in

EGZAMA TEDAVİSİNDE BEKLAZON KREM

EGZAMA TEDAVİSİNDE BEKLAZON KREM

Egzama, bir deri hastalığıdır. Deri üzerinde kaşıntı, kızarıklık ve şişme gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Egzama hastalığını tek bir nedene bağlamak doğru olmaz. Pek çok nedenden dolayı egzama meydana gelebilir. En yaygın olarak görülen egzama türü ise alerjik egzama olmaktadır. Bu egzama türünü tam olarak siz nedenini ne olduğu bilinmemektedir. Bunun yanı sıra kesin olarak tedavisinin olup olmadığı da doktorlar arasında konuşulan ve bir cevap bulunamayan durumdur. Egzama hastalığının genetik olabileceği konusundaki kanılar sıklıkla konuşulmaktadır. Egzama gibi bir hastalıkla karşılaştığınızda erken teşhis koymak tedavi açısından daha önemli olmaktadır. Erken fark edildiğinde tedaviden daha iyi sonuçlar alınmaktadır. Egzama ile karşılaştığınızda doktorunuzun size önerdiği tedavi yöntemlerini tam olarak uygulamanız gerekmektedir. Egzama ilaçla da tedavisi yapılmaktadır. Bu tedavi de beklazon sıklıkla doktorların hastalarına önerdiği bir ilaçtır.

Beklazon nedir ve beklazon ne için kullanılmaktadır?
İçerisinde etkin madde olarak beklometazon dipropiyonat bulunmaktadır. 30 gramlık tüpler halinde ambalajlanan bir ilaçtır. Beyaz renge sahip bir kremdir. Yapısı homojen bir şekildedir.
Beklazon, çocuklarda ve de yetişkinlerde başta egzama olmak üzere deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Egzemanın pek çok çeşitlerinde tedavi amaçlı olarak önerilmektedir. En başta diskoid egzama tedavisinde kullanılan ilaç iltihaplı egzama çeşitlerinden ve alerjik çeşitlerde de önerilmektedir. Nörodermatozlar, liken simpleks denilen iyi huylu deri ve deri eklerinde görülen deri hastalıklarında, yüz bölgesinde meydana gelen lupus eritomatozus ve fiziksel etkilerden ve ışınlama sonucunda oluşan alerjik dermatit ve primer irritan tedavisinde doktorlar tarafından hastalara önerilmektedir.
Deri üzerinde oluşmuş lezyonlu kurumuş, sızıntısı, iltihaplı ve nemli bölgelerde kullanılmaktadır.

 

 

 

Beklazon nasıl kullanılmaktadır?
İlacın en uygun kullanım aşamasındaki doz miktarı doktorunuzun önermiş olduğu doz miktarı olmaktadır. ilacın başlangıç aşamasında uygulama yoğunluğu gün içerisinde iki defa olmaktadır. Doktorunuz hastalığın durumuna göre bunu arttırabilir ya da azaltabilir. Günde iki defa kullanım hastalık azalmaya başladığın günde bir defaya indirilmelidir. Eğer tedavi yapıldıktan sonra hastalık tekrar kendini göstermeye başlar ise tekrar günde iki defa kullanımıyla ilaca başlanmalıdır. Hastalığın iyileşme sürecine göre kullanımlar arasındaki süre de gün olarak da artabilir. Eğer iyileşme aşamasında iseniz iki ya da üç günde bir aralıklarla da ilacı kullanabilirsiniz. Bu ilacı kullanırken herhangi bir iyileşme durumu gözükmüyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Böyle bir durumda bir üst kuruluşa sevk durumu ve farklı bir tedavi yöntemi uygulanabilir.
İlaç hasta olan bölgenin üzerine sürülerek kullanılmaktadır. İlaç lezyonlu bölgeye sürüldükten sonra o bölge bağlanır. Hastalığın durumuna göre tedavi ve kapalı ya da açık olarak da sürdürülebilir. Eğer kapalı olarak tedavi edilmesi gerekiyorsa ilaç sürüldükten sonra temiz bir bez ile lezyonlu bölgenin üzeri kapatılır.
Yaşlılar için özel bir kullanımı olmamakla beraber çocuklar için kullanımı sırasında doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çocuklar üzerindeki kullanım doktorunuzun önerdiği şekilde olmalıdır. Karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkları bulunan kişilerden özel bir kullanım şekli bulunmamaktadır. Fakat böyle bir hastalığınız var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuz da bu durumu belirtmelisiniz. İlacı kullanım sırasında normalden daha fazla bir doz kullanımı söz konusu ise doktorunuza danışmanısınız. İlaç tedavisi bittikten ve ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra ilaç tarafından herhangi bir etki oluşması beklenmemektedir.

Beklazon’nun yan etkileri nelerdir?

İçerisinde bulunan etkin maddeye alerji durumu söz konusu ise bir yakın yan etkiler görülebilir. Alerjik reaksiyonlar, yüzde, boğazda ve dilde şişme durumu ciddi yan etkiler olmaktadır. Bu gibi yan etkiler ile karşılaşıldığında ilaç kullanımı bırakılıp doktora başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Beloc Zok Tableti Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

KABIZLIK ŞİKAYETLERİ İÇİN BEKUNİS