in

Ödem Nasıl Tedavi Edilir?Ödem Söktürücü Doğal Yöntemler

Vücutta deride ve hücreler arası mesafelerde belirli oranda sıvı bulunmaktadır. Ödem ise bulunan bu sıvının olması gerekenden daha fazla bulunduğu zamanlarda ortaya çıkan sorun olarak adlandırılmaktadır. Vücut içinde bulunan sıvılar farklıdır ve farklı alanlara bulunmaktadır. Genellikle omurilik, kan damarları, hücreler arası, karın boşluğu gibi alanlarda ve eklem alanlarında sıvı bulunmaktadır.

Ödem tek başına incelendiğinde de bir sağlık sorunu olarak gösterilebilmektedir. Ancak ödem bazı hastalıklara bağlı olarak da oluşabilmektedir. Obezite bunlar içinde ilk sırada yer almaktadır. Bununla birlikte kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları ve karaciğer hastalıkları ödem oluşumunu tetikleyen hastalıklar içinde yer almaktadır.

Varis ise ödem oluşmasına hız kazandıran hastalıklardandır.

 

Ödem Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikli olarak ödemin oluşumunu tetikleyen hastalıkların tespit edilerek tedavisinin yapılması gerekmektedir. Bununla birlikte ödemi vücuttan atmanın en kolay ise idrar yolu ile atılmasını sağlamaktır. Bunun için genellikle ödem attırıcı ilaçların pek çoğu idrar söktürücü ilaçlar olarak verilmektedir. Bitkisel ilaçlar da ödemin gitmesinde etkili olabilir ancak dikkatli kullanılması önerilmektedir.

ÖDEM ATTIRICI YÖNTEMLER

Ödem Özellikle de yaz aylarında insanların yaşamına olumsuz etkileyen şişkinlik hissi veren bir durumdur. Kilo vermekte zorlananlar ve şişkinlik sorunu yaşayanlar için özellikle de kendini yorgun hisseden ve mutsuz bir dönem geçirenler için ödem söktürücü yöntemler sayesinde muhteşem bir değişim ve huzur yakalayabilirsiniz. Ödem attırıcı yöntemler başında doğal ürünler yerini almaktadır. Bu konuyla alakalı ödem attırıcı besinlerin neler olduğuna dikkat etmeli bu konuyla araştırma yapmalı ve sonuç olarak da ödem attırıcı besinlere yönelmelisiniz. Doğru metotlarla ödem attırıcı yöntemleri uygulayarak kendi mucizenizi kendiniz yaratabilir ve hangi ürün ya da karışımın size çok daha iyi geldiğine dikkat edebilirsiniz.

Öncelikli olarak ödem nedir ve neden oluşur şeklindeki soruya cevap vermek gerekmektedir. Vücutta ödem oluşmasının nedenleri bulunmaktadır. Yeterli kadar sıvı alınmaması, ilaç kullanma, tatlı ve bol kızartmalı yiyecekler yemek, aşırı miktarda yemek tüketmek, karbonhidratlı beslenmek ve hareketsiz olmak gibi durumlar ödem oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ödem attırıcı yöntemler arasında genellikle bitki çayları önerilmektedir. Ancak bitki çaylarının yeterli gelmediği durumlarda daha farklı yöntemler ve kürler de ödem attırıcı yöntemler arasında sayılmaktadır. Ödem attırıcı bitkiler arasında maydanoz, rezene, dereotu, papatya, Yeşilçay, Anason, Melisa gibi bitkiler en fazla duyulanlardandır. Vücutta ki şişkinlikler de ve ödemlerden tamamen kurtulmayı sağlayan bu besinler nasıl kullanılır ve nasıl bunlardan çay elde edilir bunu öğrenmek ve tarifleri iyi uygulamak gerekmektedir.

Maydanoz suyu en iyi ödem söktürücülerden bir tanesidir. Ancak kesinlikle kaynatılarak suyu içilmemesi gereken bu bitki sadece taze olarak yenmelidir. Kaynatıldığında maydanozun içindeki vitaminler ölmekte ve hiçbir fayda sağlamamaktadır. Bu nedenle her sabah kahvaltıda bir avuç maydanozu taze olarak tüketmek ödem atmayı sağlamaktadır. Böylece kahvaltınız da hem güne sakin ve faydalı bir bitki ile başlarken hem de ödemelerinizden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda ödem söktürücü maydanoz kürü de bulunmaktadır. Bu yöntemle birçok kişi ideal kilosuna ulaşmakta ancak maydanoz kürünün yanında farklı ve vücudu güçlendirici karışımlarda kullanmak gerekmektedir.,

 

 

Ödem attırıcı yöntemler arasında detoks suyu da yerini almaktadır. Detoks suyu nedir denildiğinde şunu söylemek mümkündür. Salatalık, limon ve taze nane ile en iyi ödem söktürücü 3 besin bir araya getirilerek geceden hazırlanacak olan bu karışım 1 litre oda sıcaklığındaki suyun içerisine oluşturulmaktadır. 3 dilim salatalık, 3 yaprak taze nane ile 3 parça limon kesilerek bir litre suyun içine atılır ve sabaha kadar bekletilir. Ertesi gün bu su bardak bardak içilerek tamam mı tüketilir daha sonra hem kilo verdirir hem de ödemlerden kurtularak daha sağlıklı bir yaşam mümkün hale gelir. Kadınların vücudunda genellikle adet dönemlerinde çok fazla miktarda ödem oluşur. Buna önlem alabilmek için o dönemde tükettiğimiz besinlerde oldukça önemlidir. Adet dönemi geldiğinde kadınların daha sağlıklı ve daha hafif şeyler tüketmesi ödemin artmasını engellemektedir. Özellikle de bitki çayları ve bitki kürleri ile adet dönemini geçirmek kadınlar için oldukça faydalı olacak ve onların daha sağlıklı ve daha hafif hissetmelerini sağlarken ortaya çıkan şişkinlik hissinin de azalmasını etkileyecektir. Genellikle bağırsak ve enfeksiyon problemi yaşayan kişiler için de maydanoz kürü en çok önerilen besinlerden ve karışımlardan bir tanesidir. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkesin tüketebileceği ve genellikle hiçbir yan etkisi bulunmayan ödem söktürücüler yalnızca emziren kadınlarda dikkatli kullanılmalı süt alımı sebebiyle sütünün lezzetinde bozulmaya neden olacağı ya da sütün kesilmesini sebebiyet vereceği için tavsiye edilen şekilde kullanılmalıdır.

Doğal Ödem Söktürücü Besinler Ve Güçlü Faydaları

Ödem olarak bilinen rahatsızlık dokularda sıvı toplanmasıdır. Eğer karın, bilek ve ayak bileklerinde oluşan bu sıvı toplanmaları çok fazla olursa şiddetli rahatsızlıklar meydana gelebilir. Ödem problemi böbrek veya karaciğerde ki problemlerden ve yavaş çalışan tiroid bezlerinden kaynaklanabileceği gibi vitamin eksikliği de ödemlere neden olabilmektedir.

 

En Güçlü Doğal Ödem Söktürücüler

Karpuz:  karpuz çok fazla su içerdiğinden iyi bir ödem söktürücüdür. Aynı zamanda likopen adı verilen ve vücudun serbest radikallerden korunmasını sağlayan antioksidanlar içerir. Karpuzun içerdiği bu aminoasitler damarları genişletir ve damarlarda sıvının daha kolay akmasını sağlar. Ayrıca dokularda kalmış olan fazla sıvıyı da alırlar. Karpuz alkalileştirici ve arındırıcı özelliği sayesinde bağırsakları temizleyerek vücuttan toksinleri atmaya yardımcı olur.

 

 

Yaban Mersini Suyu:  Yaban mersini yemek oldukça faydalıdır ancak suyunu sıkmak daha da faydalıdır. İdrar yolları iltihaplarını giderici özelliği olan yaban mersini ödem söktürücü etkisiyle de bilinmektedir. Bu besin, antibiyotik özelliğiyle idrar kesesini temizler ve sağlıklı tutmaya yarar. Diyet problemi olan bireyler içinde yaban mersini suyu iyi gelmektedir.

Havuç: Havuçta bulunan yüksek oranda antioksidan, mineral ve vitaminler bu sebzeyi ödem söktürücüler içinde favori yapmıştır. Havuç vücuttan toksinleri atarak, metabolizmayı hızlandırır ve göz kuruluğundan kaynaklanan görme sorunlarını azaltmaya yardımcı olur.

Enginar:  İçerdiği kafeik asit ve flavanoidler sayesinde böbrek fonksiyonlarını düzenler. İçerisinde ki vitamin ve mineraller ile ödem atmaya da yardımcı olur.

Kuşkonmaz:  İçerdiği maddeler sayesinde hem düşük kalorili hem de içerdiği aminoasitlerle çok güçlü b ir ödem söktürücüdür. Romatizmal ağrıların giderilmesi ve adet dönemi öncesi su toplanması ile kireçlenmeyi önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca yapısında ki bol miktarda lif ile de bağırsakları temizleme de oldukça etkilidir.

Yulaf Ve Maydanoz:  Yulaf sağladığı yavaş salınan enerji ve içinde ki silikon ile doğal bir ödem söktürücüdür. Maydanoz ise, böbreklerden toksinleri temizlemeye yardımcı olur.

Üzüm: Üzümün içerisinde ki bol su ve potasyum onu iyi bir ödem atıcı yapmaktadır. Düşük sodyum oranı ise vücutta ki toksinlerin uzaklaştırılmasını sağlar.


 

ÖDEM ATICI VE İDRAR SÖKTÜRÜCÜ KİRAZ SAPI ÇAYI

Çocuklar kadar yetişkinlerin de yedikçe tadına doyamadığı şahane bir meyvedir kiraz. İlkbahar aylarında severek tükettiğimiz kimi zaman oyun olsun diye kulağımıza küpe olarak taktığımız bu leziz kırmızı meyvenin faydaları saymakla bitmez. Kiraz,yapısında ki besin lifi sayesinde ishali keser,kabızlığı önler ve sindirim sorunlarına deva olur.İçeriğinde ki antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruma sağlayan,kalp ve damar hastalığına karşı koruyucu olan kiraz ,vücudu zehirli  maddelerden temizler.İyi bir ateş düşürücü ve ağrı kesici de olan bu meyve sinirleri oldukça kuvvetlendirir.

 

 

 

Kiraz faydaları ile harika bir meyve olduğundan buzdolabında saklarken sapları ile birlikte saklamak gereklidir. Kirazı tükettikten sonra saplarını çöpe atmak büyük bir yanlış olur.Kiraz sapının  genel faydaları sıralanırsa;idrar söktürücü etki,idrar yolu enfeksiyonlarını giderici,vücuttan fazla suyun atılmasına yardımcı,ağrılı böbrek rahatsızlıklarına ve yüksek tansiyona karşı yararlı etkisi ve ödem dağıtıcı etkisi sayılabilir.Vücuttaki ödem ve şişkinliğin giderilmesi amacıyla kiraz sapı ,çay olarak hazırlanır.

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

500 gr (yarım litre)  kaynamış suyun içerisine 30 gr taze ya da kurutulmuş kiraz sapı eklenir ve 10 dakika demlemeye bırakılır. Hazırlanan bu çay günde 3 defa aç karnına tüketilir.Sıcak olarak da içilmesi uygundur.Mevsiminde alınan kiraz saplarını gölge bir yerde kendimiz kurutabileceğimiz gibi hazır paketlenmiş olarak aktarlardan da temin edebiliriz.Eğer kullanılan kiraz saplarını  kurutmamış ve aktarlardan almışsak, taze olup olmadığını anlamak için; saplar kaynatılmaya başlandığında 1 dakika içerisinde kırımızı rengini vermiyorsa kesinlikle bayat demektir ve asla kullanılmamalıdır.

Sapın rengi koyu kahverengiye dönüşmüş ve incelmiş ise de bu kiraz sapları yine etkisini çoktan yitirmiş demektir.Ayrıca kurutulma aşamasında sağlığımız için nemli kalmamasına özen göstermek,çok iyi kurutarak bez torba içerisinde saklamak gerekir. Çünkü nem ve buhara maruz kalması; istenmeyen kokuşma,küf ve mantar oluşturabilir.

Kiraz sapı  çayı; vücudun toksin maddelerinden kurtulması,üre ve ürik asit maddelerinin vücuttan uzaklaştırılması demektir.Metabolizma hızının artmasına yardımcı olacak ve tokluk hissi yaratacaktır.Kuvvetli bir ödem söktürücü olması vücuttan doğal yollarla ödemin atılması sağlar.Bayanların regl dönemleri başlamadan birkaç gün öncesinden de şişkinliklerini atabilmeleri için kiraz sapı çayı içmeleri şiddetle tavsiye edilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Muconex Fort Kullanımı -Kullananların Yorumları

Roaccutane 20 Mg 30 Kapsül