadınlarda daha çok yaygındır. Özellikle de kırk yaşının altındaki bayanlarda daha yaygın olarak görülen bu hastalığın ortaya çıkması 20 yaş sonrasını bulmaktadır. Bunun yanı sıra otoimmüb hastalıklardan birine sahip olan bireylerin graves hastalığına yakalanma olasılığı daha fazladır. Yemeklerini çok tuzlu yemeyi tercih edenler, yoğun sigara kullananlar ve sürekli bir stres içerisinde olanlarda bu hastalık daha yaygındır.
Graves Hastalığı Belirtileri
Hastalıkla ilgili olarak gözlenen ilk belirtilerden  bir tanesi kaygı bozukluğudur. Aynı zamanda erkeklerde göğüslerin büyümeye başlaması, bağırsaklarda hareketlilik, diare, sıcağa aşırı duyarlılık gibi belirtiler de bu hastalığın en önde gelen belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtilerin haricinde hastada sürekli bir uykusuzluk hali, sinirlilik ve gerginlik gibi şikayetler de eşlik etmektedir. Hekimin kesin tanı için ihtiyaç duymuş olduğu kesin belirtiler; guatr, gözlerin çift görmesi ve kaşıntı, nefes darlığı, konsantrasyon bozukluğu, zayıflama, göz yuvalarının dışarı çıkması, tiroid hormonundaki yükselme, terleme ve kaslarda zayıflık şeklinde sıralanabilir. Bu bulguların netleştirilmesinden sonra tanı koymak çok daha kolay bir hal alacaktır.
Graves Hastalığı Tedavisi 
Tedavi başlangıcı, tanının konmasının hemen ardından hastanın tiroid bezinin büyüklüğü, yaşı ve daha başka hastalıklarının mevcut olup olmaması gibi etkenler göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmektedir. Tedavide izlenecek olan ilk yol, tiroid bezlerinin büyümesinin önüne geçmek olacaktır. Ardından ikinci ve üçüncü seçenek olarak radyoaktif iyot kullanımı ve cerrahi işlem ortaya konmaktadır. Tiroid benzinde meydana gelen büyümenin önüne geçmek amacı ile doktor ilaç kullanımını tavsiye edecektir.
Kullanılan ilaçların hasta üzerinde bir etkisi olmaması durumunda radyoaktif iyot kullanımına başlanacaktır. Bu aşamada hastaya iyotlu su içirilir ve böylece tiroid bezlerinin büyümesinin önüne geçilir. Hasta için uygulanabilecek son tedavi seçeneği ise cerrahi müdahale olacaktır. Bu son aşamada, tiroid bezleri hastadan tamamen alınmaktadır. Tüm bunların yanı sıra zerdeçal bitkisinin graves hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Siroz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir

Göbek Fıtığı Neden Olur