in

Çilek yağının cilde faydaları

ÇİLEK YAĞININ CİLDE FAYDALARI

Ağızları tatlandıran ve sulandıran nefis kokusuyla yaz meyvesi olarak birçoğunuzun tüketmekten hoşlandığı çilek yağının cilde faydaları ile de muhteşem bir üründür. Çilek yağı genellikle kozmetik ürünlerde ve ilaç sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Çileğin tatlandırıcı özelliği ve güzelliği göz nuru gibi görünmektedir. Bu arada vücuda sağlamış olduğu antioksidan özelliği sayesinde de önemli bir yer tutmaktadır ve çoğu zaman meyve ve sebzelerden daha ön plana çıkmıştır. Çilek yağının cilde faydaları ise sağlamış olduğu vitaminler ve mineraller açısından zengin besin içermesidir. Çilek yağı son zamanlarda oldukça sık bir şekilde duyduğumuz bir üründür. Tadından dolayı hemen hemen herkesin sevdiği veya ilaçlara katılan çilek aromalarının tercih ettiği görülmektedir. Tadından dolayı bu kadar tercih edilen çilek yağı da en az çileğin kendisi kadar hoş ve faydalı bir yağıdır.

Kozmetikte kullanılan çilek yağının cilde faydaları güzel ve hoş kokuya sahip olmasından dolayı öncelikli olarak bir aromaterapi yağıdır. Vücuda sağlamış olduğu kuvvet aynı zamanda cilde tazelik veren özelliği ile cildi sıkılaştırır ve besleyerek gözeneklerin açılmasını sağlar. Çilek yağının cilde faydaları cilt üzerinde olduğu gibi mutfağımızda da kullanılmaktadır. Kek ve pasta yapımında güzel bir aroma olarak çilek yağı kullanılabilmektedir. Üstelik kullanıldığı karışımı ayrıca bir tat katmak da ve lezzetlendirmektedir.

Çilek yağının cilde faydaları ve kullanımı ile masaj ile gerçekleştirilmektedir. Ciltte maske olarak kullanılabilen çilek yağı tazelik kalktığı bu cildinize güzellikle katar ve sivilcelerden arındırarak gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Işıltılı bir görünüm kazandıran bu ürün duş alacağınız suya bir iki damla damlatılarak da lif yardımıyla kullanılabilmektedir. Ayakta da kullanılan çilek yağı farklı maddeler karıştırılarak ayaklarınızın pürüzsüz ve sağlıklı olmasını sağlar. Papatya yağı çilek yağı ve vazelinle karıştırılarak oluşan karışım sayesinde muhteşem bir ürün ortaya çıkar ve bakımlı bayanlar gece yatmadan önce bu ürünü kullanarak kayısı gibi pürüzsüz ve taze bir cilde sahip olabilirler.

 

 

Çilek yağının cilde en önemli faydaları arasında kusurlu ve hasarlı olan ciltlerde onları ve kolaylaştırır. Ayak temizliğinde diş temizliğinde kullanılır, saç sağlığına iyi gelir göz sağlığı için de faydalıdır. Kolesterolü iyileştirir ve kalp sağlığı için de etkili bir yağdır. Kemikleri güçlendiren ve vücudu kanserin etkilerinden koruyan çilek yağı aşırı yorgunluk ve yaşlanmaya bağlı olarak gözaltların da oluşmuş olan şiş ve morlukları giderir.

Çilek yağının cilde faydaları arasında bulunan gözaltı morlukları ve şişkinliklerine giderme etkisi için çilek yanına gözaltında sürerek 10 15 dakika boyunca beklediğiniz ve sonra da yüzünüzü ılık su yardımı ile temizlemeniz gerekmektedir. Gözaltında bugüne dek oluşan morlukların, şişliklerin ve atmaların ortadan kaldırılmasını sağlayan bu çözüm ayrıca gözünüzün sağlıklı olmasını sağlar ve güneş ışınlarından gözlerinizi korur. Çilek yağı selülit tedavisinde kullanılmaktadır. Bacaklarınıza masaj yaparak sürdüğünüz çilek yağı kemik gelişiminde oldukça faydalı bir ürün olduğu için kemiklerin güçlenmesi gerektiği durumlarda kullanılır. Özellikle hamile bayanların ciltlerine uygulamaları gereken bu ürün anne karnında oluşacak yırtıkların ve çatlakların en az seviyede görünmesini sağlar.

Çilek yağının cilde faydaları ve vücuda sağlamış olduğu vitaminler ve mineraller düşünüldüğünde evinizden eksik etmemeniz gereken bir ürün olduğunu anlayabilirsiniz. Özellik ve gebelik döneminde oluşan çatlaklar, kızarıklıklar ve ciltte oluşan lekelenmeler için tercih edeceğiniz çilek yağı kemik yapımızı ve kemik sağlığınızı da koruyarak kanser etkilerinden vücudumuzu korumaktadır. Ayrıca ağız kokusu ve diş sağlığı için de önemli olduğunu bildiğimiz çilek en besin olarak kaliteli bir içeriğe sahip hem de yağı ile mucizevi etki yaratan bir üründür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

İltihabi Bağırsak Hastalıkları Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyku apnesi nedir nasıl tedavi edilir