in

Mantar Enfeksiyonlarında Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Mantar Enfeksiyonlarında Doğal Tedavi Yöntemleri

Mantarlar , mikroorganizmaların dört ana gurubundan biridir.200’den az sayıda mantar türü insanda hastalığa neden olurken  bu türlerden yaklaşık 20-25 türü de sık görülen enfeksiyon sebebidir.Mantar enfeksiyonlarının çoğu eşyaların yüzeylerinde,havada,toprakta veya kuş pisliklerinde bulunan mantar kaynaklarına sahip insanlarda oluşur.Bu enfeksiyon ciltte çıktığı bölgede genellikle; kaşıntı,soyulma,çatlama,parmak ve ayak tırnaklarının parçalanması,renk değişikliği,bulaşmış saçların kırılması ve kaybedilmesi,bulaşmış vücut kısmının  ağrısı (ayak,tırnak,kafa derisi,kulak) olarak etkisini hissettirir.

Mantarın tedavisinde öncelikli olarak kişisel bakım şart ve son derece önemlidir.Örneğin; duştan sonra cildin mantardan etkilenmiş olan bölgesi nemli bırakılmamaya özen gösterilmeli;çoğu insan mantarı bir  başkasına kolaylıkla yayabileceğinden kullanılan kişisel eşyaların temizliğine dikkat edilip,başkalarına  ait havlu,çarşaf,yatak takımları yıkanmadan kullanılmamalıdır.

 

 

Kişisel bakım haricinde mantar tedavisi için krem,losyon,jel..içeren birçok ilaç tedavisi de  mümkündür.Fakat evde kolaylıkla uygulanabilen bitkisel tedavi yöntemlerini tercih etmek daha akılcı olacaktır.

Bunlardan ilki hiç şüphesiz elma sirkesi! Elma sirkesi her türlü mantar enfeksiyonu için ortak bir tedavidir.2 yemek kaşığı elma sirkesi,1 fincan ılık suya karıştırılır ve günde 2 kez içilirse büyük oranda iyileşme sağlanacaktır.

Tuzlu su; cilt mantarı için en iyi ev tedavilerinden biridir.Sorunlu cilt ,her bardak için 1 çay kaşığı tuz eklenilen suda 10 dakika kadar bekletilir.Daha sonra cilt,yumuşak bir havlu yardımıyla iyice kurulanır ve karbonat uygulanır.Bu tarif enfeksiyonun yayılmasını mutlaka önleyecektir.Bir diğer fayda ise sütten sağlanabilir.

Süt ; yağ,protein ve laktik asit bakımından zengin olduğundan,süt banyoları yapılması yada mantarlı bölgede uygulanması cildi rahatlatarak enfeksiyonun neden olduğu kaşıntıyı azaltmaya destek olur. Kızılcık suyu; cilt enfeksiyonları olan mantarlardan korunmak için antibakteriyel özellik içerir.Birkaç gün boyunca günde 1 bardak şekersiz kızılcık suyu içmek cildin düzensizliğini iyileştirecektir.

Evde bulundurulan yeşilçay da cildi maya enfeksiyonlarından kurtaracağı için,demlenmiş çayını içerek ya da topikal olarak cilde uygulayarak faydasını  hissetmek mümkün olacaktır.Lavanta yağı; antifungal özelliklere sahip çok güçlü bir yağdır ve mantarların öldürülmesinde büyük rol oynar. Cilt mantarına  biraz lavanta yağı uygulayıp 20 dakika kadar ciltte bırakmak ve bu işlemi günde 2 kez tekrarlamak mükemmel sonuçlara ulaşmayı da beraberinde getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

MANİK DEPRESİF BOZUKLUK TEDAVİSİ İÇİN; ZOLAPİNE 10 mg TABLET

Kırmızı(Mor) Soğan ve Süt Karışımının Bilinmeyen Faydası