in

Cildi Siyah Noktalardan Arındıran Doğal Yöntemler

 

Cildi Siyah Noktalardan Arındıran Doğal Yöntemler

Cildimizde bulunan siyah noktalar; derinin altında ki fazla yağın cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen istenmeyen bir sorundur.Genellikle burun,çene,alın ve yanak kısımlarında beliren siyah noktalar,kontrol altına alınamadıklarında hem farklı cilt sorunlarına zemin hazırlar,hem de rahatsız edici bir görünüme sebep olurlar.Hormonal değişimlerin,beslenme alışkanlıklarının,doğal faktörlerin dışında kişi hangi yaşta olursa olsun cildin temizliğine gereken özeni göstermemek ya da cilt ile uyumlu olmayan ürünler tercih etmek, pek çok cilt sorunuyla mücadele etmek demektir.Evde uygulayacağımız basit,pratik ve doğal yöntemlerle siyah noktalardan kurtulmak aslında gayet mümkün.

Domates Kullanarak Siyah Noktaları Temizlemek

Domatesin içeriğinde ki bol miktarda antiseptik maddeler hem siyah nokta sorununu çözer,hem de daha pürüzsüz bir cilde kavuşmamızı sağlar. Bu amaçla sadece 1 tane domatesi alıp ezmek yeterli olacaktır.Domatesin kabukları ve çıkan suyu ,yüzde bulunan siyah nokta olan  bölümlere sürülür.Bir müddet bekledikten sonra yüz durulanır.Domates tüm gece  boyunca yüzde maske olarak da kullanılabilir.Bu işlemin tamamen fayda sağlaya bilmesi için,haftada 2-3 kere yapılması gerekir.Böylelikle birkaç ay içerisinde siyah noktalar tamamen ortadan kalkacaktır.

 

 

Limon Suyu Ve Yoğurt Karışımı İle Siyah Nokta Temizliği

Limon suyu ve yoğurt, cildi temizleyen ve yumuşatan etkilere sahip malzemelerdir.Bu ikisinin birleşmesi ile oluşan güç,siyah noktalara çare olacaktır.Yoğurt ve limon suyunu karıştırarak,sorunlu bölgelere uygulamak ve 10-15 dakika bekletmek yeterli olacaktır.Daha sonra ise ılık su ile maske ciltten silinir.Sadece limon,asidik özellikte bir madde olduğu için göz ve göz çevresinden uzak tutmak gerektiği unutulmamalıdır.

Limon Ve Yumurta İle Hazırlanan Maske

Karışımın ismi kulağa pek hoş gelmese de limon ve yumurta ile yapılan bu iksir siyah noktaları tamamen arındıracaktır. Bu amaçla tercihen alüminyum bir kaba; yarım limon suyuna,1 adet yumurtanın beyazı katılır.Karışım alüminyum kapta kabartılır yani çırpılır.Sonrasın da macun kıvamına gelene kadar hafif ateşte ısıtılır.Soğuduktan sonra ise artık rahatlıkla cilde uygulanır ve mükemmel sonuçlar elde edilir.

Başka bir tarifle; şeker ve bal kullanarak da maske hazırlanabilir.Şeker ve bal karıştırılarak cilde sürülüp,20 dakika beklendikten sonra ılık su ile durulandığında, siyah noktalara elveda demek kaçınılmaz olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Kereviz Sapının Bilinmeyen Faydaları

Biberiye Bitkisi İle Gelen Şifalar