in

MANİK DEPRESİF BOZUKLUK TEDAVİSİ İÇİN; ZOLAPİNE 10 mg TABLET

 

MANİK DEPRESİF BOZUKLUK TEDAVİSİ İÇİN; ZOLAPİNE 10 mg TABLET

Manik depresif bozukluk ömür boyu sürebilen önemli bir psikolojik rahatsızlıktır.Bu hastalarda; sık sık iş değişikliği ya da iş kaybı,hesapsız hareketler nedeniyle iflas etme,aşırı para harcama  isteği,çok hareket edip çok konuşma arzusu,alkol ve madde bağımlılığı,sorunlu evlilikler oldukça fazla gözlemlenir.

Hastalığın tedavi edilebilir bir yanı olmasının dışında,ataklar sırasında oldukça yıkıcı olması,kişiye ve çevresine maddi manevi zarar vermesi tedavisinin ciddi olarak ele alınmasını gerektirir.Manik depresifin en üzücü ve en riskli etkisi ise depresif ataklar sırasında ortaya çıkan intihar girişimi ve düşüncesidir.Hastaların çoğu çeşitli ilaçlar yardımıyla sakinleştirilir ve ilaçla tedavi oldukça önem taşımaktadır.Zolapine 10 mg Tablet’te bu amaçla kullanılan bir depresyon ilacıdır.

ZOLAPİNE TABLET NEDİR VE NE AMAÇLA KULLANILIR?

Zolapine 10 mg Tablet’in etken maddesi Olanzapin’dir.Zolapin,beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlar.Şizofreni (kendini yalnız hissetme,gerçeklerden uzaklaşma ,zihin karışıklığı,halüsinasyonlar görme gibi durumların yaşandığı ruhsal bozukluk hali) tedavisinde; bipolar bozukluk-manik depresif bozukluk tedavisinde duygu durum iniş ve çıkışlarını engeller.Yani duygu durum dengeleyici olarak kullanılır.Zolapine Tablet,yine benzer durumların tedavisi için 13-17 yaş arasında ki çocukların tedavisi içinde kullanıma uygundur.

 

 

ZOLAPİNE TABLET KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR NELERDİR?

Zolapine, bunama ile ilgili rahatsızlıkların tedavisi için kullanılmaz.Yaşlı hastalarda ilacın kullanımı,ani ölüm,kalp yetmezliği  ve zatüreye neden olabilir.Oturur yada yatar pozisyondan ayağa kalkarken baş dönmesi yaşanabileceğinden hızlı hareket etmekten kaçınmak gerekir.

İlaç kullanılırken bol bol sıvı tüketilmeli,aşırı hareketle birlikte vücut ısısının yükselmesi ve aşırı su kaybına uğramaktan kaçınılmalıdır.Tedavi sırasında kesinlikle alkol alınmamalıdır. Alkol alımı ilacın yan etkilerinden olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da artırabilir. İlacın 13 yaşından küçük çocuklarda kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Yüksek tansiyon,kalp ritim bozukluğu,Parkinson tedavisi görüyor olmak,idrar yapma problemi,şeker hastalığı,nöbetler ve epilepsi,bağırsak tıkanması,karaciğer ya da böbrek hastalıklarından herhangi birine sahip olan hastalar Zolapine’i kullanmadan önce mutlaka doktor bilgilendirilmedir.Eğer sigara içme alışkanlığı mevcutsa bu durum yine doktorla paylaşılmalıdır.Çünkü ilacın doz ayarlama gereği duyulabilir.İlacın kullanımı uykuya sebep olabileceğinden araç ya da makine kullanırken daha dikkatli davranmak fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

KOAH HASTALIĞINDA BİTKİSEL TEDAVİ; TERE KÜRÜ

Mantar Enfeksiyonlarında Doğal Tedavi Yöntemleri