in

PANTPAS 40 MG ENTERİK KAPLI TABLET

PANTPAS 40 MG ENTERİK KAPLI TABLET

Pantpas Tablet Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Pantpas tablet içerisinde etkin madde olarak pantoprazol sodyum seshidrat içermekle birlikte yardımcı madde olarak ise susuz sodyum karbonat, kalsiyum stearat, povidon K25, titanyum dioksit, sodyum sülfat, siyah demir oksit, sarı demir oksit ve konsantre amonyak çözeltisi maddelerini bulunduran bir ilaç grubunda yer almaktadır. Eğer ki sizlerin ya da ilacı kullanacak olan hastaların bu ve bunlara benzer maddelere aşırı hassasiyeti ya da alerjisi mevcut ise Pantpas tabletin kullanım talimatlarını okuduktan sonra kesinlikle doktorunuza bu durumdan bahsetmelisiniz. Eğer ki ilacı kullandıktan sonra beklenmedik yan etkiler ile karşılaşırsanız hemen size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurarak kullandığınız ilaçtan ve alerji durumunuzdan doktorunuza bahsetmelisiniz.

Pantpas tabletin dış yüzeyi enterik kaplı bir madde ile üretilerek 40 mg’lık tabletler şeklinde plastik kutular içinde 14 ya da 30 adetlik şekilde satışa sunulmuş olan bir ilaçtır. Pantpas tablet mide rahatsızlıkları için özel olarak üretilen bir ilaç grubunda yer almaktadır. Bu ilaç midenizde üretilen asitin yükselmesi ve sizde bir rahatsızlığa ve huzursuzluğa yol açtığı durumlarda kullanılmaktadır. Asit miktarını azaltarak sizlere rahatlık hissi vermektedir. Pantpas tablet mide ve bağırsaklarda oluşan fazla asitin vermiş olduğu rahatsızlıkların giderilmesi ve tedavisinde kullanılır. Pantpas farklı yaş gruplarında farklı mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Örneğin; 12 yaşında ve daha üstünde olan çocuklarda , midede oluşan asit suyunun yemek borusuna kaçmasına bağlı olarak oluşan yemek borusunda ortaya çıkan iltihaplanma durumunun giderilmesi ve tedavi edilmesinde kullanılır. Ayrıca Gastro- özofajial reflü hastalığının giderilmesi ve tedavisinde kullanılmaktadır.

Yetişkin ve yaşlı gruplarında ise, helicobacter pylori adındaki bakterilerin neden olduğu ve ortaya çıkardığı on iki parmak bağırsağı ve mide ülserlerinde oluşan bu bakterilerin ortadan kaldırılması ve oluşan bu ülserli durumun tekrar gün yüzüne çıkmasını engellemek veya tekrar ortaya çıksa bile etkisini azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra peptik ülser tedavisinde ve gastrit ülser tedavisinde kullanılır. Ayrıca midede aşırı derecede oluşan asit miktarının neden olduğu hormon üreten pankreastaki tümörlerin ve aşırı derecede mide asidi salgılanmasına yol açan diğer durumların giderilmesi ve tedavi edilmesinde etkin bir şekilde kullanılan bir ilaçtır.

Pantpas Tableti Kullanmadan önce Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Hususlar

Şiddetli karaciğer yetmezliği olan hastaların,

B12 vitamini eksikliğiniz var ise,

Kemik erimesi rahatsızlığınız var ise,

Vücudunuzda magnezyum minerali düzeyinde düşüklük tespiti yapılmış ise,

Kanı yoğunlaştıran bir ilaç grubunda yer alan bir ilaç kullanıyor iseniz kesinlikle doktor gözetiminde bu ilacı kullanmalı ve bu rahatsızlıklarınızdan kesinlikle doktorunuza söylemelisiniz. Çünkü durumunuza göre doktorunuz bu ilacı kullanmamanızı söyleyebilir.

 

 

Pantpas Tabletin Kullanım Şekli Nedir? Günlük Kullanım Dozu Ne Olmalıdır?

Eğer ki doktorunuzun sizin için önermiş olduğu bir kullanım dozu var ise kesinlikle ilacınızı bu dozlarda kullanmalısınız. Aksi durumda eczacınıza da danışarak kullanım için doz önerisi alabilirsiniz. Eğer ki yemek parçalarının yemek borusuna kaçması nedeniyle göğüste ve midede bir yanma hissiniz var ise günde 2 tablet şeklinde alabilirsiniz. Gastrit ülser rahatsızlığınız var ise günde tek bir tablet şeklinde almanız gerekmektedir.

Pantpas Tabletin Olası Yan Etkileri

Dil, boğaz, yüzde şişme, nefes alma güçlüğü, kurdeşen, çok hızlı kalp atımı, baş dönmesi, ağrılı döküntüler, göz, burun, genital bölgede, ağız, dudak kısımlarında şişmeler ve tahrişler, deride ve gözlerin beyaz kısımlarında sararma, sarılık hastalığı, ateş, kurdeşen, böbreklerde büyüme durumu görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Epilepsi Hastalığı İçin Neruda

RENNİE DUO SÜSPANSİYON