in

Macrol nedir? Macrol ne için kullanılır?

MACROL

Macrol nedir? Macrol ne için kullanılır?

Macrol pek çok çeşitli enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Makroid isimli bir ilaç Grubuna ait yarı sentetik olan bir antibiyotiktir. Vücut içerisinde enfeksiyona neden olan bakterilere etki etmektedir. Bu bakterilerin protein sentezleri ne mani olmaktadır ve üremelerini engellemektedir.

Macrol sarı renkli tablet şeklinde bir ilaçtır. Her kutuda 14 adet tablet bulunmak üzere ambalajlanmaktadır. Her bir film tablet ilacın içerisinde 500 miligram klaritromisin bulunmaktadır.

Kronik bronşit ve bakterilerin neden olduğu ateşlenme durumu, alt solunum yolları enfeksiyonları tedavisinde, yutak iltihabı, bademcik iltihabı ve sinüs iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde, deri ve yumuşak doku üzerinde oluşmuş enfeksiyonların tedavisinde, özel bir bakteri çeşidi olan mikro bakterilerin sebep olmuş olduğu enfeksiyonların tedavisinde, diş enfeksiyonlarının tedavisinde, bağırsaklarda ve sindirim sisteminde meydana gelmiş enfeksiyonların tedavisinde kullanılan doktorların hastalara önermiş olduğu bir ilaçtır.

 

 

Macrol nasıl kullanılmaktadır?

İlacın uygun olan kullanım doz miktarı ve tedavi süreci her kişiye göre farklılık göstermektedir. Her tedavi için uygun olan süreyi ve doz miktarını doktorunuz belirlemelidir. Ilacı kullanırken tedavi süreci boyunca doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız sizler için en uygun olacaktır.

Yetişkinler için ilacın uygun olan genel kullanım doz miktarı 7 ile 14 gün arasında gün içerisinde iki defa olmak üzere 250 ile 500 miligram arasındadır. Eğer mikro bakteriyel enfeksiyonlar için bu ilaç kullanılıyorsa tedavi süreci normalden daha uzun sürebilir. Bu gibi durumlarda enfeksiyonun durumuna bağlı olarak en az 3 ile 4 hafta ya da daha uzun olabilmek üzere gün içerisinde 1000 miligram o kadar ilaç kullanılabilir. Bu tedavi sürecinde de enfeksiyonun uzun durumuna göre Doktorunuz sizden için en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Sizlerde belirlenen bu tedavi yöntemi ile ilacı kullanabilirsiniz.

Onikiparmak bağırsağı ülseri gibi enfeksiyonel bir hastalık söz konusu ise bu gibi hastalıkların tedavisinde doktorunuzun sizlere sunduğu diğer ilaçlarla beraber 7.10 28 gün süreyle gün içerisinde iki ya da üç kez olmak üzere 500 miligram macrol kullanılabilir.

İlaç ağız yolu ile yutularak kullanılmaktadır. Gün içerisinde 12 saat ara olacak şekilde sabah ve akşam olmak üzere ilaç bol su ile kullanılabilir. İlacı yutarken kırmadan ve çiğnemeden yutmaya özen gösteriniz. Kendinizi iyi hissettiğiniz dahi ilacı doktorunuzun haberi olmadan kesmeyiniz doktorunuza tanıştıktan sonra uygun bir şekilde azaltarak ilacı bırakabilirsiniz.

Çocuklar için özel bir kullanımı üzerinde araştırma yapılmamıştır. Yaşlılar için özel bir kullanım şekli bulunmamakla beraber diğer hastalıklara karşı kullanılacak olan yaşlı kişiler doktorlarını hastalıklarını belirtmeli ve ona uygun olarak doz miktarı ayarlanmalıdır.

Karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan kişiler macrol kullanırken dikkatli olmalıdır. Böbrek yetmezliği gibi rahatsızlığı bulunan kişiler de ilacı kullanırken Doktor kontrolünde kullanmalıdırlar tedavi süresince doktorunuzun belirlemiş olduğu doz miktarı dışına çıkmadan dikkatli bir şekilde ilacı kullanmalıdırlar.

Macrol kullanırken ilacı saatinde almayı unutursanız bir sonraki ilaç saatinde tekrar almamız gereken ilaç miktarı kadar ilaç tüketiniz. Diğer unuttuğunuz ilacı dengelemek için çift doğal ilaç kullanmayınız.

Macrol’un yan etkileri nelerdir?

İlacın yan etkileri her kişiye göre farklılık gösterebilir ilaç içerisinde bulunan etken maddeye karşı bir hassasiyet durumu söz konusu ise bu nedenden ötürü yan etki görülmesi Yüksek ihtimalle olabilir.

İshal, kabızlık, baş dönmesi, uykusuzluk, mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, kulak çınlaması, karın ağrısı ve hazımsızlık yaygın olan yan etkileri arasındadır. Göğüs ağrısı, yorgunluk baş dönmesi ve bayılma, endişe durumu, tat almada bozukluk, görme bozuklukları ve zihin karmaşası ilacın yaygın olmayan yan etkileri arasındadır. Bu gibi yan etkiler ile karşılaştığınızda derhal ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Pürüzsüz Ve Yumuşacık Eller İçin Evde Bakım

Pürüzsüz Ve Yumuşacık Eller İçin Evde Bakım

Kalp Sağlığı İçin Magvital