in

Uyku apnesi nedir nasıl tedavi edilir

UYKU APNESİ NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Son dönemde en çok duyduğumuz sağlık problemlerinden biri olan uyku apnesi uykuda solunumun durması ve horlama olarak tanımlanmaktadır. İnsanın yaşadığı süre boyunca üçte birini oluşturan uyku esnasında sağlık oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için uykunun sağlıklı bir şekilde devam etmesi büyük önem taşımaktadır. Kalitesiz uyku insanların gün içerisinde de sürekli uygulamalarına konsantrasyonlarının bozuk olmasına ve çeşitli hastalıklara yol açarken özellikle de kalpte ritim bozukluğu tansiyonun yükselmesi ani gece ölümleri ve felç gibi durumların ortaya çıkması uyku apnesi nedeniyle oluşabilmektedir. Nasıl tedavi edilir şeklindeki birçok konu uyku esnasında horlama ve adlı yaşayan kişilerin akıllarına takılmaktadır ve tedavi yöntemleri oldukça dikkatle gerçekleştirilmelidir.

Uyku apnesi nedir nasıl tedavi edilir? denildiğinde şu şekilde cevap verilebilmektedir. Horlamanın neden olduğu en önemli hastalıklardan biri olarak görülen uyku apnesi, uykuda solunumun durması olarak ifade edilebilir. Uyku esnasında nefes alıp vermenin durması ve yüzeysel hale gelmesi anlamına gelen apne gece boyunca defalarca oluşabilir ve uyku apnesi sırasında üst solunum yolunun açık kalmasını sağlayan kaslarda gevşeme meydana gelir. Dil kökü veya yumuşak damağın aşırı büyümüş bademciklerin hava yolunu tıkayarak neden olduğu ve 10 saniye kadar nefes almama durumda uyku apnesi denilmektedir. Uyku apnesi nedir, nasıl tedavi edilir?

Uyku apnesi esnasında hasta solunum çabası sürse de bir süre sonra daha da artan bu sabah beyni uyarı gönderir ve havayolu bu şekilde açılır. Solunumu durana kadar horlayan bu kişi gürültülü bir homurdanma ile yeniden nefes almaya başlayarak uykusuna devam eder veya çoğu zaman da uykusundan uyanır ancak uyku apnesine tedavi süreci başlamadığı takdirde dikkatsizliği yol açar. Böylece trafikte seyreden kişilerin yorgunluk ve uykusuzluk hissi nedeniyle trafik kazası riskini artırır iş kazalarına neden olur. Uyku apnesinin görülme sıklığı yüzde 1 ile 4 olsa da özellikle de diyabet hastalarında astım hastalarında oldukça önemli bir sorun haline gelebilmektedir.

 

 

Uyku apnesinin oluşma sebebi boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemiş olmasıdır. Üst solunum yolunda oluşan darlıklar çocukluktan itibaren solunumun yıpranmasına ve solunum yolunun olumsuz koşullar sergilemesine neden olmaktadır. Bu da uyku apne sendromuna neden olmaktadır. Özellikle fazla kilolu kişilerde büyük bademcikleri olanlarda ve geniz eti bulunan kişilerde uyku apnesi oldukça sık görülmektedir. Sadece yetişkinlerde görünmeyen bu hastalık çocuklarda da ortaya çıkabilmektedir.

Çok sık duyduğumuz sorunlardan biri olan uyku apnesi nedir, nasıl tedavi edilir? sorusuna gelindiğinde ise kişi de horlama 3-4 kat daha fazla meydana geliyorsa ve oldukça gürültülü bir şekilde gerçekleşiyorsa horlamanın yanı sıra kişinin nefes darlığı çektiğini de gözlemleniyorsa sık sık iç çekme ya da uyku esnasında, el kol çırpma gibi durumlar meydana geliyorsa kişi sabahları yorgun uyanıyor ve gün boyu konsantrasyonu bozuk bir şekilde yaşamını sürdürüyorsa uyku apnesinin belirtilerek işi de oldukça yoğun bir şekilde görülüyor demektir. Uyku apnesi tam nedeni ise bilinmemektedir. Ancak bu hastaların %30 onda ve 50’sinde hipertansiyonda görülmektedir.

Uyku apnesi testi ile tanısı koyulan bir hastalıktır ve tedavi yöntemlerinde obezite söz konusu ise öncelikli olarak obezite sorunu açılmalıdır. Üst solunum yollarında belirgin anatomik darlıkları bulunuyorsa hastanın kulak-burun-boğaz tarafından muayene edilerek cerrahi girişim problemi çözüme ulaştırılmalıdır. İleri derecede oluşan uyku apnesi tedavisinde hava tedavisi uygulanmalıdır ve böylece hastalığın tercihine göre otomatik ayarlarda düzenleme yapılarak ya da sabit basınç cihazlarıyla hasta takibi yapılmalıdır. Böylece uyku apnesinin tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Written by Ayşe Topçu

Çilek yağının cilde faydaları

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? Chia Nedir?

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? Chia Nedir?