in

Kıl Dönmesi Nedir Riskli Mi

 

Kıl Dönmesi Nedir, Riskli Mi?

Ülkemizde bazı insanlarda görülen sağlık problemlerinden birisi olarak kıl dönmesi karşımıza çıkıyor. Böyle bir durumda mutlaka doktora görünmenizde fayda olacaktır. Bu hastalık erkeklerde daha sık şekilde görülmektedir. 15 ve 35 yaş aralığına sahip olan kişilerde kıl dönmesi daha sık şekilde görülür.

Her ne kadar erkeklerde daha sık şekilde görüldüğünü söylemek mümkün olsa da kadınlarda da son dönemde artan sağlık sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. 15-35 Yaş arasında görülme sebebi  ise bu yaşlarda kuyruk sokumunun daha yumuşak olmasından kaynaklı bir durum olduğu söylenebilir. Kıl dönmesi %95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde daha sık bir  şekilde görülmektedir. Kimi zaman seyrek olsa bile göbek bölgesinde de kıl dönmeleri meydana geldiği durumlar söz konusu olabiliyor. Genelde bu sağlık sorunları ile ilgili olarak br takım yanlışlar bulunuyor. Kılın uzaması gibi ifade ediliyor. Fakat kıl dönme dendiği zaman kıl uzaması gibi düşünülmesi ise tamamen yanlış bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bölge de yer alan kılların cilt altına girmesi ile bu gibi ciddi problemler ortaya çıkmaya başlamış olur. Bu duruma aynı zamanda kıl batması diyebilmek mümkündür.

Kıllar Cilt Altına Girer

Kıl dönmesinin yaşanmasının en temel nedenlerinden birisi de kılın cilt altına nüfus etmesi olduğunu söylememiz mümkündür. Kuyruk sokumu bölgesinde cilt altına nüfus eden kalın kılların olduğu daha net bir şekilde görülmektedir. Özellikle Sağlıklı bir insanın kafasında 140 ile 200 bin arasında saç telinin olduğu bilinir. Fakat tüm bu saç tellerinin her birisinin yenilenmesi ise tam olarak 2 yıl gibi bir süreyi bulduğu zamanlar olabiliyor. . Dökülen bu kılları kişinin hatalarıyla birlikte ister istemez kuyruk sokuğuna girmesi durumu söz konusu olabiliyor.

Kıl Dönmesini Nasıl Anlayabiliriz?

Son dönemde bu tür sağlık sorunları çok fazla gün yüzüne çıktığı durumlar olabiliyor. Özellikle kıl dönmesi nasıl anlaşılır en çok merak edilerek sorulan sorulardan birisi olmayı başarıyor. Cilt altına giren kıl, batma yaptığından dolayı doğal olarak kişi bu durumdan şikayetçi olmaya başlayacaktır. Sorunların teşhs edilmesi adına ilk bakılması gereken en önemli hususlardan birisi de  kuyruk sokumu bölgesinde delik yada deliklerin  olup olmadığının mutlaka anlaşılması gerekmektedir. Çünkü dökülen kıllar, sadece bir değil birden farklı delikler bile oluşturulduğu gözle görülebiliyor. İlk belirti için mutlaka kuyruk sokumunda herhangi bir delik  olup olmadığına dikkatli bir şekilde bakılması gerektiğidir diyebiliriz.

Aynı zamanda kıl dönme belirtileri arasında ise kuyruk sokumunda şişlik olur. Kişi düz bir şekilde yatamaz. Uyku sorunları çekmeye başlar. Hatta bu durum kimi zaman şiddetli bir hastalığa bile yakalanmaya neden olabilir. İşte böyle bir durum da ise hastanın mutlaka bir doktora gitmesi gerekmektedir. Bu sayede uzman bir doktor tarafından kıl dönme tedavisi uygulanarak hastanın kısa süre içerisinde istediği hayata yeniden adım atması da sağlanmış olur. Çoğu kişi de artık bu durum çok sık şekilde tekrar edildiğinden dolayı mutlaka üzerinde durulması gereken önemli sağlık sorunu olarak biliniyor.

 

 

 

Kıl Dönmesinin Kişiye Zararları

Kıl dönmesinin kişiye herhangi bir zararı var mı, riskli midir tabi ki artık en çok üzerinde düşünülen bir konu olmayı başarıyor diyebiliriz. Her ne kadar ciddi bir sağlık sorunu olmamasına karşı hastalığın ilerlemesi ile birlikte huzurlu bir hayat yaşamın engellenmesine sebebiyet verecektir.  Çünkü ilerledikçe apse problemi daha fazla çıkmış olacak ve bu durumda doğal olarak hayatın çekilmez bir hal almasına neden olmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Reflü Tedavisi Nasıl Yapılıyor

Omurilik Zedelenmesi Nedir