in

LARGOPEN 500 MG NE İÇİN KULLANILIR

LARGOPEN 500 MG

Ampul şeklinde üretilen penisilin grubu bir ilaçtır. İçinde renksiz flakon ve şeffaf renkli çözücü bulunmaktadır.

LARGOPEN 500 MG NE İÇİN KULLANILIR?

Enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı; bademcik, orta kulak iltihabı, sinüzit, farenjit, akciğer iltihabı ve de bronşit iltihabı tedavisinde kullanılır.

Sidik borusu iltihabı, böbrek iltihabı, doğum sonrası oluşabilecek iltihaplar, enfeksiyona bağlı oluşabilecek düşük, sistit, prostat iltihabı, kadınlarda meydana gelen yumurtalık iltihabı ve bel soğukluğu gibi hastalıkların tedavisinde önerilir.

Cilt üzerinde oluşan enfeksiyonların tedavisinde, kan enfeksiyonu hastalıklarının tedavisinde ve bakteri kaynaklı beyinde oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

 

LARGOPEN 500 MG NASIL KULLANILIR?

Largopen 500 mg’ın kullanım dozu kişiye ve hastalığa göre değişkenlik göstermektedir. Sizin için en uygun doz miktarını doktorunuz hastalığınıza göre tavsiye edecektir. Largopen 500 mg’ın nasıl uygulanacağı doktorunuz tarafından belirlenecektir. İlaç damar içine ya da kas içine uygulanmaktadır.

Uygulanacak olan hastanın yaşı, cinsiyeti ve vücut ağırlıkları da uygulama dozunu ve uygulama şeklini değiştirecektir.

Eğer böbrek yetmezliği şikayetiniz varsa largopen 500 mg kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu hastalıkla beraber uygulama dozunu doktorunuz ayarlayacaktır. Karaciğer yetmezliği gibi şikayetiniz bulunuyor ise bu durumda herhangi bir özel doz ayarlaması yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

Eğer ilacı kullanırken ilaç zamanını atlayıp kullanmayı unutursanız bir sonraki ilaç zamanında iki doz sakın almayın. İlacın fazla kullanılması böbreklere zarar ermektedir.

LARGOPEN 500 MG YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Hastaya ve ilaç dozuna göre farklı yan etkiler görülebilir. Genel olarak görülen yan etkiler; titreme, boğaz ağrısı, böbrek iltihabı, cilt üzerinde kızarma, kaşıntı, döküntü, ishal, mide bulantısı, kusma, yüzde, dilde ve vücutta şişme, ciltte morluklar ve kırmızı lekeler, pamukçuk, görme bozukluğu, karaciğer iltihabı, ciltte su toplaması, ürtiker, baş ağrısı, baş dönmesi, deri üzerinde iltihaplanma, kan hücresiyle ilgili hastalıklar, vücuttaki kaslarda istemsiz oluşan kasılmalar ve nefes alma güçlüğü gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler görüldüğünde derhal ilaç kullanımı bırakılmalı ve doktorunuza bu şikayetlerle beraber başvurulması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kamfolin Pomat 50 Gr

Minoset Plus Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?