in

KLİNOKSİN

KLİNOKSİN

Klinoksin kas veya damar içerisinde uygulanmakta olan renksiz açık sarı steril halde bulunan çözelti olmaktadır. Klinoksin linkozamid grubundan bir antibiyotik olmaktadır içerisinde bulundurmuş olduğu Clean da misin fosfat şeklindeki yapısıyla antibiyotik olarak adlandırılmaktadır. Kutu içinde 4 milimlik bir adet tip I cam ampul şeklinde bulunur. Klinoksin hekime danışılarak kullanılması durumunda duyarlı bakterilerin vücuttan temizlenmesi adına kullanılan bir ilaçtır. Genellikle aşağıdaki enfeksiyonlarda Doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir ve kullanılmaktadır.

Alt solunum yolu enfeksiyonları olan akciğer iltihaplanması bronşit akciğer apsesi çeşitli deri rahatsızlıklarında kullanılır. Akne kıl dibi iltihabı kadınlarda selülit ve deriden bulaşan yüzeysel mikrobik enfeksiyonların tamamında tercih edilmektedir. Kemik ve eklem enfeksiyonları olarak bilinen kemik ve kemik iliği iltihaplarında ve kat iltihaplanmalarına kullanılan bir ilaçtır.

Jinekolojik olarak kadın üreme sistemi ile ilgili olarak karşılaşılmıştır rahatsızlıklarda da kullanıldığı görülmektedir. Kan içi enfeksiyonlarında kan zarı iltihabının ve kan içi apsesi gibi durumların tedavisinde de kullanılmaktadır. Sulandırma özelliği bulunduğundan ötürü diş ve diş eti enfeksiyonlarında ve ortaya çıkan apseler de yine çok sık tercih edilmektedir. Klinoksin enfeksiyonun kana yayıldığı durumlarda kalp iç yüzeyini ya da AIDS rahatsızlıklarında ki enfeksiyonlarda daha ciddi bir şekilde tercih edilir.

 

 

Nasıl Kullanılır ?

Klinoksin uygun kullanım ve doz uygulama sıklığı için talimatları şöyle açıklayalım

Dr klinoksin diye hangi doğrudan ele sıklıkta almamız gerektiğine karar verecek olan yetkili kişidir yetişkinlerde enfeksiyon şiddetine bağlı kas içinde ya da zaman içinde Günde 600 ile 2700 miligram arasında kullanılmaktadır. Ciddi enfeksiyonlarda Yüksek dozda klinoksin kullanılmaktadır ve günlük dozunun 4800 miligrama kadar yükseltildiği görülmektedir. Doktorlar enfeksiyonu şiddetine bağlı olarak istediği ölçüde miktarı arttırabilir ya da azaltabilirler. Klindamisin konsantrasyonu 18 miligram daha fazladır ve uygulama şiddetinde dakika içerisinde 30 miligramı açmaması gerekiyor. Çok hızlı uygulandığı takdirde Nadir olarak da görülse de kalp krizi etkisi yaratabilir. Doktorunuzun talimatları tam olarak takip etmeniz ve asla Boz miktarında hekime danışmadan değişiklik yapmanız gerekmektedir. Uzun süre kullanım değişik enfeksiyonlara sebep olabilir.

Tüm ilaçlarda olabileceği gibi klinoksin içinde Yan Etkiler ortaya çıkabilir bununla beraber Yan Etkiler herkes de görülecek diye bir kaide bulunmamaktadır. Aşağıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı aynı anda gerçekleşiyorsa klinoksin kullanmayı hemen durdurarak hızlı bir şekilde hekiminize bildirmeniz ve en yakın hastanenin acil bölümünde muayene olmanızı tavsiye ediyoruz.

Görülen bazı yan etkileri şöyle sıralayabiliriz. Aynı şekilde hapşırma Nefes almada zorlanma göz kapaklarında ve dudaklarda şişme deride dökülmeler kızarma ve kaşıntı gibi problemler yaşanıyor olabilir.

Bu bahsettiğimiz durumlardan herhangi birisi sizde bulunuyorsa klimaks ile karşı ciddi oranda alerjen durum söz konusudur ve bu nedenlerden ötürü acil tıbbi müdahale gerekeceği için hastaneye yatırılması gerekebilir. Klinoksin en az görülen yan etkileri arasında şu özellikler bulunmaktadır. Anormal karaciğer fonksiyonu test sonuçlarının ortaya çıkması ishal toplardamar iltihabına bağlı olarak gürültü oluşabilmesi tat alma dışındaki bozuklukların ortaya çıkması düşük tansiyon ve nadiren gelen kalp krizi. Burada bahsedilmiş olan yan etkilerden herhangi bir tanesi ile karşılaştığınızda düşünüyorsanız klinoksin kullanmayı hemen bırakmanız gerekmektedir ve hızlı bir şekilde size en yakın olan eczaneye ya da hastaneye giderek durumu uzman kişiye bildirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Klinoksin kullanırken doz miktarı kesinlikle hekimlere danışılarak değiştirilmelidir hasta kendi tipine göre doz miktarını kesinlikle değiştirmemesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

AZİTRO 500 MİLİGRAM

Minoset Plus Tablet Nedir