in

Kalın bağırsak kanseri nedir belirtileri nelerdir

KALIN BAĞIRSAK KANSERİ NEDİR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Son dönemde kanser ve kanser türleri ile etkin mücadele başlarken birçok uzman kalın bağırsak kanseri nedir ve belirtileri nelerdir bu konuda bilgi vermekte ve böyle bir durumda nasıl bir yol izlenmesi gerektiği hakkında fikir üretmektedir. Kalın bağırsak kanseri diğer ismi ile kolon kanseri belirtileri başlıca şöyledir; dışkılama alışkanlığında değişiklik meydana gelmesi, dışkıda incelme, karın ağrısı, yeni ve sürekli gelişen kabızlık, dışkılama esnasında kan gelme durumu, kansızlık, kilo kaybı gibi şikayetler hastalığın habercisi olabilmektedir.

Kalın bağırsak kanseri nedir belirtileri nelerdir bu hastalığa yakalanmış olanların veya sağlık problemi yaşayanların aklına gelmektedir. Yaşadıkları problemlerin kalın bağırsak kanseri olup olmadığını anlamak için kendilerin de hissettikleri belirtileri Uzman hekimlere de anlatmaları ve gerekli olan testler ile hasta olup olmadıklarından emin olmaları gerekir. Bazen bağırsaklarda tıkanma meydana gelmekte karında şişme, dışkı ve gaz çıkaramama durumu ağrı, bulantı ve kusma gibi şikayetler hastalığın belirtileri olabilmektedir. Dışkılama alışkanlığında meydana gelen büyük bir değişim dışkıda incelme ve sürekli gelişen kabızlık durumu hastalığı düşündürmektedir. Aynı zamanda dışkılama esnasında kan gelmesi, kilo kaybı ve kansızlık gibi durumlarda kalın bağırsak kanseri belirtileri arasında yerini alır. Bazen kalın bağırsaklarda ortaya çıkan kanserin tedavisi cerrahi yöntemlerle gerçekleştirilirken ileri evredeki tümörlerde ve ameliyatı kaldıramayacak kadar yaşlı olan hastalarda veya ek hastalıkları bulunan kişilerde tıkanıklığının açılması için yalnızca endoskopik müdahale gerçekleştirilerek stent yerleştirilmesi gerçekleştirilir. Bu da kalıcı bir çözüm olmasa da hastalığın seyrini değiştirmekte ve daha uzun yaşam sağlamaktadır. ancak kalın bağırsak kanseri ve belirtileri hissedilen kişi hekim tarafından muayene olduğunda hastalığın hangi aşamasında olduğunu da çözümlenir. Böylece cerrahi müdahalenin yanında darlıktan balon ve buna benzer yöntemler ile genişletme tedavisi uygulanarak gerçekleştirilebilir. Eğer hasta bu yöntemlere cevap vermiyor ise ve çok sık hastalık nüks ediyorsa kendiliğinden eriyen ve sonradan çıkartılabilen stent tedavisi uygulanabilmektedir.

 

 

Kalın bağırsak kanseri nedir belirtileri nelerdir şeklinde birçok konuya değindikten sonra kalın bağırsak kanseri neden meydana gelir bu konu üzerinde durmak oldukça önemlidir. Kolon kanserinin nedeni kesin olarak bilinmemekle beraber oluşumunda etkili olabilecek genetik ve çevresel faktörler bulunmaktadır. Kalıtsal etkenler bu konuda büyük bir önem taşırken ailesinde kolon kanseri olan hastalarda bir sonraki nesilde de yakalanma ihtimali normalden daha yüksektir veya ailede bilinen bir meme ve yumurtalık kanseri geçmişi varsa kolon kanseri sıklığı da meydana gelebilmektedir. Ailesel polipozis hastalığı kalıtsal bir hastalıktır ve genellikle kolon kanseri sebebi olabilir. Bunların dışında ülseratif ve crohn hastalıkları da kolon kanseri ihtimalini arttırmaktadır. Kolon kanseri hastalığı için beslenme de önemli bir etkendir. Batı tipi beslenme kanser ve diyet ihtimalini artırarak kolon kanserinin oluşmasına neden olur. Kolon kanseri hayvansal yağların tüketiminin fazla olduğu alanlar da görülmektedir. Ayrıca bazı kimyasal maddeler de kolon kanseri oluşmasına neden olur. Genellikle sanayi işçilerinde ve fabrikalarda çalışanlarda kolon kanseri daha sık görülmektedir ve etkisine kısa sürede ortaya koymaktadır. Özellikle yorgunluk ishal hızlı kilo kaybı ağrı dolgunluk hissi gibi hisler kolon kanserinin belirtisi olarak kişinin kendinde fark ettiği ancak yorumlayamadığı belirtilerdir.

Kolon kanseri teşhis edildikten sonra hekiminizin önerisiyle öncelikli olarak cerrahi veya kapalı endoskopik işlemler sizlere uygulanacak ve bu hastalıktan kurtulmanız için gerekli tüm koşullar oluşturulacaktır. Ancak bu hastalığı yanında başka hastalıkları da taşıyorsanız tedavinizin gerçekleştirilmesi daha zor hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Majezik Oral Sprey Nedir? Ne İşe Yarar?

Majezik Oral Sprey Nedir? Ne İşe Yarar?

kirpik dökülmesi nasıl önlenir