in

Alerji Tedavisinde Ne Tür İlaçlar Kullanılır

Alerji Tedavisinde Ne Tür İlaçlar Kullanılır
Alerji Tedavisinde Ne Tür İlaçlar Kullanılır

Alerji, günümüzün yaygın olarak karşılaşılan rahatsızlıklarındandır. Tanım olarak çerçevesi o kadar geniştir ki çoğu zaman alerjisi olan bir kişinin neden böyle bir durumla karşılaştığı bulunamaz. Sebepsiz (idiopatik) olarak alerji geliştirilebileceği gibi, bir yiyecek, içecek, giyecek veya soluma yolu ile de alerji meydana gelebilir. Günümüzde alerjinin semptomatik belirtilerinin (kaşıntı, aksırık, göz yaşarması gibi) önüne geçebilmek adına alerji için kullanılan ilaçlar kolaylıkla bulunabilmektedir. Ancak her alerjik duruma karşı aynı ilacın etki göstermesi beklenmemelidir. Bu nedenle en iyi alerji ilacı hangisi sorusuna kesin bir yanıt vermek mümkün olmayacaktır. Ancak çeşitli alerjik reaksiyonlarda kişilerin kullandıkları ve hakkında yorumlarını bildirdikleri alerji ilaçlarına yazımızda değineceğiz.

alerji-ilaclari-nelerdir.jpg

Alerji İlaçları İsimleri

Anthix:

Özellikle 12 yaş üzeri mevsime dayalı veya yıl boyunca devam eden alerjik semptomların giderilmesinde kullanılır. Ürtikere dayalı kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık gibi belirtileri de ortadan kaldırır. Doktor reçetesi ile kullanılması tavsiye edilir. İçeriğinde rupatadin ve rupatadin fumarat bulundurur ve antihistaminik grubunda yer almaz.

alerji-ilaclari-listesi.jpg

Crebros:

Antihistaminik grubunde yer alan Crebros alerjik semptomların üzerinde 24 saat etkili bir ilaçtır. Özellikle akut ürtiker vakalarının kaşıntı, kabarıklık ve kızarıklık problemlerinde etkili olduğu bilinmektedir. Kronik ürtiker vakalarında vücudun tepki vermemesi olağandır ancak bir üst tedavi basamağına geçildiğinde dahi kullanımına devam edilebilmektedir.

alerji-ilaclari.jpg

Xyzal:

Crebros’a ikame olarak kullanılabilecek tamamen benzer niteliklerde bir antihistaminiktir. Ürtiker vakalarında meydana gelen kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı semptomlarını ortadan kaldırır. Ayrıca bahar döneminde göz etrafında meydana gelen alerjik reaksiyonların semptomatik tedavisinde etkilidir.

Histadin:

Etken maddesi Loratadin olan Histadin histaminden kaynaklanan ödem, kaşıntı, gözde akıntı ve sıcaklık gibi alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmak için kullanılır.

Lezin:

Antihistaminik grubunda yer alan Lezin, doğal bir kimyasal olarak vücutta alerjik reaksiyona yol açan histamine karşı antihistaminik özelliği taşır ve bu kimyasaldan kaynaklanan reaksiyonların semptomlarını etkisiz hale getirir.

Bu noktaya kadar isimlendirdiğimiz ilaçlar Antihistaminik grubunda olup doktor tarafından reçete edilmediği sürece kullanılmamalıdır. Alerjinizin türüne göre doktorunuz sizin için doğru olan ilacı tercih edecek ve reçete edecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Gaz Sorunu İçin Meteospasmyl

Rupafin Tablet İle Alerji Tedavisi