in

Rupafin Tablet İle Alerji Tedavisi

RUPAFİN 10 MG TABLET

Rupafin Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Rupafin 10 mg tablet içerisinde etkin madde olarak rupatadin bulundururken yardımcı maddeler olarak ise laktoz monohidrat, mikrokristalin selüloz, kırmızı demir oksit ve sarı demir oksit maddeleri bulundurmaktadır. Eğer ki bu etken ya da yardımcı maddelere hassasiyetiniz ya da alerjiniz var ise bu bilgiyi doktorunuza bildirmeli veya prespektüsü okuduğunuzda fark ettiğinizde kesinlikle ilacı kullanmamalı eğer ki kullandıysanız derhal kullanımı keserek en yakın hastanenin acil bölümüne başvurmalısınız.

Rupafin tablet 10 mg’ lık tabletlerle 20 adetlik kutularda satışa sunulan alerjili semptomların giderilmesinde ve tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Anti – alerjik ilaç gruplarında yer almaktadır. Bu ilaç sayesinde özellikle de bahar alerjisi olan hastalarda son derece etkili olmaktadır. Rupatadin etken maddeyi fumarat şeklinde bünyesinde bulundurmaktadır. Rupafin tablet kesinlikle 12 yaş ve üstü çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılan bir ilaçtır. Daha küçük yaşlarda kullanımı ciddi sorunlara yol açabilir.

 

 

 

Mevsimsel değişimlere bağlı olarak ortaya çıkan aralıklı şekilde kendini gösteren ya da yıl boyunca aralıksız şekilde devam eden alerjik biçimde meydana gelen hapşırma, burun akıntısı, göz ve burun kaşıntısı gibi semptomların giderilmesi ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bu semptomların yanı sıra ciltte kaşıntı, kızarıklık, cilt üzerinde meydana gelen kabarıklıklar gibi alerjik sebeplerden dolayı ortaya çıkmış olan deri döküntüleri gibi belirtilerin giderilmesi ve tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Eğer ki sizin de bu ve bunlara benzer şikayetleriniz var ise eczacınıza ya da doktorunuza danışarak bu ilacı kullanabilirsiniz.

Rupafin Tableti Kullanmadan Önce Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Eğer ki Rupafin tablet içerisinde bulunan etkin ve yardımcı maddelere karşı bir hassasiyetiniz ya da alerjiniz var ise,

12 yaş ve altındaki çocuklarda bu tarz şikayetler var ise kesinlikle Rupafin tableti kullanmayınız.

Eğer ki aşağıdaki belirtilen durumlar sizde mevcut ise ;

Kalp rahatsızlıkları ile ilgili bir sorununuz var ise,

Kanınızda yapılan tahliller sonucunda potasyum seviyeniz düşük ise,

Kalp atım hızınızda yavaşlama mevcut ise,

Ergenlik döneminde iseniz,

Bazı kalıtsal metabolik sorunlarınız var ise örneğin bazı şekerlere karşı hassasiyetiniz var ise,

65 yaş ve üstünde iseniz,

Karaciğer ve böbreklerinizin çalışmalarında sorunlarınız var ise Rupafin tableti kesinlikle kullanırken dikkat etmeli ve doktor gözetiminde olmalısınız.

Bu dikkat edilmesi gerek hususlar hayatınızın her hangi bir bölümünde gerçekleşmiş ancak tedavi edilmiş olsa dahi bu uyarıları dikkate almanız gerekir. Çünkü hala risk grubunda olabilirsiniz.

Rupafin Tablet Nasıl Kullanılır? Günlük Kullanım Dozu Nasıl Olmalıdır?

Rupafin tablet ağız (oral) yol ile kullanılan ilaç grubundandır. Rupafin tableti bol ile tüketmelisiniz. Aç ya da tok karnına kullanabilirsiniz. Ancak Rupafin tableti kesinlikle çiğneme ya da emme yapmamalısınız. Bu size ciddi zararlar verebilir. Eğer ki doktorunuzun size önermiş olduğu bir kullanım dozu mevcut ise kesinlikle bu yönlendirmeye uymalısınız. Eğer ki böyle bir uyarı yok ise eczacınızdan da konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Ayrıca önerilen doz genellikle günde sadece 1 kez olmak üzere 1 tablet yani 1 doz şeklinde olmalıdır. Eğer ki Rupafin tableti gün içinde tüketmeyi unutmuş iseniz ertesi gün kesinlikle 2 doz şeklinde alınmamalıdır. Çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Rupafin Tabletin Olası Yan Etkileri

İçerisinde bulunan etkin maddelere hassasiyeti olan kişilerde bazı semptomların ortaya çıkma durumu olabilir. Bunların belirtileri ise eller, ayaklar, bilekler, yüzde, dudaklarda şişme ya da ağız ve boğazın yutma bölgesinde nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmeler meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Alerji Tedavisinde Ne Tür İlaçlar Kullanılır

Alerji Tedavisinde Ne Tür İlaçlar Kullanılır

5 Adımda Bel Ağrısına Veda Edin!

5 Adımda Bel Ağrısına Veda Edin!