in

Biberiye Bitkisi İle Gelen Şifalar

 

Biberiye Bitkisi İle Gelen Şifalar

Son yıllarda oldukça popüler olan biberiye bitkisi,mutfakta güzel kokusu ile yemeklerde ve kozmetik ürünlerinde oldukça sık kullanılan  şifalı bir baharattır.Mutfakta özellikle tavuk ve etlerin marine edilmesinde,dermatolojide de birçok antibakteriyel üründen daha mikrop kırıcı bir özelliğe sahip olması nedeniyle tercih edilir.Biberiye bitkisinden elde edilen biberiye yağı ve biberiye  çayı da birçok hastalığın  şifa kaynağı olduğu için büyük önem kazanmıştır.

Biberiye çayını evde çok kolay bir yöntemle hazırlamak   oldukça  basittir ve hayat kurtarır.Bu amaçla; 1  çay kaşığı biberiye ve 1,5 su  bardağı kaynamış su bulundurmak yeterli olacaktır.Hemen her bitki çayında olduğu gibi kaynamış suyun içerisine biberiye bitkisi  5 dakika kalacak şekilde demlenmeye bırakılır  yani kaynatılmaz.Daha sonra süzülerek afiyetle içilir.

 

 

Biberiye çayının vücuda sağladığı   yararlar ise;  Öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirip,kan dolaşımını artırmaya yardım edecektir.Müthiş bir antioksidan kaynağı oluşu vücutta ki  zararlı partiküllerin etkisiz hale gelmesini sağlayacaktır.Biberiye  çayının karında ki devamlı ağrı hastalığının tedavisine iyi gelerek,hazımsızlığın giderilmesine destek olacaktır.

Biberiye çayı; kan düzeylerine etki edebildiği için,zihinsel yeteneklere pozitif yönde bir katkı sağlayarak,hafızayı ve konsantrasyonu güçlendirecektir.Japonya ‘da yapılan bir araştırma biberiyenin beynin çabuk yaşlanmasını engelleyen özelliklere sahip olduğunu ispatlamıştır.Biberiyenin sahip olduğu karnosik asidin,beyin sağlığına zarar verebilecek tehlikelerle savaştığı aynı şekilde Alzheimer  ve benzeri hastalıklara neden olan beta amiloid kaynaklı tehlikelerle de mücadele ettiği ortaya konulmuştur.

Biberiyenin sahip olduğu karnosik asit bileşeninin göz sağlığına da olumlu bir etki yarattığı yapılan  birçok çalışmada vurgulanmıştır.Başka bir fayda ile,doğal bir ot olan biberiye birçok kişi tarafından antibakteriyel ve antiviral olarak tercihe edilir.Biberiyenin tüketilmesi mantar enfeksiyonlarına ve bilhassa Candida hastalığına karşı oldukça etkili bir yöntemdir.

Saç Uzatmak İçin Biberiye Bitkisi Kullanımı

Biberiye bitkisinden saçları uzatmak adına da faydalanılabilir. Hem doğal hem de sağlıklı bu yöntemle daha mutlu olmak oldukça mümkün. Bu amaçla; 4 su bardağı kaynamış suyun içerisine biberiye eklenir(taze,kuru biberiye yaprağı ya da biberiye yağı olabilir.) İyi bir karışım eldesi için 30 dakika bekletilir. Banyo yaparken durulama için kullanılır ve sağlıklı uzayabilen saçlar elde edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Cildi Siyah Noktalardan Arındıran Doğal Yöntemler

Kefir İle Gelen Güzellik; Kefir Maskesi