in

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?
İltihabi Bağırsak Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bağırsak iltihaplanması, bağırsakların tamamında veya bir kısmında oluşan iltihaplanma sonucunda oluşan hastalıklardır. Tedavisi mümkün olan bu hastalığın tedavisi yapılmadığı takdirde ölümcül olabileceği bilinmektedir.

İltihabi Bağırsak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak iltihabı, bağırsağın hangi bölümünde oluştuğuna ve iltihap şiddetine göre farklı belirtiler gösterebilir. Ayrıca bu belirtiler hafif ve ya şiddetli bir şekilde geçebilmektedir.

bagirsak-iltihabinin-nedenleri.jpg

Bu belirtilerden bazıları şunlardır;

  1. İSHAL: İltihabi bağırsak hastalıklarında yaygın olarak görülen bir belirtidir. Şiddetli veya hafif bir şekilde geçebilir.

  2. Ateş ve Bitkinlik: Kişilerde iltihaplanmadan kaynaklı ateşlenme görülmektedir. Ayrıca halsizlik ve bitkinlik gibi iltihablı bağırsak hastalıkları belirtileri yaşanmaktadır.

  3. Kramplar ve Karın Ağrısı: Bağırsaklarda oluşan iltihaplanma sonucunda, bağırsak hareketlerinde bozulmalar meydana gelir. Bozulan bağırsak hareketleri ile birlikte kişilerde mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve karın bölgesinde oluşan kramp gibi sağlık sorunları oluşabilir.

  4. Dışkıda Kan Görülmesi: Bağırsak iltihabı yaşayan kişilerin dışkılarında kan görülebilir. Ayrıca dışkı rengi daha koyu bir renge dönüşebilir. Dışkı içerisinde herhangi bir kanama durumuna rastlanmamış olsa dahi kan dışkı içerisinde gizlenmiş olabilir.

  5. İştah Kaybı: İltihaplanma sonucunda meydana gelen mide bulantısı, kusma, karın ağrısı gibi sağlık sorunları nedenleri ile kişilerde, iştah kaybı veya iştahsızlık gibi belirtiler gözlemlenebilir.

  6. Kilo Kaybı: İltihaplanma sonucunda bağırsakların besin emilimi görevini doğru şekilde yapamamasından dolayı kişilerde yeme bozukluğu görülebilir. Yeme bozukluğundan kaynaklı kilo kayıpları yaşanabilir.

bagirsak-hastaliklari-korkutuyor.jpg

 

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar

Bağırsak iltihabı hastalıkları tedavisinde, oluşan iltihabı azaltmak ve görülen semptomlar ile birlikte yaşanan şikayetleri en aza indirmek amaçlanır. İltihabi bağırsak hastalıkları tedavisinde genellikle ilaç ile tedavi yöntemine başvurulur. Gerekli görüldüğü takdirde hasta ameliyat edilebilir.

İlaç İle tedavi yöntemi sırasında: Bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar, antibiyotikler, ishal ve ağrı kesiciler, B12, demir, D vitamini ve kalsiyum takviyeleri gibi ilaçlardan yardım alınır.

İltihabi Bağırsak Hastalığı Bitkisel Tedavisi

bagirsak-iltihabinda-bitkisel-tedavi.jpg

İltihabi bağırsak hastalıkları tedavisinde ilaçlar dışında alınan bitkisel takviyelerin de etkili olduğu görülmüştür. Fakat bu bitkisel takviyeler kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Doktor kontrolünde kullanabileceğiniz bitkisel takviyeler şunlardır;

Balık yağı, Zerdeçal, Enginar, Aleo vera, Probiyotikler ve Prebiyotikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by admin

Çocuklarda Konsantrasyon Bozukluğu İçin Yoga Pozları

Çocuklarda Konsantrasyon Bozukluğu İçin Yoga Pozları

Çilek yağının cilde faydaları