in

AZİTRO 500 MİLİGRAM

AZİTRO 500 MİLİGRAM

Azitro 500 miligram etrafı film ile kaplanmış olan tablet şeklinde satılan bir ilaçtır. 3 tabletlik blister ambalaj içerisinde satılmaktadır ve her bir tablet 500 mg azitromisin içinde bulunur. Azitro bir yüzünde azitro yazısı bulunur kokusu bulunma homojen bir görünüme sahiptir ve beyaz renkli film ile kaplanmış bir tablet ilaç olarak piyasada bulunur.

Azitro, markolid olarak da bilinen antibiyotik grubunun bir parçasıdır ve bazı bakterilerin ve diğer mikroorganizmaların sebep olmuştur aşağıda bahsetmiş olduğumuz enfeksiyonların tedavisinde en çok tercih edilen ilaçlardan bir tanesi olmaktadır.

Göğüs boğaz ve burun enfeksiyonları ile beraber akciğer iltihabı sinüzit gibi enfeksiyona bağlı olan Bademcik iltihaplarında boğaz ağrılarında kullanılmaktadır. Penisilin alerjisi ortaya çıktığında, kulak enfeksiyonları yumuşak deri enfeksiyonları hapset çıban gibi problemlerde ve cinsel yolla bulaşan rahatsızlıklardır sonrasında kullanılan azitro 500 miligram bu alanda en çok tercih edilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

 

 

NASIL KULLANILIR?

Azitro günde tek doz olarak görülmekte olan bir ilaçtır. Cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıkların tedavisi için alınan dost ağız yolu ile 1000 miligram olmasıdır ve diğer tüm enfeksiyonlar için toplamda 3 gün süre boyunca 500 miligram alınır Ve toplam olarak vücuda bin 500 miligram alınmaktadır. Faranjit hastalığının tedavisinde toplamda alınacak olan doz beş gün süreyle 500 miligram olarak alınmaktadır ilerleyen dönemde doz miktarı yarıya düşürülerek kullanılır.

Çocuklardaki kullanımı 45 kiloyu geçen çocuklar erişkin dostunu kullanırken beraberinde Faranjit gibi Herhangi bir rahatsızlık için tavsiye edilen kullanım miktarı 1500 gram olmaktadır. Tonsilit ya da Faranjit tedavisinde toplamda 5 gün süreyle 500 miligram dan başlayarak devam eden doz kullanılmaktadır. 45 kilonun altında kalan çocuklar için oral süspansiyon şeklinde ilaç kullanılmaktadır ve 6 ayın altında bulunan bebeklerle de etkinliği ve güvenilirliği gösterilmiş henüz olmadığı için tavsiye edilmemektedir. Azitro özel kullanım durumları

Böbrek yetmezliği rahatsızlığına sahip olan hafif ve orta derecede böbrek bozuklukları olan kişilerde doz ayarlaması yapma gereği bulunmaz fakat ciddi oranda böbrek yetmezliği bulunuyorsa azitromisin uygulanırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Karaciğer yetmezliğine sahip olan kişilerin azitro ilacını kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Ilacı kullanırken ilaç etkisinin çok güçlü ya da çok zayıf olduğuna dair bir Gözleriniz bulunuyorsa Eğer doktorunuzla ya da en yakındaki eczacı ile bu konuyu görüşmemizi Şiddetle tavsiye etmekteyiz. Kullanmanız gerekenden Çok da fazla oranda azitro kullanırsanız kendinizi rahatsız hissetme ihtimaliniz yükselir. Böyle bir aşırı doz durumunda doktor ile konuşularak en yakın hastanedeki acil servise gidilmeli ve ilacın kalan kısmı da mutlaka yanınızda bulunmalıdır. Azitro kullanılırken gerekenden fazla kullanılmazsa eğer mutlaka Acil Yardım alınması gerekmektedir.

Azitro yan etkileri

Halil aç da olduğu gibi azitro içinde de içeriğinde bulunan maddelerden dolayı bazı yan etkileri ortaya çıkabilir bu nedenlerden ötürü ilacı aldıktan sonra aşağıdaki belirlenen durumlardan Herhangi biriyle karşılaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşmeniz gerekiyor.

Seyrek oranda görülmesine rağmen nefes darlığı göz kapaklarının şişmesi yüz ve dudak bölgesinde şişme deride döküntü ve kaşıntı ve özellikle tüm vücuda yayılmışsa yan etkilerine maruz kaldığını açıktır. Azitro ilacının bilinen en yaygın yan etkileri arasında ishal karın ağrısı bulantı gaz sancıları sık tuvalete gitme isteği gibi bir çok rahatsızlık gelmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde yine doktorunuzla görüşerek almış olduğunuz ilaç miktarını azaltmanız gerekebilir. Yan Etkiler ilaç içeriğinde bulunan durumlara göre ortaya çıkmaktadır bu nedenlerden ötürü dikkat etmenizde fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

AKNEFLOKS KREM İLE SİVİLCELERE ÇÖZÜM

KLİNOKSİN