in

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılıyor

Reflü Nedir?  Neden Olur? 

Son dönemin en çok şikayet edilen konularından birisi de reflü olmuştur. Reflü, mide içeriğinin patalojik olarak tekrardan yemek borusuna kaçmasına denir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde daha çok bunu anlamasının nedenlerinden birisi de midede yanma meydana gelmesidir. Reflüye yakalanan kişiler kolay kolay her yemeği yiyemez. Yeme ve içme de zorluk yaşar. Bu yüzden hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Hastalar böyle bir durumda göğüs kafesinde ağrı hissetmektedir. Bu problem daha çok yemeklerden sonra ortaya çıkar. Bakıldığın da son dönemde herkesin en sık şekilde rastladığı bir sorundur.  Yapılan araştırmayla ülkemizde yüzde yirmilik kısmın bu hastalığa yakalanmış olduğu görülüyor. Reflü neden olur denildiğinde ise bunun en temel nedenlerinden biri olarak mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasıdır.

Reflü Beirtileri Nelerdir? 

Mide içeriklerinin ağza kadar gelmesi kisinin reflü sorunları ile karşı karşıya kaldığının göstergesidir. Böyle bir durumda ise ağız da acı ve ekşi olmak üzere farklı tatlar görülmeye başlanır. Reflü belirtileri sıralamak gerekirse şu şekilde söylememiz mümkün olacak. Reflü hastalarında,

  • Karında şiddetli bir ağrı hissedilir
  • Geçmeyen öksürük olur
  • Karın bölgesine şişkinlik
  • Ağız kokusu ve ses kısıklığı yaşanır
  • Hıçkırığın tutması
  • Uyku sırasında sık sık soluklamanın gerçekleşmesi
  • Farenjit gibi boğaz hastalıkları sorunlarının yaşanması
  • Tekrarlayan zatürenin görülmesi
  • Ağıza acı ekşi sıvı gelmesi
  • Midede yanma

 

 

Saymış olduğumuz tüm bu durumlarla karşı karşıya kaldığınız an büyük ihtimalle reflüyle karşı karşıya kalmışssınız demektir. Böyle bir durum da mutlaka yapılması gereken hareketlerden birisi de mutlaka tedavinin yapılmasıdır.

Reflü Nasıl Teşhis Edilebilir?

Tüm saymış olduğumuz yakınılan bu durumların ortaya çıkması ile teşhis hemen konulabilmektedir. Tabi ki böyle bir durumda erken teşhislerin yapılmış olması sorunların daha fazla büyümesini doğal olarak engellemiş olacaktır. Gırtlağın arka bölgesinde ödem ve kızarıklık gibi sorunlar görülür. Bunun ortaya çıkmasının en temel nedenlerinden birisi de reflüden kaynaklı olması diyebiliriz. Hastalıkla ilgili olarak net bir teşhis konulabilmesi adına ise PPİ Testi, endoskopi (± biyopsi), 24 saatlik pH-metre testi tüm bu testlerden hasta gemiş olacaktır. Teşhis sonrasında tedaviye yanıtın nasıl olabileceği yönünde ise çeşitli araştırmalar yapılmış olacaktır.

Reflü Hangi Sağlık Sorunlarını Çıkartıyor?

Çocuklarda böyle bir sağlık sorunları görülürse büyüme-gelişme geriliğinin yaşanmasına sebebiyet verir. Bu yüzden dolayıdır ki çocuklar da reflü sorunları da sıkıntılıdır. Aynı zamanca reflünün yaratmış olduğu bir diğer problemlerin başında ise Akciğere mide sıvısı kaçmasına bağlı zatürreye bile sebebiyet verebilmektedir. Sindirim kanalı kanamalarına,Yemek borusu iltihabına , anemi hastalığının meydana çıkmasına sebebiet verdiği durumları olabiliyor.

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Reflü hastalığı ile birlikte kişilerde yaşam konforu azalmaya başlanır. Böyle bir durumda tedavi yolu olarak ilk olarak ilaçlı tedav kişiye uygulanmaya başlanır. . Öncelikle yaşam biçimini düzenleyen ilaç dışı tedavilere başlanmadan önce ilk olarak medikal tedaviye ek olarak farklı tedavi biçimlerine de yönelinir. Tedavi sırasında hastanın  yatağının baş tarafını yükseltmesi gerekir. Aynı zamanda da  Kilo kaybı ile ideal kiloya inilmesi reflünün  daha az hale gelmesine zemin hazılayacaktır. Bu süre zarfında özellikle hasta, yağlı yemekleri yemekten mutlaka kaçınması gerekir.

Portakal, limon gibi gaz oluşumuna neden olacak gazlı içeceklerin içilmesi mutlaka durdurulması gerekmektedir. Eğer ki tüm bu belirtmiş olunanlar düzenli bir şekilde uygulanır ve uzman bir doktor eşliğinde profesyonel bir reflü tedavisi gerçekleşirse, hasta yeniden istediği konforu geri kazanmaya başlar diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Cilt Lekelerini yok etmek için

Kıl Dönmesi Nedir Riskli Mi