in

KABIZLIK ŞİKAYETLERİ İÇİN BEKUNİS

KABIZLIK ŞİKAYETLERİ İÇİN BEKUNİS

Kabızlık, kalın bağırsaktaki hareketlerin azalmasından dolayı dışkılamanın daha zor bir hale gelmesi anlamını taşımaktadır. Yani şöyle de söyleyebiliriz kalın bağırsak da oluşan tıkanma kabızlık olarak da adlandırılmaktadır. Kabızlık pek çok insan da görülmektedir. Kabızlığın sebepleri pek çok neden olabilir. İlk başta sayabileceğimiz nedenler arasında düzensiz ve de katı beslenme gelmektedir. Bunun yanı sıra dışkılama sırasındaki takımla hareketlerinin yeteri kadar olmaması da kabızlığa yol açmaktadır. Besinleri aldıktan sonra yaklaşık 18 saat geçmesi ardından besinler kalın bağırsak tam dışkılama noktasına ulaşmaktadır. Bu süre sonunda dışkılama olmaz ise de kabızlık meydana gelmektedir. Kabızlığın olduğun süreli yaşanması çok rahatsız edici bir durumdur. Bunun beraberinde atık besinlerin da bağırsak içerisine çok fazla tutulmaması gerekir. Kabızlık gibi şikayeti olan hastalar iç hastalıkları bölümüne başvurmalıdır. İlk başta kabızlıkla alakalı olarak ilaç tedavisine başlanmaktadır. Kabızlık gibi sorunu yaşayan insanların doktorlar tarafından öngörülerek kullandıkları ilaçlardan bir tanesi de bekunistir. Bekunis düzenli kullanım sonrasında bağırsak hareketlerini arttırmakta ve kabızlık sorununu çözmektedir.

Bekunis nedir ve bekunis ne için kullanılır?
Bekunis blister ambalajlarla paketlenen içerisinde 30 adet bulunan draje şeklindeki bir ilaçtır.
Bağırsak mukozasına etki ederek besinlerin bağırsak içerisindeki hareketlerini hızlandıran bağırsak içerisinde elektrolit ve de su salgısını durdurmaya yarayan ilaçtır. Bu etkiler neticesinde kalın bağırsak içerisinde bulunan dışkı daha yumuşak bir hale gelerek çıkışı kolaylaşmaktadır. Kısa süreli kabızlık için doktorların önerdiği bir ilaçtır.

Bekunis nasıl kullanılmaktadır?
İlacı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmak en doğrusu olacaktır. Doktorunuz herhangi bir farklı kullanım şekli önermediği sürece ağızdan yutularak kullanılmaktadır. Kullanım zamanlı olarak yatmadan önce bir adet alınması önerilmektedir. İle de yutarken bol miktarda su tüketmeye dikkat etmelisiniz. İlacın kullanım miktarı doktorunuz tarafından belirleneceği gibi bir haftadan daha uzun süre ile ilacın kullanımı önerilmemektedir.
Yaşlılar ve çocuklar için özel bir kullanım şekli yoktur. Doktorunuzun önerdiği taktirde önerilen miktar kadar kullanılabilir.
Karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi sorunlar yaşayan hastalar üzerinde özel bir kullanım şeklini yoktur. İlaç kullanımı sırasında doktorunuza danışarak ilacı kullanabilirsiniz.
İlacı önerilen doz miktarı kadar kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer bu miktardan daha fazla ilaç kullanırsanız bazı sıkıntılar meydana gelebilir. Yüksek dozda alınan ilaç neticesinde sindirim sistemini haksızlıklara, nöbet şeklinde gelen karın ağrısı, baş dönmesi, ishal, yüksek tansiyon ve sindirim sisteminde şişkinlik gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza ve eczacınızda başvurabilirsiniz. Eğer ilacı almanız gereken saatte almayı unutmuşsanız bir diğer ilaç saatinde dengelemek için çift doz olarak ilacı kullanmayınız. Tekrar kullanım sırasında bir doz ilaç kullanınız. İlacın tedavisi bittiğinde ve ilaç kullanımı bırakıldığında herhangi bir tepki oluşturması beklenmemektedir.

 

 

Bekunis’in yan etkileri nelerdir?
İlacın içerisinde bulunan etkin maddeye alerji durumu söz konusu ise ilaç kullanımında bazı yan etkiler görünecektir. Bu yan etkiler el, ayak,yüz, dudak ve dilin şişmesi durumu ve bu şişkinlikler kaynaklı olarak nefes almanın daha zor hale gelmesidir. Deri üzerinde kaşıntı ve döküntü de görülebilirler. Bu yan etkiler çok nadir olarak görünse de ciddi yan etkilerdir. Bu gibi yan etkilerle karşılaştığınızda ilaç kullanımını bırakarak hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
Karın ağrısı, ishal, tansiyonun düşmesi, baş dönmesi, hafif mide bulantısı, bağırsak da gaz oluşumu ve edilen renginin koyulaşması gibi durumlar ilacın hafif yan etkileri olmaktadır. Bu durum ilaç kullanımı bırakıldığında düzelmesi beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

EGZAMA TEDAVİSİNDE BEKLAZON KREM

LANSOR 30mg Mikropellet Kapsül Ne İşe Yarar