in

Karın Ağrısı Neden Olur?

karın ağrısı nedenleri nelerdir

Karın ağrısının nedenleri saymakla bitmez, altında yatan bir çok neden olabilir. Bunlardan bazıları ciddi olmayan kısa süreli karın ağrısı nedenleridir – semptomlar sadece saatler veya günler sürebilir ve kendi kendine düzelebilir. Diğerleri daha uzun ömürlüdür ve daha ciddi olabilir.

Karnım neden sürekli ağrıyor?

Ayrıca acil tıbbi müdahale gerektiren ve yaşamı tehdit edebilen karın ağrısı nedenleri de vardır.

Karın ağrısının bazı nedenleri, belirli yaş gruplarında veya cinsiyetlerde daha yaygın veya daha az olasıdır.

Çocuklar genellikle mide veya karın ağrısı çekerler. En yaygın nedenlerden bazıları gastroenterit, rüzgar veya hazımsızlıktır. Karın ağrısının bazı nedenleri, kolik, invajinasyon ve testis torsiyonu gibi esas olarak çocuklar için geçerlidir. Bunlar hakkında daha fazla bilgi için bkz . çocuklarda karın ağrısı.

Kadınlar adet dönemleri, hamilelikleri veya üriner veya üreme sistemi ile ilgili sorunlar nedeniyle karın ağrısı yaşayabilirler.

Yaşlı insanların kalp veya akciğer sorunları, bağırsak tıkanıklığı veya divertikülit veya safra taşı gibi durumlar nedeniyle karın ağrısı yaşama olasılığı genç insanlardan daha fazladır.

Ani ve şiddetli karın ağrısına ne sebep olur?

Ani ve şiddetli karın ağrıları asla göz ardı edilmemelidir. Sürekli kötüleşen karın ağrısı da ciddi bir durumun işareti olabilir.

Bu belirtiler sizde varsa hemen en yakın hastanenin acil servisine gidin veya 112’yi arayın ve ambulans isteyin.

Ciddi karın ağrısının nedenlerinden bazıları şunlardır:

Apandisit

Apandisit, göbek deliği çevresinde başlayan donuk bir ağrıya neden olur. Normalde keskin bir ağrı olarak hissedilen karnın sağ alt kısmına gider. Apandisitin diğer belirtileri arasında iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, ateş ve titreme yer alır.

Tedavi edilmezse apandis şişebilir ve enfekte olabilir ve ardından patlayabilir. Apandisit için gerekli tedavi genellikle acil cerrahidir.

Bağırsak tıkanıklığı

Bağırsak tıkanıklığı kısmi veya tam olabilir. Bağırsak tıkanıklıklarının çoğu, mideniz ile kalın bağırsağınız arasındaki kısım olan ince bağırsaktadır.

Bağırsak tıkanıklıkları şişkinlik ve karın ağrısına neden olur. Ağrı kramp veya kolik olabilir, bu nedenle aniden başlar ve dalgalar halinde gelir ve gider. Büyük tuvalete çıkamayabilir veya gaz çıkaramayabilirsiniz. Tıkanma sadece kısmi ise ishal olabilir . Ayrıca kendinizi hasta hissedebilir (bulantı) ve iştahınızı kaybetmiş olabilirsiniz.

Durumunuza bağlı olarak ameliyat olmanız gerekebilir.

Safra kesesi taşları

Safra kesesi taşları safra kanalını bloke ederse, biliyer kolik olarak bilinen ağrıya neden olabilirler.

Safra kesesi ağrısı karnın sağ üst tarafında, kaburgaların altında hissedilir. Ağrı genellikle şiddetlidir ve genellikle 30 dakika ile 2 saat arasında süren dalgalar halinde gelir. Genellikle mide bulantısı eşlik eder.

Safra kesenizi cerrahi olarak aldırmanız gerekebilir. Bu operasyona kolesistektomi denir ve genellikle kesilerek delik açılabilir yani laparoskopik cerrahi kullanılarak yapılır.

Böbrek taşı

Birçok küçük böbrek taşı sorunsuz bir şekilde mesaneye geçmektedir. Ancak büyük böbrek taşları üreterde sıkışıp böbrekten idrar akışını durduran bir tıkanıklığa neden olabilir. Bu, kaburgalarınızın hemen altında sırtınızda kavrama ağrısı olarak başlayan renal kolik adı verilen ani bir ağrıya neden olabilir. Ağrı, vücudunuzun ön kısmındaki karnınıza veya kasıklarınıza doğru hareket edebilir. Ağrı dalgalar halinde gelip gidebilir.

Ayrıca ateşiniz veya titremeniz, idrara çıkma isteğiniz veya idrarınızda kan olabilir . Böbrek taşları yaşlılarda daha sık görülür.

Abdominal aort anevrizması (AAA)

Anevrizma, kan damarı duvarlarının zayıfladığı ve dışarı çıkmasına izin verdiği bir kan damarında anormal genişlemiş bir alandır. Anevrizma yırtılırsa ani, şiddetli ve kalıcı karın veya sırt ağrısına neden olur. Bu hayati tehlike arz eden bir acil durumdur. Bu anevrizmalar çoğunlukla yaşlı insanlarda olur.

AAA’nın diğer semptomları baygınlık, bulantı ve kusmadır.

Kalp krizi

Kalp krizleri, çeneye veya sırta yayılan göğüs ve kol ağrılarının yanı sıra hazımsızlık, mide bulantısı ve karın ağrısına da neden olabilir. Özellikle kadınlar bu diğer semptomları yaşayabilir.

Hamilelik sorunları

Hamilelikte şiddetli karın ağrısı, yukarıdaki nedenlerden biri olabilir veya aşağıdaki gibi hamileliğinizle bağlantılı olabilir:

  • Preeklampsi – Bu, tehlikeli derecede yüksek tansiyona neden olan ve hem anne hem de bebek için ölümcül olabilen bir hamilelik komplikasyonudur. Herhangi bir semptom olmayabilir, ancak şiddetli sağ üst karın ağrısı ve kusma meydana gelebilir.
  • Ektopik gebelik – Bu, bir embriyonun rahmin dışına implante edilmesi anlamına gelir. Tek taraflı karın ağrısına veya alt karın bölgesinde şiddetli ağrıya neden olabilir.
  • Erken doğum – Bu, 37 haftalık hamilelikten önce doğum eylemi olarak tanımlanır. Kadında ağrılı kasılmalara ve kramplara neden olur.

Sorumluluk Reddi: Tavsiye içeren bu içerik yalnızca genel bilgi sağlar. Hiçbir şekilde nitelikli tıbbi görüşün yerini tutmaz. Daha fazla bilgi için her zaman bir uzmana veya kendi doktorunuza danışın. ilaccesitleri.com bu bilgiler için sorumluluk kabul etmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Adet Kesilmesi Neden Olur?

Yaşlılar Huzurevlerine Neden Gider?