in

Omurilik Zedelenmesi Nedir

Omurilik Zedelenmesi Nedir?

Beklenmedik bir darbe oluşumu sonrasında ister istemez omurilik zedelenmeleri karşı karşıya kalınabliyor. Bu zedelenmeler doğal olarak vücudun hemen her şeyini alt üst ettiği durumlar olabilmektedir. Vücudumuzun sinir sistemine ve beyindeki tüm komutlarına yön veren omuriliğin zedelenmesi sonucu, bazı istenmeyen hasar durumlarıyla da karşı karşıya kalma ihtimali gün yüzüne çıkabiliyor. Omurilik zedelenmesine karşı için mutlaka tedavi edici bir takım çalışmalardan da yararlanılması son derece önemli bir durum olarak karşımıza çıkacaktır. Hatta öyle ki omuriliğin görevi saymakla bitmiyor. Bunlardan birisi de duygu ve düşüncelerin en güzel şekilde komute edilmesine yardımcı olmaktır. Yapmış olduğunuz herhangi bir aksi durum sonucunda ise omurilik zedelenmeleri de meydana gelebilmektedir. Bu tür zedelenmelere ise  ortopedi ve travmotoloji uzman doktorları tarafından bakılarak teşhis konulmaya çalışılmaktadır. Omurilikte yaralanma durumları söz konusu olduğunda ise üzerinde kaza sonucu oluşan yaralanmalar bası ve kesi şeklinde tanımlanmış olduğunu da söyleyebiliriz. Kesi dendiği zaman aşırı şekilde yaralanma olarak tabir edilebilmektedir.

Omurilik Zedelenme Belirtileri

Hastalığa nasıl yakalandığınıza dair öğrenebileceğiniz en önemli bulgulardan birisi de belirtiler olacaktır. Omurilik Zedelenme Belirtileri göz atıldığında ise uyuşmanın olması, karıncaların oluşmaya başlaması, iğnelenmelerin başlanması, oluşan his durumunun artık daha fazla azalır hale gelmesi, ayaklarda ve ellerde uyuşma hissinin meydana gelmesi, kum üstünde yüruyormuş gibi his oluşması,aşırı derecede yanma hissi olması,kaşıntı,boyundan sırt bölgesine doğru oradan da ayaklara doğru yayılan uyuşuklarında görülmeye başlaması en önemli etkilerin başında yer alıyor diyebilmek mümkündür. Omurilik sorunları ile birlikte olarak daha büyük  şeyler ortaya çıkabilir. Bunlardan birisi olarak ise görme kaybının yaşanması, tam olmayan omurilik zedelenmelerinin meydana gelmesi, halsizlik ve nedeni olmayan yorgunluk halide hastalıkla ilgili olarak anlayabileceğiniz belirtilerin başında yer alıyor diyebilmemiz mümkündür.

 

 

Kimi zaman hastalığın yaratmış olduğu bir takım zihinsel yorgunluk belirtilerinin de görülmesi artık kaçınılmaz bir durum olarak karşımıza çıkabilmektedir. cinsel bozuklukların belirtileri gibi nedenlerin yanı sıra idrar sorunları ve yorgunluk belirtileri de bunlardan birisi olarak artık karşımıza çıkıyor dememiz mümkündür. Zihinsel belirtilerin yaratmış olduğu etkilere göz attığımızda ise  hatırlamada zorluk çekmek, dikkat verme zorluğunun yaşanmaya başlanmış olması gibi denilebilir. Omurilik zedelenmesi yaşamak için mutlaka kendinize en güzel şekilde dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sayede kısa süre içerisinde hastalıktan kurtularak yaşam kalitenizi de en güzel şekilde arttırmaya başlamak sizin elinizde olacaktı diyebiliriz. Beklenmedik ani durumlar vücudun işletim sistemine doğrudan etki altına aldığından dolayı oldukça sakıncalıdır denilebilir. Karmaşık bir yapı olan vücut sinir sistemi, tüm herşeyin komuta edilmesini sağlamak adına ise son derece önemlidir.

Omurilik Zedelenme  Tedavisinin Yapılması

Omurilik tedavisi için mutlaka uzman bir denetim tarafından gözetleme altına alınmasında büyük ölçüde bir fayda olacaktır. Omuriliğe yakalanan kişilerin ise %40 lık bölümünde idrar yolunun görümesi de artık kaçınılmaz bir durum olarak ön plana çıkıyor. Eğer ki düşük ve hastalık hafif seyretme durumu söz konusuysa o zaman uzmanlar daha çok rehablitasyon eşliğinde tedavinin sorunsuz olarak devam etmesi adına bir çaba ortaya koyuyor.  Hastaların hastalıklarının ileri boyutlara çıkar ve ciddi tehlikelerin boyutu günden güne daha fazla artmaya başlanırsa da hastalığın daha fazla ilerlemesi de kaçınılmaz olur. Hal böyle olunca da ölümle sonuçlanabilecek bir takım vakalarda gün yüzüne bir an önce çıkacak ve bu durum sizi kötü yönde etki altına almaya başlayacaktır diyebiliriz. Omurilik Zedelenme  Tedavisinin  yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kıl Dönmesi Nedir Riskli Mi

Sertleşme Sorununa Doğal Çözümler Nelerdir