in

ŞİDDETLİ AĞRILARA KESKİN ÇÖZÜM; DEXOFEN

ŞİDDETLİ AĞRILARA KESKİN ÇÖZÜM; DEXOFEN

Dexofen içerisinde steroid olmayan ilaç grubunda yer alan bir ağrı kesicidir. Beyaz küçük yuvarlak haplar şeklinde 20 adet tabletler halinde ambalajlanır. Özellikle adet dönemi ağrılarında kadınların en çok tercih ettiği ağrı kesicilerdendir hızlıca ağrı kesme özelliği bulundurmaktadır. Dexofen içinde 25 mg deksketropen bulunduran bir ilaçtır.
DEXOFEN HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?
Orta ve şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yetişkin kadınların ağrılı adet döneminde tavsiye edilmektedir. Diş ağrılarında ve diş çekimi sonrası yaşanan şiddetli ağrılarda kullanılır. İskelet ve kas sistemi ağrılarında doktorların önerdiği ilaçtır.

 
DEXOFEN NASIL KULLANILIR?
Dexofen ağzı yoluyla yutularak olarak kullanılan bir ilaçtır. İlacın kullanım dozu kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kişinin yaşı, cinsiyeti, hissedilen ağrının tipi, şiddeti ve süresi alınacak olan doz miktarını değiştirir. Kullanılacak olan doz miktarı genellikle doktorunuz tarafından belirlenir. Yetişkinler için gün içerisinde üç tableti geçmeyecek şekilde kullanılması önerilmektedir. Bu kullanım ise 8 sa’te bir olmak üzere 24 sa’te yayılmalıdır. Eğer hissedilen Ağrı çok şiddetli ve çabuk rahatlama görmek isteniyor ise ilaç aç karnına yutularak kullanılmalıdır. Bu sayede ilacın emilimi daha hızlı olacak ve ağrıya daha hızlı etki edecektir. İlaç su ile yutulmalıdır. Bunun dışındaki diğer içecekler ile yutulması önerilmez. Yetişkinler için tavsiye edilen bir ilaçtır. Çocukların kullanılması önerilmez. Dexofen kullanırken zamanda gelen dozu unuttuysanız onu dengelemek için iki doz almayın. Bir sonraki tek dozu kullanın. İlacı kullanırken son kullanma tarihine dikkat ediniz.
DEXOFEN’NİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Kişiye göre değişiklik gösteren yan etkileri bulunmaktadır. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, sindirim sorunları ve ishal yaygın olarak görülen yan etkileridir. Bu yan etkiler doz miktarı azaltıldığında ve ilaç kullanımı bırakıldığında geçebilir.
Baş dönmesi, çarpıntı, baş ağrısı, sinirlilik, uyku düzensizlikleri, peptik ülser, kan kusma, yüksek kan basıncı, nefes alışverişinde bozulma, cilt üzerinde kaşıntılı döküntü, sırt ağrısı, idrar kaçırma, adet düzensizlikleri, hızlı kalp atışı, pankreastan iltihaplanma, bulanık görme, kulakta çınlama, ışığa karşı duyarlılık, deride hassasiyet, yüzde ve dudaklarda şişme, kandaki akyuvar sayılarının düşmesi, ağız kurulum ve keyifsizlik hali gibi durumlar seyrek olarak görülen ve ciddi yan etkilerdir. Bu gibi yan etkilerle karşılaşıldığında beklenmeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

KAMFOLİN 50 GR POMAD

ETKİLİ BİR ANTİDEPRESAN; LUSTRAL SPECİAL 100 Mg