in

NORODOL NE İÇİN KULLANILIR?

NORODOL

Antipsikotik ilaç grubuna dahil olan bir ilaçtır. İlaç ambalajlarının içerisinde beş ampul bulunmaktadır. Norodol steril rengi bulunmayan şeffaf bir ilaçtır. Her bir ml’lik ampulün içerisinde 5 mg Haloperidol etkin maddesi yer almaktadır.
NORODOL NE İÇİN KULLANILIR?
Antipsikotik ilaç grubunda yer alan bu ilaç aşırı saldırganlık yazan şiddet eğilimi olan durumlarda, aşırı hiperaktivite, aşırı huzursuzluk, aşırı coşku durumlarında, olağandışı şüphecilik yaşandığında ve bu durum paranoyaya dönüştüğünde, gerçekte olmayan şeyleri hasta kendisini inandırmaya başladığınızda, halüsinasyonlar görmeye başladığında ve zihin karışıklığı yaşandığında tedavi amaçlı kullanılan bir ilaçtır.

 

 


NORODOL NASIL KULLANILIR?
İlacı kullanacak olan hastanın yaşı, cinsiyeti, vücut fonksiyonların ve ya hastalığının durumuna göre kullanılacak olan ilaç dozu farklılık göstermektedir. Hastaya en uygun doz miktarını doktorunuz belirleyecektir. Bu doz miktarının arttırılıp arttırılmayacağını doktor gözetiminde olacaktır. Eğer midenizde olan bir rahatsızlıktan ötürü kusma veya mide bulantınız için bu ilaç kullanılacak ise 1 ve 2 mg arasında dozaj uygulanır. Ama mide bulantısı dışında tedavide kullanılacaksa yetişkinlerde uygulanacak olan doz miktarı 2 ile 10 mg arasında değişmektedir. Hastalığın şiddetine göre yüksek dozda da başlanılabilir. Bazı hastalarda başlangıç dozu olarak 18 mg olabilir. Günde en yüksek alınabilecek olan doz miktarı 18 miligramdır. Ve bu doz miktarı dört ila sekiz saatlar arasında bölünerek kullanılmalıdır. İlaç kas içine ya da damar içine uygulanmaktadır.
Eğer hafıza kaybı ile ilgili bir rahatsızlığınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir. Doktorunuz bu ilaçta beraber oluşabilecek olan durumları size anlatacaktır. Yaşlı ya da zayıf olan kişiler bu ilacı başlayacak ise genellikle düşük doz ile ilaca başlangıç yapılır. Karaciğer yetmezliği ya da böbrek yetmezliği gibi şikayetleriniz var ise bu ilacı kullanmadan önce yine doktorunuza başvurmalısınız.
NORODOL 5 MG’IN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
Yan etkiler kişiye göre farklılık göstermektedir. Üzerinde döküntü, kabızlık, Oğuz Kurulu, günlük hareketlerinizi de yavaşlama, idrar yaparken güçlük çekmeden yanma, ilacın uygulandığı bölgede Ağrı ilacın çok yaygın olarak görülen yan etkileri olmaktadır. Ateş, derinin pul pul soyularak dökülmesi, düşük vücut sıcaklığı, normale göre daha fazla terleme, vücut ateşinizin yükselmesi, nedeni bilinmemekle beraber ayak bileklerinizde oluşacak olan şişlikler ise yaygın olmadan görülebilecek olan yan etkilerdir. Bu yan etkiler ile karşılaştığınızda inecek kullanmayı kesip doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Minoset Plus Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Prozac 20 mg Tablet Kullananların Yorumları