in

Noradrenalin Yan Etkileri Nelerdir

Noradrenalin

Şok etkisi yaratılacak hastalarda ihtiyaç duyularak kullanılan noradrenalin bir tür kimyasaldır. İnsan beyni ve vücudunda işlev görmeye yardımcıdır. Aynı zamanda sinir sisteminde yer alan önemli bir kimyasal uyarıcı olduğunu söyleyebiliriz. Otonom, hafıza, hormon fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Özellikle hormöon salgılanması konusunda vücuda büyük ölçüde bir fayda sağladığı söylenebilir. Sadece bununla sınırlı kalmayarak hem duyuşsal durumların hem de hafıza fonksiyonlarının düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Noradrenalin Ne İşe Yarar?

Noradrenalin diğer adıyla ifade edilirse de noropinefrin olduğunu söyleyebiliriz. Noradrenalinin ne işe yaradığı son dönemde en sık şekilde sorulan sorulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Beyinde uyarılmanın gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda uyanıklığı arttırmaya yardımcı olur. Özellikle ülkemizde en yaygın şekilde görülen durumlara baktığımız zaman daha çok hafıza kayıplarının olduğunu belirtmemiz gerekir. Hafıza fonksiyonun düzenlenmesine en iyi şekilde etki eden özelliğe sahiptir. Hafızanın yeniden oluşumunun haricinde tekrardan geri kazanımını da sağlayan olumlu bir katkıya sahiptir. Kalp hızının ve kan basıncının arttırılmasına yardımcı olur. İskelet kasına kan akışını sağlar. Enerji depolarından da enerji salımını tetiklemeyi gerçekleştirir. Bağırsak akışını yavaşa indirir ve idrarı engeller. Noradrenalinin daha çok septik olgularda tercih edildiğini belirtmemiz mümkündür.

Noradrenalin Yan Etkileri Nelerdir?

Noradrenaline başvurulurken haddinden fazla doz alınmamasına mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Çünkü noradrenalin dozu çok fazla olursa vücuda olumsuz şekilde etki edecek sorunlarında beraberinde ortaya çıkmasına neden olacaktır. Görme bozukluğu, ağız kuruluğu, konstipasyon gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur. Dozun daha fazla arttırılmasıyla birlikte daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Eğer sağlık ile ilgili olarak ciddi problemlerle karşı karşıya kalırsanız hiç vakit kaybetmeden hemen doktora gitmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde daha ciddi sağlık problemlerine maruz kalmanız kaçınılmaz olacaktır.

Noradrenalin Doz Oranı

Noradrenalin kullanacaklar için doz oranı yakından ilgilenilmesi gereken konulardan biri olarak ön plana çıkmaktadır. Alınması gereken doz oranıma bakıldığı zaman 3 mikrogram / ​​dk); doz olması gerektiğini söyleyebiliriz. Daha fazla doz alınmaması gerekir. Doktorun onayı sonrasında doz oranı arttırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Perlinganit Ne İşe Yarar

Doğal Kaşıntı Giderme ve Kaşıntı Kremleri Nelerdir.?