in

Relpax 40 mg Tablet

Relpax 40 mg Tablet

Raplex Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Replax tablet turuncu renkli yuvarlak şeklindeki ilaçtır. Blister ambalajlarda piyasada satışa sunulan bu ilaç kuvvetli bir ağrı kesici özelliğine sahiptir. Özellikle migren ağrılarının giderilmesinde oldukça etkili bir ilaçtır. İlacın üretiminde kullanılan etkin maddelerden biri de serotonindir. İlacın içerisinde bulunan Serotonin maddesi sayesinde beyindeki damarların ağrı durumunda daralmasını sağlayarak ağrının giderilmesi sağlanmaktadır. Replax tablet migren ağrısının başlamadan önce ortaya çıkan görme bozukluklarının, baş kısmında oluşan uyuşmaların, ağrı sırasında oluşan konuşma bozukluklarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Migrenin yol açtığı şiddetli baş ağrısının giderilmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrılarının giderilmesinde de etkili bir şekilde kullanılır.

 

 

Replax Tabletin Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ciddi boyutlarda yaşamış olduğunuz böbrek ve karaciğer yetmezliği veya hastalığı mevcutsa Replax tableti kullanmamalısınız.

Şeker hastalığınız varsa, sigara kullanıyor ve sigarayı bırakmak için herhangi bir tedavi görüyorsanız bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız.

Hiper tansiyon, kalp rahatsızlıklarını ve damar rahatsızlıklarınız var ise Replax tableti kullanmamalı ve doktorunuza bu rahatsızlıklardan bahsetmelisiniz.

Migren tedavisi için herhangi başka bir ilaç kullanıyorsanız bu iki ilacı aynı anda içmemelisiniz.

Menopoz dönemi ve menopoz sonrası dönemde iseniz doktorunuza danışmadan kesinlikle Replax tableti kullanmayınız.

Hamileyseniz veya bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Erkek hastalarda ise 40 yaş ve üzerindeyseniz doktor tavsiyesi ve doktor gözetiminde bu ilacı kullanmalısınız.

Replax Tabletin Kullanım Şekli ve Günlük Kullanım Dozu

Oral (ağız) yoluyla kullanılmalıdır. Migrene bağlı olarak oluşan baş ağrısını hissetmeye başladığınız ilk anda Replax tableti içmelisiniz. Böylece çok fazla ağrı hissetmezsiniz.

Doktorunuzun tavsiye ettiği dozlarda kullanım yapmalısınız. Günde en fazla 2 kez ilaç alımı yapmalısınız. Ancak önemli olan nokta ise ilk aldığınız ilaç ile ikinci alacağınız ilaç arasında en az 2 saat geçmiş olması gerekmektedir.

Replax Tabletin Olası Yan Etkileri

Ağız içinde oluşan kuruluk, halsizlik, kulakta çınlama, güneş ve ışığa hassasiyet, nefes almada zorluk çekilmesi, idrar çok fazla çıkılması, konuşmada bozulmalar, titreme vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Prozac 20 mg Tablet Kullananların Yorumları

SİLVERDİN HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?