in

PORTAKAL KABUĞUYLA YAPILAN CİLT MASKESİ

 

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden olan portakal hem sağlığımıza çok büyük faydası vardır. Hem de cildimizi temizleyerek güzelliğimize güzellik katar. Portakalı yiyerek tüketildiğinde faydası olduğu gibi maske olarak da cildimize uygulandığında sivilcelerin azalmasına ve yok olmasına yardımcı olmaktadır.

 

portakal-maskesi

Portakalın cilde olan faydaları

-portakal ciltteki sivilce ve sivilce lekelerine karşı yok etme etkisi vardır

-portakal C vitamini açısından zengin bir meyvedir. Bunlardan başka cildimize renk verir. Cildin yapısını düzenleyip sıkılaştırır.

-portakalın diğer başka cilde faydası ise cildimizin kırışmasını ve erken yaşlanmayı önlemektedir.

-portakalı yerken soyduğunuz kabukları cildinize sürerseniz cildinizi gerginleştirir ve cildinizin parlamasını sağlamaktadır.

-cildimizin ölü hücrelerden kurtulmasını istiyorsak portakalın kabuklarını kesip havana koyarak ezin ve bu macun şeklinde olan kabuğu yüzünüze uygulayın.

-eğer cildinizde lekeleriniz varsa portakalın kabuklarını bir yere sererek kurutun. Kurutulan kabuklardan biraz alınarak havanın içerisine atılır. İyice macun kıvamına gelene kadar ezilir. İçerisine süt kreması da katılıp karıştırılır. Bu karışımı da yüzünüze sürerek iyice yedirin.

-birkaç portakalın suyunu narenciye sıkacağı yardımıyla sıkın. Sıkılan portakal suyunu evinizde bulunan buz kalıplarına koyup buzluğa atın. Her sabah tek tek çıkarıp yüzünüze sürün. Sonrada aynada bakın cildinizde oluşan yorgunluğu ve matlığı alacaktır.

 

Portakal maskesi yapılışı

-bir adet portakal kabuğu

-bir çay kaşığı kabartma tozu

 

Yapılışı: portakal kabuklarını iyice ezin. İçerisine bir kaşığı kabartma tozunu ekleyip macun kıvamına getirin. Bu maskeyi yüzünüze iyice sürerek yüzünüzde yaklaşık 1 saat bekleyin. Portakal maskesini hafta 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

AYAK TOPUKLARIMIZI YUMUŞATMAK İÇİN ASPİRİNLİ VAZALİN KARIŞIMI

Tırnak Ağrılarınıza Son Verecek Muhteşem Tavsiyeler