in

Göbek Fıtığı Neden Olur

Göbek Fıtığı Neden Olur?
Bu yazımızda sizlerle göbek fıtığı nedir? Göbek fıtığı neden olur? Nedenleri nedir ve tedavisi nasıl olur şeklindeki sorulara cevap arayacağız.
Karnın iç kısmında yer alan organların çeşitli nedenlere bağlı olarak cilt dokusu altında şişlik meydana getirmesi göbek fıtığı olarak ifade edilmektedir. Hastanın şiddetli bir şekilde ıkınması ve aynı zamanda öksürmesi durumunda da karın bölgesinin zorlanmasına bağlı olarak göbek fıtığı farkedilecek boyutta büyümektedir. Bağırsaklardan kaynaklanan fıtıkların boyutları portakal büyüklüğüne kadar varabilmektedir. Göbek fıtığının görülme olasılığı erkeklere oranla kadınlarda daha fazladır. Hamilelikte karbon büyümesi ile birlikte gözle görülür boyuta ulaşabilmektedir.
Gebelik sonlandırma hemen sonra göbekte meydana gelen şişlikte genellikle hemen kaybolmaktadır. Bununla birlikte fıtığı ilerlemiş olan bazı hamileler için etkili bir tedavi muhakkak gerekebilmektedir. Belirtisi gözle görülebilir olması nedeniyle teşhisi son derece kolay olup tedavisi de mümkündür. Tüm bunlarla birlikte göbek fıtığı, bebeklerde de görülen bir durum olup çok ağlayan ve kendini kasan bebeklerin göbek çukurunda belirir ve bu durum zamanla düzelir.
Göbek Fıtığı Neden Olur? 
Göbek Fıtığı, her ne kadar dış faktörlere bağlı olarak gelişen bir durum olsa da sebep olan en önemli etkenlerden biri de doğumsal faktörlerdir. Doğumun ardından göbek kordonunun kesilmesinden ortalama bir hafta içerisinde göbek bağı kapanır ve artık bebeğin göbek yapısı oluşur. Buna karşın göbeğin tamamen kapanmasına bağlı olarak göbek fıtığının görülme olasılığı ortaya çıkmaktadır. Yetişkin şikayet çağında da bu doğumsal etkenin oluşması, karın bölgesinin zorlanması ile beraber yeniden açılması halinde göbek fıtığı patlak verir. Peki hangi etkenler göbek fıtığına yol açmaktadır? Bu etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz:
– Sık aralıklarla fazla doğum yapmak
– Kronikleşmiş olan öksürük
– Kabızlık
– Çok ağır yük kaldırma
– Prostat
Göbek Fıtığı Belirtileri 
Göbek fıtığının sözünü edebileceğimiz en belirgin bulgusu, göbek etrafında kendini gösteren şişliktir. Oluşan bu şişlik ile beraber şekil bozukluğunun da eşlik etmesi fıtık olasılığını arttırmaktadır. Fıtığının meydan geldiği yerde ağrı ve hareket ederken zorluk çekme gibi sorunlar söz konusu olabilir. Şişliğin elle itilmesi halinde geri gitme ihtimalimçde son derece yüksektir. Bununla birlikte şişlik geri itildiği halde kaybolmuyor ise ve kişide aşırı bir ağrı mevcutsa tedavi için hastanın acilen ameliyat olması tavsiye edilmektedir. Şişliğe bağlı olarak dışarı çıkan iç organın sıkışma neticesinde fonksiyonunu yitirmesi olasılığına karşılık olarak acil olarak cerrahi bir operasyon uygulanmaktadır.
Göbek Fıtığından Nasıl Korunulur? 
Bebeklik döneminden itibaren göbek fıtığına karşı önlem alınması oldukça önemlidir. Göbek kordonunun düşmesinin ardından normal şekilde kapanıp kapanmadığıbhususunda hususunda bir hekime kontrol ettirmek önlem olarak son derece etkili olacaktır. Bunun yanı sıra bebeklik çağında herhangi bir problem söz konusu olmamasına rağmen yetişkinlikte de göbek fıtığı oluşumu söz konusu olabilmektedir. Sık aralıklarla çocuk doğurma ve kilonun fazla olması gibi faktörler göbek fıtığına sebebiyet veren etkenler olup fazla kilo almamaya özen göstermek ve çok fazla çocuk yapmamaya dikkat etmek bu anlamda oldukça önemlidir.
Göbek Fıtığı Tedavisi 
Oluşan göbek fıtığının  kendi kendine geçmesi mümkündür. Bununla birlikte beklenen zaman diliminde kendi kendine geçmemesi durumunda uygulanabilecek tek tedavi yöntemi olup, bu yöntem son derece basit ve kısa sürelidir. Göbek fıtığı ameliyatı, fıtığın sahip olduğu boyuta göre yapılmaktadır ve ameliyatta yama ile kapatma işlemi uygulanmaktadır. Fıtığın boyutunun küçük olması durumunda yamaya gereksinim  duyulmaz. Bu durumda küçük bir işlem yapmak yeterli olmaktadır. Bununla birlikte bu şekilde yalnızca dikiş ile gerçekleştirilen göbek fıtığı ameliyatlarında fıtığın tekrar nüksetmesi olasılığı yüksek olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Graves Hastalığı ve Tedavisi

Exjade 500 mg tablet