in

SİLVERDİN HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

SİLVERDİN

Gümüş sülfadiazin etkin maddesi ile yapılmış bir ilaçtır. Antibakteriyel etkileri bulunmaktadır. Özellikle yanık ciltte ve yaraların iyileştirilmesinde kullanılır.
SİLVERDİN HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?
Yara ve yanık bölgeleri bulunan üzerindeki bakterilerin üremesini engellenmesinde, bası yaralarını da, bacak ülseri tedavisinde, geniş çaplı deri yapılanmaların da, deri nakli yapılan bölgedeki cilt üzerinde enfeksiyon oluşmasının engellenmesi halinde, tırnak kaybı yaşandığında ve parmak ucunda iltihap oluştuğunda kullanılan bir ilaçtır.
SILVERDIN NASIL KULLANILIR?
Silverdin krem 40 gr’lık ve 400 gr’lık ambalajlar halinde piyasada bulunmaktadır. Silverdin krem uygulanmadan önce uygulanacak olan yara ya da yanık bölgesi güzelce temizlenir. Temizlenen bölgenin üzerine ince bir tabaka halinde silverdin krem sürülür. İsteğe bağlı olarak yaranın üzeri temiz bir bez ile silverdin krem sürüldükten sonra kapatılır. Kremin uygulanma miktarı kişiye ve yaraya göre farklılık göstermektedir. Hekimin yaraya uygun gördüğü uygulama şekline göre günde 1 ya da 2 defa uygulanır. Silverdin krem yaraya uygulandığında ağrı ya da acıma yapmaz. Su ile kolayca yıkanabilen bir ilaçtır.

 

 


SİLVERDİN KREMİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
İlacın çok fazla yan etkisi bulunmamaktadır. Yan etkileri kişiye göre değişkenlik gösterir ve ilaç kullanımı bırakıldığında yan etkilerinde azaldığı görülmüştür. En sık görülen yan etkiler kremin uygulandığı bölge de oluşan döküntü, kaşıntı ve kızarıklıktır. Bu durumlarda ilacı kullanmayı bırakın. Eğer ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra bu yan etkiler geçmiyor ise doktorunuza başvurmanız.
SİLVERDİN KREM KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR NELERDİR?
Milletin içinde bulunan etken maddesine karşı bir alerjiniz bulunuyor ise bu iletiyi kullanmanı tavsiye edilmemektedir. Eğer karaciğer rahatsızlığınızı ya da böbrek hastalığınız mevcut ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Uygun durumda doktorunuz karar verecek ve bu durumdan sonra ilaç kullanımına devam edebilirsiniz. Gözünüzde ve gözünüzün çevresinde bu kremi uygulamayınız. Eğer gözünüz ile ilacın teması olursa gözünüzde bol su ile iyice durulamanız gerekmektedir. Yeni doğan bebeklerde kullanımı uygun bulunmamaktadır. Gebelik ve emzirme döneminde doktor kontrolünde boyları ise kullanmalısınız. İlaçtan beklediğiniz etkiyi görebilmeniz için gelecek düzenli olarak ve doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Relpax 40 mg Tablet

Sivex Losyon Nedir? Ne İçin Kullanılır?