in

Exjade 500 mg tablet

Exjade 500 mg tablet:

Akdeniz anemisi tedavisinde vücudunda aşırı demir birikimi görülen hastalar için demir bağlayıcı özelliğiyle ilaç doktor tarafından tavsiye edilmektedir. Etken maddesi deferasiroks olan exjade 500 mg tablet kullanım için doktorun tavsiye edeceği doz miktarında tedaviye devam edilmesi gerekmektedir.

B kategorisi ilaçlar arasında yer alan exjade 500mg tablet hamilelik şüphesi bulunan ve hamile bayanlarda kullanımı önerilmez. Ayrıca etken maddesi deferasiroksa ve ilacın yardımcı maddelerine karşı herhangi bir duyarlılığınız var ise ilacı kullanmadan doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Bulantı, deride döküntü ve baş ağrısı yaygın görülen yan etkileri arasında bulunmaktadır. Boğaz ağrısı, ateş, baş dönmesi, kol ve bacaklarda şişme, uyku bozukluğu, saç dökülmesi gibi yan etkileri de mevcuttur. Ancak ilaç kullanımı sonrasında kısa süre içerisinde bu belirtiler kaybolur.

Şiddetli döküntü ve solunum güçlüğü, an kusmak veya dışkının siyah olması, yemek yenilip ilaç kullanıldıktan sonra midede sık sık yanma hissi ve karın ağrısı, idrarda azalma gibi etkiler ciddi yan etkilerdir.

Exjade 500 mg tablet ilacı kullanmaya aşladığınızda sık veya seyrek görülen bu yan etkileri gözlemlediğinizde mutlaka doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Magnezi Kalsine:

Sindirim sistemi ve metabolizma için dispepsi, gastrit, peptik özafajitte, peptik ülserde ve hemoroidde gebelerde laksatif olarak kullanılan bir ilaç türüdür. Gebelik kategorisinde B grubu ilaçlar arasında yerini alan Magnezi kalsine ilacının diğer bazı ilaçlarla etkileşimleri yan etkilere ve ilacın etkisini azaltabileceğinden kullanım şekli ve zamanına dikkat edilmesi gerekir.

 

 

Demir preparatları,  Tetrasiklin, antihistaminikler, wafarin, kinidin ve digoksinle gibi ilaçlarla alınması ilaçların adsorbsiyonlarını azaltarak tedaviyi etkileyeceğinden bu tür ilaçları kullandığınızda ortalama 2 saat geçtikten sonra Magnezi kalsine ilacını kullanmanız tavsiye edilir.

Ülser ve gastrit gibi sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılıyor olsa da ilacın şiddetli karın ağrısı, bulantı gibi apandisit belirtileri ve şiddetli böbrek hastalıkları veya ağrıları ilacın yan etkileri olarak gözlemlenmektedir. Magnezi Kalsine ilacını kullanırken yan etkilerinden şüphelendiğinizde mutlaka ilaç alımını durdurarak doktorunuza danışmanı gerekecektir.
Bekunis draje:

Kabızlık problemlerine karşı bağırsak hareketini ve içeriğinin geçiş hızını arttırarak bağırsak yolunda dışkının yumuşatılarak dışarı atılmasını sağlamaktadır. Kabızlık sorunlarının kısa süreli tedavisi için önerilen Bekunis Draje yatmadan önce bir bardak su ile içilmektedir.

Uzun süreli kullanımda bağırsak tembelliği başta olmak üzere bağırsağın su ve elektrolit dengesinin bozulmasına da neden olabilecektir. İlacın bileşiminde bulunan etken ve yardımcı maddelere karşı duyarlılığınızın bulunması durumunda doktorunuza danışmanız gerekir.

Gebelik kategorisinde B grubu ilaçlar arasında bulunan Bekunis Draje ilacı müshil etkili bir ilaç olduğundan kişilere duyarlılığına bağlı olarak yan etkiler de gösterebilmektedir. 12 yaşından küçük çocuklar için önerilmeyen Bekunis Draje bağırsak tıkanıklığı, ateş, ishal, seyreden bağırsak rahatsızlıkları, vücuttaki elektrolit dengesinin bozukluğu gibi buna benzer durumlara karşı da yalnızca doktor önerisiyle kullanımı tavsiye edilmektedir.

Baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü ve gaz şikayeti seyrek görülen yan etkilerken çok seyrek görülen yan etkiler de karın ağrısı, sürekli ishal ve idrar renginin koyulaşması olarak bilinir. Ancak ilacın etken maddesine aşırı duyarlılığı bulunan kişilerde deri döküntüsü, ağız veya boğazın yutmayı ya da nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi, vücutta şişmeler gözlemlenmesi yan etkilerdir. Bekunis Draje ilacını kullandığınızda bir veya bir den fazla yan etkileri gözlemlediğinizde vakit kaybetmeden ilaç alımını durdurarak doktorunuza danışmanız gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Göbek Fıtığı Neden Olur

Aerıus 5 mg tablet