in

5 Adımda Bel Ağrısına Veda Edin!

5 Adımda Bel Ağrısına Veda Edin!
5 Adımda Bel Ağrısına Veda Edin!

Günümüz insanın en mustarip olduğu sağlık sorunlarından birisi de bel ağrısı. Çoğunlukla yanlış oturma, ani hareketler ve bilgisayar karşısında uzun süreli hareketsiz oturma bel ağrısına davetiye çıkarıyor ve yaşam kalitesini ciddi ölçüde düşürüyor. Belim ağrıyor eğilemiyorum veya hareket edemiyorum diyorsanız aşağıdaki yöntemleri denediğinizde bel ağrınızın büyük ölçüde ortadan kalktığına şahit olacaksınız.

1- Oturuş pozisyonunuza dikkat edin

Bel ağrısının ilerlemesinin başlıca nedenlerinden biri kişinin oturuş pozisyonunu yanlış ayarlamasıdır. Özellikler masa başı çalışan kimselerin gün oturuş pozisyonunu gözden geçirmesi gerekir. Fizik tedavi uzmanları otururken dik bir şekilde ve sandalye ya da kanepenin arkasına yaslanılmasına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Eğer sandalyede çalışılıyorsa belin kavisli duruşunu destekleyen yastıklardan alınabilir.

oturus,pozisyonu.jpg

2- Sıcak/Soğuk Kompres

Özellikle ağır şeyler kaldırıldığında belde aniden ve tek bir noktadan bir ağrı oluşabilir. Bu ağrıyı hafifletmek için ilk önce bir buz torbasını problemli yere kompres yapın ve bir süre dinlenin. Bu şekilde ağrı bölgesindeki enflamasyon kaynaklı ağrı ortadan kalkar. Daha sonra aynı yere sıcak su torbasını koyun. Kaslarınızın hızlı bir şekilde rahatladığını göreceksiniz.

bel-kompressi.jpg

3- Düzenli egzersiz

Hareketsiz kalmak bel ağrısı tetikler çünkü vücudun ağırlığının büyük bir kısmını belimize yüklemiş oluruz. Sabah kalktıktan sonra yapacağınız bazı germe hareketleri güne başlamada sizi rahatlatacaktır. Belim ağrıyor eğilemiyorum diyorsanız gün içerisinde saat başı birkaç dakikalık yürüyüş yapmak beldeki ağırlığı bacaklara dağıtır ve bel ağrınızı azaltır.

bel-agirisina-egzersiz.jpg

4- Doğru yatak seçimi

Özellikle sabah saatlerinde belinizde ağrı hissediyorsanız bunun sebebi yanlış yatak seçimi olabilir. Vücut ağırlığını göz önünde tutarak ne çok yumuşak ne de çok sert bir yatak tercih etmelisiniz. Uyku esnasında ağrınız devam ediyorsa bacalarınızın arasına koyacağınız bir yastık sizi rahatlatacaktır.

dogru-yatak-secimi.jpg

5- Eşya taşımaya dikkat

Herhangi bir eşyayı yerden kaldırırken ağırlığı belimize değil dizlerinize vermelisiniz. Tek seferde çok ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınmak için parça parça taşımak daha mantıklı olacaktır. Belim ağrıyor eğilemiyorum diyorsanız özellikle ev taşınırken kısa aralıklarla kendinize molalar verin. Dinlenmeden fazla eşyayı taşımak bel fıtığına sebep olabilir.

Yukarıda saydığımız maddeleri uygulamaya başladığınız da sürekli geçmez diye düşündüğünüz ağrılarınızın zaman içerisinde  geçtiğini ve
Belim ağrıyor ayakta duramıyorum,doğrulamıyorum gibi şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Rupafin Tablet İle Alerji Tedavisi

Apranax Plus Tablet İle Ağrılara Son