in

Kereviz Sapının Bilinmeyen Faydaları

 

Kereviz Ve Kereviz Sapının Bilinmeyen Mucizeleri

Kereviz; çoğumuzun küçük yaştan beri zorla yediği, yer yer kokusuna dahi tahammül edemediğimiz fakat tam  bir C Vitamini deposu olan ve kışın bolca tüketmemiz gereken bir sebzedir. Kendine özgü kokusu, aroması ve tadıyla düşük kalorili sebzeler arasında yer alan kerevizden ülkemizde genellikle kök kısmından yararlanılır.Fakat, sapı ve yaprakları da en az kök kısmı kadar besleyici ve sağlığa inanılmaz ölçüde faydalıdır.Kereviz,A ve K Vitamini açısından oldukça zengindir ve güçlü bir antioksidan kaynağıdır.Kereviz hemen her alanda şifa etkisi yaratmaktadır.

Kereviz sakinleştirici özelliğe sahiptir. İçeriğinde ki mineraller ve magnezyum sinir sistemini yatıştırarak, stresten kaynaklı olumsuzlukları giderir. Ayrıca  beyinde bulunan asit seviyesini dengeler.

Akciğer enfeksiyonları,astım atakları ve akne sorunları için kereviz şifa kaynağıdır.Günlük bir miktar kereviz tüketimi romatizmadan kaynaklanan eklem ağrılarına oldukça iyi gelir.

Mutfakların gizli kahramanı kereviz,içerdiği lifler yardımıyla da sindirim sisteminin sağlığına katkı sağlar.Bağırsaklarda ki hareketsizlik ve kurumayı iyileştirerek kabızlık sorununu ortadan kaldırır.Ancak kereviz, idrar söktürücü özelliğe de sahip olduğundan ishal sorunu yaşayan hastalar için  önerilmemektedir.

Kereviz, göz sağlığını koruyan A Vitamini açısından oldukça zengin olduğundan yaşa bağlı ortaya çıkan görme sorununu ve göz dejenerasyonunu giderir.Günde iki adet kereviz tüketimi ise kolesterolü düşürerek kalp-damar,felç ve inme gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da engel olur.

 

Kereviz Sapının Bilinmeyen Faydaları

Kereviz sapı karaciğer ve mesane işlevini geliştirmeye yardımcı olur. Doğranarak yemeklerde kullanılabildiği gibi, çiğ olarak da tüketilir. Düzenli olarak tüketilen 1 adet kereviz sapı artirt ağrılarını sakinleştirir ve şişlikleri giderir.

Günde 1-2 adet kereviz sapı tüketimi beyin üzerinde inanılmaz olumlu etkiler yaratarak,zihni geliştirir.Kereviz sapı,cinsel problemlerin düzelmesine de yardımcı olur.Düzenli kereviz sapı tüketimi,yağ yakmaya ve kilo vermeye de yardımcı olacağından,kereviz sapı diyette olanlar için vazgeçilmez bir  besin kaynağıdır.

Bir başka faydası ile; mükemmel sakinleştirici,ağrı kesici,antiseptik,anti-alerjik ve diğer tedavi edici özelliklere sahiptir.Ülser,gastrit,hazımsızlık ve iştah problemi başta olmak üzere sindirim sistemi ile ilgili çeşitli hastalıklara muazzam düzeyde faydalıdır.

Genel anlamda  vücut sağlığını koruyan kereviz sapı,metabolizmanın dayanıklılığını da artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kavun ve Kavun Çekirdeğinin İnanılmaz Faydaları

Cildi Siyah Noktalardan Arındıran Doğal Yöntemler